Bitwa o Żubrowo – relacja z bitwy

Styczniowe mrozy dawały się mocno we znaki maszerującym armiom. Każdą chwilę odpoczynku żołnierze starali się wykorzystać na rozpalenie ognia, albo znalezienie odrobiny ochrony przed przenikającym wszystko zimnem. Nie było jednak o to łatwo, nawet generałowie często nocowali w prostych stodołach. Gdy jednak zwiadowcy przynieśli informacje o zbliżającym się przeciwniku, myśl o nadchodzącej bitwie ponownie wszystkich rozgrzała.

Po długich manewrach, 15 stycznia obie armie stanęły na przeciwko siebie na ośnieżonej równinie, przeciętej dwoma niewielkimi wzgórzami i jeszcze mniejszymi zagajnikami, które mogły dać trochę schronienia.

Po jednej stronie Francuzi dowodzeni przez marszałka Oudinota, po drugiej Rosjanie, którymi komenderował generał Tormasow. Siły walczących stron były wyrównane. Francuzi mieli 12 batalionów piechoty, 4 szwadrony huzarów, 4 ułanów, 4 szaserów, 4 kirasjerów i 24 armaty. Rosjanie mieli również 12 batalionów piechoty, w tym 4 jegrów, 4 szwadrony Kozaków, 8 szwadronów huzarów i 4 szwadrony kirasjerów. Do tego 24 armaty.
Obie strony oczekiwały posiłków; Francuzi 4 polskich batalionów, Rosjanie 4 austriackich. O ich przybyciu miał zdecydować los (a dokładnie rzut kostką co turę, poczynając od „6” w pierwszej turze, 5 w drugiej, 4 w trzeciej itd.)

20140115_001042
Widok ogólny na pole bitwy. Po prawej Rosjanie, po lewej Francuzi. Zdjęcie akurat przedstawia sytuację w połowie bitwy.

Plan francuski był dosyć prosty, kawaleria miała jak najszybciej zająć wzgórze na północy (góra zdjęcia), zaś dywizja piechoty, korzystając z wsparcia 2 baterii artylerii, miała wyprzeć rosyjską piechotę i zająć podstawę operacyjną przeciwnika.
Plan rosyjski zakładał bliskie trzymanie poszczególnych dywizji na równinie, powstrzymanie francuskiej kawalerii, dzięki współpracy rosyjskiej jazdy z artylerią i jak najdłuższe opieranie się atakom francuskiej piechoty.

IMG_0393
Francuska piechota i artyleria.
Foto: Dardzin.
IMG_0388
Duma cara. Kirasjerzy.
Foto: Dardzin.
IMG_0387
Wspaniali wojacy. Rosyjscy huzarzy.
Foto: Dardzin.
IMG_0385
Francuska piechota na pozycjach wyjściowych.
IMG_0384
Przed wydaniem rozkazów – zakryte znaczniki.

IMG_0382 IMG_0383

Początkowe wydarzenia bitwy przyniosły wiele zaskakujących rozwiązań. Francuska kawaleria zajęła szybko wzgórze, ale tam „zderzyła” się z brygadą Kozaków. Doszło przy tym do ciekawego zdarzenia, nieujętego wcześniej w zasadach „co jeśli przeciwnik ruszy się w miejsce, gdzie my nakazaliśmy ruch naszym jednostkom”. Ustaliliśmy, że dochodzi do walki, bo jednostki wpadają na siebie zaskoczone. Kozacy zatem starli się z huzarami.
Rosyjska piechota na lewym skrzydle zatrzymała się daleko przed wzgórzem i uformowała linie, zaś jazda wykręciła swój front w kierunku wzgórza.

IMG_0398
Rosyjskie brygady sformowały linię i czekają na atak Francuzów.
Foto: Dardzin.
IMG_0397
Niespodziewane starcie na wzgórzu, huzarzy kontra Kozacy.

W następnej turze rozpoczęło się wielkie starcie kawalerii. Francuscy kirasjerzy zaatakowali rosyjskich huzarów, Kozacy dalej walczyli z francuskimi huzarami, a ułani spróbowali zaatakować rosyjskich kirasjerów.

IMG_0396
Z lancami przeciwko kirysom. Odważna decyzja, ale w końcu Polacy to odważne wojsko!
Foto: Dardzin.
IMG_0394
Widać pierwsze straty wśród ułanów.
Foto: Dardzin.
20140114_232325
Rosyjscy huzarzy mają ciężką przeprawę z francuskimi kirasjerami. Stracili już jedną podstawkę, zostali zdezorganizowani, ale wciąż się trzymają. Odpowiednia formacja zapewnia, że tylne szwadrony mogą zastępować zmęczone przednie.
20140115_001130
Jakiś czas później huzarzy coraz wyraźniej już przegrywają.
Na pierwszym planie Kozacy, którym przez kilka tur w cudowny sposób udało się powstrzymać francuskich huzarów (wspaniałe rzuty!). Wytrzymali w tej walce do nadejścia posiłków, niesamowita postawa!

Sytuacja na polu bitwy stała się bardzo ciekawa. Na prawym rosyjskim skrzydle trwała zacięta walka kawalerii o wzgórze. Dzięki obecności artylerii i fenomenalnej postawie Kozaków szala zwycięstwa powoli przechylała się na stronę Rosjan.Tymczasem francuska piechota zatrzymała się… Dwukrotnie rozkazy wydane przez marszałka Oudinota nie zostały właściwie zrozumiane i francuskie jednostki, choć zajęły wzgórze, nie ruszyły do ataku na Rosjan. Uciekający czas miał wkrótce okazać się na wagę złota…
Tymczasem Rosjanie wydzielili całą brygadę jegrów z dywizji piechoty i nakazali im uderzenie przez las na kawalerię. Decyzja była bardzo ryzykowana, bo na horyzoncie pojawiły się bataliony polskiej piechoty…

20140114_232332
Jegrzy zbliżają się do lasu wesprzeć kawalerię. Widać, że ułani zostali już mocno przetrzebieni starciem z kirasjerami. Została im tylko jedna podstawka.
IMG_0395
Jegry nadchodzą!!!
Foto: Dardzin.
20140114_232336
Sytuacja na rosyjskim lewym skrzydle. Pozbawieni rozkazów Francuzi, zdezorientowali, zatrzymali się na wzgórzu i nie skorzystali z okazji do ataku. Wykorzystała do rosyjska artyleria, która rozpoczęła ostrzał jednej z francuskich brygad. Mimo, że strzelano pod górę, to gęsta kolumna ułatwiła zadawanie strat.
20140115_001057
Rosyjskie linie czekają na atak Francuzów.
20140115_001050
Francuzi stoją i… ponoszą straty.
20140115_001123
Tymczasem starcie kawalerii osiąga kolejny etap. Polscy ułani przegrali z kirasjerami, ale lukę w formacji załatali szaserzy. Niestety zostali ostrzelani z boku przez jegrów i musieli podać tyły. Nie pomogła im nawet osobista interwencja generała.
20140115_001139
Polacy!!! Polacy nadchodzą!!!

W kolejnych turach sytuacja stała się bardzo ciekawa. Polacy, którzy pojawili się w centrum ruszyli szybkim marszem w kierunku jegrów, ale las spowolnił szybkość ich ruchu. Dzięki temu jegrzy, którzy z pomocą kirasjerów przegonili francuskich szaserów, mogli odwrócić front i przygotować się do ataku Polaków.

Starcie kawalerii przeszło w decydującą fazę. Kirasjerzy rzucili się w pościg za szaserami i ostatecznie ich zlikwidowali. Kozacy opierali się tak długo huzarom, że na ich flankę wyszła rosyjska artyleria, która zmusiła ich do ucieczki. Niestety dla Rosjan francuscy kirasjerzy ostatecznie rozbili huzarów cara i zaatakowali Kozaków od tyłu… To było bolesne doświadczenie. Bohaterski oddział został zniszczony.

Tymczasem francuska piechota i artyleria wreszcie ruszyła do ataku, generał otrzymał poprawnie rozkaz. Wydawało się, że bitwa przechyla się na stronę poddanych Napoleona, gdy na równinie pojawili się…

20140115_002334
Kaiserliks!
Nadchodzą Węgrzy, Chorwaci, Słoweńcy, Wołosi, Czesi, Słowacy, Tyrolczycy i kilku austriackich oficerów 😉
20140115_010105
Francuska artyleria zaczyna wreszcie zadawać straty Rosjanom na lewym skrzydle poddanych cara.
20140115_010101
Starcie w centrum, obserwowane z bliskości przez samego marszałka Oudinot’a. Polacy natarli na Jegrów. Ten bój w centrum miał przesądzić o losie bitwy. Niestety Polacy trochę się przeliczyli. Bataliony, które maszerowały poza lasem prawie dotarły do brygady jegrów, ale te maszerujące przez las, zostały zatrzymane. Dzięki temu Rosjanie skoncentrowali ogień na nadchodzących kolejno batalionach Polaków i z łatwością ich odparli. Nie doszło do walki wręcz, tylko walka ogniowa.
Polacy zostali odepchnięcie.
20140115_013956
Sytuacja na lewym skrzydle Rosjan. Francuska artyleria prawie całkowicie wyelimonowała rosyjską brygadę. Z 4 podstawek pozostała już tylko jedna, w dodatku mocno zdezorganizowana. Dzięki temu Francuzi mogli rzucić do centrum całą brygadę piechoty, która miała wesprzeć osłabionych Polaków.
20140115_014024
Francuska brygada, która praktycznie nie wzięła udziału w walkach, ostrzelała w końcu jegrów, ale niestety ciut za późno. Nieco wcześniej, zachęceni początkowym sukcesem jegrzy, ruszyli za Polakami. W wymianie ogniowej zadali kolejne straty naszym rodakom i zmusili ich do odwrotu. Francuzi przybyli nieco za późno, chociaż sami, swoim ostrzałem zadali duże straty jegrom. Nie wystarczające jednak, żeby wypchnąć ich z premiowanego punktami obszaru centrum walki (tam, gdzie leży znacznik).
20140115_012041
Walka kawalerii dobiegła końca. Kirasjerzy ze wsparciem Austriaków wyeliminowali resztkę francuskiej jazdy. Jedyną zdolną do walki brygadą pozostali napoleońscy kirasjerzy. Dowódca zdecydował się na zagranie vabanque – szarżę frontalnie na artylerię. Jedyną zresztą możliwą, gdyby Francuzi zaatakowali rosyjskich kirasjerów, to co prawda zaskoczyliby ich od tyłu, ale sami oberwaliby z flanki od armat, co skończyłoby się dla nich bardzo źle.
W tym momencie decydowały się losy bitwy, bo obie armie miały prawie 50% strat. Zwycięstwo szarży kirasjerów przyniosłoby wygraną Francuzom i Polakom.
Artyleria jednak odparła atak i zlikwidowała jedną podstawkę.

Ponieważ obie armie na koniec tury miały straty wynoszące 50% oddziałów, bitwa dobiegła końca. Policzyliśmy punkty. Każdy zniszczony, lub zmuszony do ucieczki oddział, to jeden punkt, plus dodatek za punkty strategiczne. Okazało się, że obie strony zdobyły 25 punktów. ZATEM REMIS! Dawno nie pamiętam tak nie rozstrzygniętej i wyrównanej bitwy.

KILKA UWAG KOŃCOWYCH:

Zapewne obserwując zdjęcia i czytając opis zauważyliście kilka zmian w zasadach. W tej chwili są one tak dynamiczne, że trudno mi nadążyć. Są to jednak w większości zmiany mniejszego kalibru, silnik gry jest już dopracowany i sprawdza się.
Najważniejszą zmianą jest zdejmowanie podstawek, jeśli brygada straci tyle punktów wytrzymałości, ile ma jedna z jej podstawek. Czyli brygada piechoty o Wt8, która straci 2 punkty, ściąga jedną podstawkę. Jak straci 4, to ściąga następną itd. Dzięki temu rozgrywka nabrała niesamowitej atrakcyjności!
Kolejna zmiana to powrót do wytrzymałości. Eksperyment z odejmowaniem WB od siły oddziałów okazał się pomyłką. Teraz każda jednostka ma swoją WB. Zmieniło się też sporo modyfikatorów, ale nie będę już opisywał cyferek. Wynikło też dużo nowych sytuacji, np. kwestia, które podstawki należy zdejmować w trakcie walki, jeśli oddział poniesie straty. Myślę, że kolejne bitwy posłużą dopracowaniu tych elementów. Następna bitwy zapewne za mniej więcej tydzień.

Na koniec coś dla rozrywki:

20140114_232309
Mimo remisu rosyjska generalicja świętowała 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s