Informacje z ostatnich dni. Niewielkie zmiany w zasadach i malowanie figurek.

Ostatnie bitwy testowe, prezentacja gry w Bolterze i konsultacje z różnymi graczami, pokazały, że konieczne są małe zmiany w przepisach.

Pierwsza dotyczy rozkazów. Dotychczas istniejący rozkaz „Atak” zostanie rozdzielony na dwa różne rozkazy:
– „Ostrzał”, w którym korpus ma podchodzić do przeciwnika w celu związania go walką ogniową. Jeżeli będzie posiadał artylerię, to będzie mógł używać tylko artylerii, pozostawiając resztę jednostek w rezerwie.- „Atak”, którego celem ma być dążenie do walki wręcz.

Rozdzielenie tych dwóch rozkazów rozwieje niejasności, które pojawiały się w trakcie gry.

Druga zmiana to wprowadzenie tzw. detaszowania jednostek. Do tej pory minimum jedna jednostka z korpusu musiała wykonywać dany rozkaz, a reszta mogła podjąć tzw. działania pomocnicze. Oddziały takie nie mogły robić tego, co jest zabronione w ramach danego rozkazu, ale mogły wykonywać wiele innych czynności. Prowadziło to często do wielkiego rozciągania korpusów, utraty spójności i to bez żadnych konsekwencji. Teraz nastąpi zmiana.
Wszystkie oddziały danego korpusu MUSZĄ wykonywać wydany korpusowi rozkaz. Jeżeli chcemy wydzielić z korpusu jakieś jednostki do innych zadań, to wódz naczelny musi im wydać rozkaz (tak, jak marszałkom). Wykonują one wtedy osobny rozkaz ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Nie tylko ułatwi to grę, jak również uporządkuje pole bitwy i zwiększy realizm.

Wreszcie ostatnia zmiana to zmniejszenie siły Kozaków. Dzięki lancom są silniejsi niż jakakolwiek inna lekka kawaleria (z wyjątkiem ułanów), co jest skrajnie nierealistyczne. Dwubrygadowa dywizja Kozaków atakująca w kolumnie ma w szarży 10 kostek (2 swoich, 6 za szarżę, 2 za kolumnę). Dla porównania huzarzy mają takich kostek 8. Prowadziło to do wielu nierealistycznych rozstrzygnięć.
Kozacy (ale nie Kozacy gwardii, to zupełnie inna bajka), stracą po prostu zasadę „lance”, dzięki czemu zamiast 6 kostek za szarżę, dostaną ich 2. Zatem wspomniana dywizja Kozaków będzie miała w sumie 6 kostek przy szarżowaniu na przeciwnika.

W weekend powinniśmy wypróbować zmiany w zasadach. Powoli szykujemy się też do kolejnego pokazu w Bolterze, termin zostanie dopiero ustalony.

Zaczęliśmy też malowanie Polaków i kolejnych Anglików – wkrótce będą mogli brać udział w pokazowych bitwach.

Bitwa pod Albuerą. Polscy ułani kontra brytyjscy piechurzy. Obraz Williama Barnesa Wollena. Źródło: wikimedia commons.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s