Noc przed bitwą narodów.

Noc przed bitwą zawsze przebiega nerwowo i w wielkim napięciu. Wodzowie rozmyślają strategie na dzień następny, czaty wypatrują, czy nieprzyjaciel nie powziął pomysłu ataku nocnego, żołnierze szykują się do zbliżającej się bitwy.

Bitwa narodów miała rozegrać się już jutro. Po stronie koalicji antyfrancuskiej naczelnym dowódcą został Feldmarszałek Barclay de Tolly. Siłami Anglików dowodził generał Hill, a Austriakami Dedovich.
Dowództwo nad Francuzami objął żelazny marszałek Luis Nicolas Davout.

Koalicja dysponowała zdecydowaną przewagą, w sumie miała ok. 170.000 żołnierzy w tym 210 armat. Francuzi i sprzymierzeni z nimi Polacy do bitwy wystawili zaledwie 100.000 żołnierzy i 120 dział. Marszałek Davout bardzo liczył na przybycie włoskiej dywizji, która zwiększyłaby jego siły o prawie 9.000 ludzi – wobec takiej przewagi koalicji siły nie do pogardzenia.

Niespokojna i bezsenna noc miała zlecieć na opracowywaniu planów bitwy. Teren sprzyjał nieco Francuzom, dwa wielkie jeziora, Kaliszańskie i Margonińskie ograniczały front natarcia Koalicji. To pierwsze można było obejść od południa, chociaż przejście było wąskie i na jego końcu czekał strumień i kolejne niewielkie jeziora. Żeby obejść drugie jezioro (co mogli rozważać Austriacy i Anglicy) należało przejść przez las, przedostać się przez strumień, a finalnie zdobyć Margonin.

Czy lepiej bronić się, czy zaatakować podzielonego przeciwnika?
Koalicja też nie miała łatwego zadania, chociaż przewaga liczebna nastrajała ją znacznie bardziej pozytywnie.
Czy dążyć do połączenia sił, czy atakować osobno? Nacierać frontalnie, fala za falą, korzystając z  potężnego wsparcia artylerii, czy próbować bardziej obejścia za jeziorami?

Jutrzejszy dzień miał przynieść odpowiedź, która taktyka została wybrana i jak skończyła się ta epicka bitwa.

Mapa rozstawienia wojsk – kliknij by powiększyć.

Serdecznie zapraszamy jutro do przybycia do sklepu Bolter przy ul. Sokolniczej! Zaczynamy o 10.00, a kończymy, cóż, zależy od przebiegu bitwy, ale nie sądzę, żeby szybciej niż o 16.00.

Reklamy

3 myśli w temacie “Noc przed bitwą narodów.”

 1. Trzymam kciuki za księcia Eckmuhl ! Mam nadzieję że tym razem spuści sprzymierzonym lanie, choć niewątpliwie będzie ciężko. Odwody, najważniejsze są zawsze odwody…

  1. Minęła godzina druga w nocy, a Książę Eckmuhl nadal obmyślał plany. Narada, którą odbył wcześniej z pozostałymi dowódcami nie przyniosła rozstrzygnięcia. Nagły harmider, jaki zapanował przed namiotem odwrócił jego uwagę. Rosły gwardzista uchylił materiał przesłaniający wejście do namiotu i raźnym krokiem wszedł do środka. Za jego plecami stanął cały brudny od kurzu adiutant, który głośno dysząc, dochodził do siebie po szybkiej jeździe, pełnej niebezpieczeństw.
   – Wasza książęca mość – wydusił w końcu z siebie po kilkunastu sekundach – dywizja generała Achille Fontanellego w sile trzech brygad stanęła w odległości 6 kilometrów od Margonina.
   Marszałek usiadł wygodnie w swoim krześle, mimo wszystkich problemów, to była bardzo dobra wiadomość.
   – Jak się nazywacie? – spytał.
   – Sokólski panie marszałku.
   – Polak. Dobrze, pojedziecie za chwilę do generała Fontanellego i zaniesiecie mu mój rozkaz. Musi wyruszyć jeszcze przed szóstą rano i kierować się na Margonin. Chce, żeby przybył na pole bitwy najpóźniej o ósmej. Zrozumiano?
   – Tak jest panie marszałku! – Sokólski wyprostował się jak struna.
   – Napijcie się trochę wina i ruszajcie. Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem.
   Chwilę później marszałek został ponownie sam ze swoimi planami, chociaż jego armia powiększyła się o 9.000 żołnierzy, to nadal miał nad czym myśleć.

 2. Lewe skrzydło Davouta wydaje się być nie do obejścia. Sprzymierzeni będą raczej musieli podzielić swoje siły, a wtedy bitwa z położenia środkowego może dać jakieś szanse.Przydałoby się wykopać jakieś reduty;-)
  Pozdrawiam
  A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s