Cynowe 1:72, czyli figurki marzenie naszych dziadków ;)

Zapewne wielu czytelników bloga pamięta opowieści swoich dziadków, którzy w młodości bawili się cynowymi żołnierzykami. Inni być może czytali o tym na kartach różnych książek, których mali bohaterowie toczyli „cynowe wojny”. Cynowych figurek używali też dawni twórcy gier wojennych.

Warto jednakże odnotować, że cynowe figurki miały sporą, w pewnym czasie nawet dominującą, konkurencję w postaci żołnierzyków ołowianych. Od kiedy jednak odkryto szkodliwe właściwości ołowiu na zdrowie człowieka, ołowiane żołnierzyki odeszły do zasłużonego lamusa.

Cynowa konkurencja natomiast istnieje nadal, ma się dobrze i co więcej występuje w skali 1:72! Tak, nie 20mm, nie 25mm, nawet nie „naturalne 25mm”, albo „epickie 20mm”, ale dokładnie 1:72.

Opracowując poprzedni artykuł, dotyczący gier wojennych w skali 1:72, natrafiłem na wpis na jednym z forów, którego autor stwierdzał, że oprócz USA, bardzo dużo firm produkujących metalowe figurki w skalach 20mm, historyczne 25mm i 1:72 znajduje się w Europie, a szczególnie w Niemczech. Idąc dalej tym tropem odnalazłem ciekawe miejsce:

http://www.schmaeling.de/napoleonische-epoche/napoleonische-epoche.php

Takich sklepów, jak powyższy jest oczywiście więcej, ale podaję go jako przykład miejsca, dzięki któremu nawet zbierając figurki w skali 1:72 można skompletować armię większości krajów, biorących udział w wojnach napoleońskich. Mamy ochotę na bataliony z Holandii, albo Duńczyków? Proszę bardzo, są. Zależy nam na figurce jakiegoś wodza, którego szczególnie lubimy? Taki też się znajdzie. Oczywiście nie ma tam wszystkiego, ale jak już napisałem są też inne sklepy i można wynaleźć to, co nas interesuje. Oferta nie będzie tak bogata, jak w 15mm, ale już zbliżona i doskonale uzupełniająca nasze tanie plastiki.

Książę Poniatowski gotowy poprowadzić polskie brygady do boju.

Nie wypróbowałem jeszcze tych figurek i nie mogę ich ocenić „na żywo”, ale mam zamiar za jakiś czas zakupić któregoś z generałów, żeby ozdobić moją kolekcję.

A jeśli ktoś chciałby poszukać szybko innych sklepów, to niektóre znajdzie niezawodnie na plastikowej pelisie:

http://plasticpelisse.blogspot.com/p/current-makers-of-metal-figures.html

Innym znaleziskiem jest również niemiecki sklep Kamar, który oferuje nie tylko spory asortyment metalowych figurek 1:72 (różnych firm), ale również plastiki, w tym pudełka, które już dawno nie są w produkcji, albo są prawie nie do dostania w Polsce:

http://kamar-zinnfiguren.de/catalog/index.php?cPath=214&language=en

Dobrym przykładem jest ten zestaw firmy Strelets: http://kamar-zinnfiguren.de/catalog/product_info.php?cPath=212_260_250&products_id=273

Jak zatem widać, oferta jest całkiem przyzwoita, chociaż oczywiście metalowe 1:72 są znacznie droższe niż plastikowe odpowiedniki. Szczęśliwie w tym przypadku chodzi jednak o ewentualne uzupełnienie armii, a nie zbieranie całego, metalowego korpusu.

A Wy jakie macie doświadczenia z metalowymi figurkami 1:72?

Reklamy

2 myśli w temacie “Cynowe 1:72, czyli figurki marzenie naszych dziadków ;)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s