Bitwa o Monte Cassino (napoleońska).

W piątek wieczorem mieliśmy przyjemność rozegrać bitwę i zaprezentować Bogów Wojny – Napoleona we wrocławskim klubie Bolter. Z uwagi na górzysty teren pola walki oraz przebieg samej bitwy, nazwaliśmy ją „Bitwą o Monte Cassino”.

Na przeciwko siebie stanęła koalicja Anglików z Rosjanami, kontra Francuzi i zawsze wierni Polacy. Bitwę rozegraliśmy według scenariusza typu „Waterloo”, który zakłada, że w 3 turze obaj gracze rzucają kostkami (w kolejności inicjatywy), jeśli padnie 6+, to jeden z graczy otrzymuje posiłki. Drugi musi czekać następne 3 tury, żeby móc zacząć rzucać. Jeśli obaj nie wyrzucą, to w kolejnej turze powtarzają rzut na 5+, potem na 4+. Jeśli nikt nie wyrzuci nawet 4+, widać w tej bitwie nie miały wziąć udział żadne nowe siły…

Scenariusz jest niesamowicie atrakcyjny i potrafi całkowicie odwrócić sytuację na polu bitwy. Wypróbowaliśmy go już raz i przyniósł wtedy olbrzymie emocje, tym razem sytuacja miała się powtórzyć.

Obie strony dysponowały armią na 30pkt.

Bitwę rozpoczęli Anglicy przeciwko Francuzom. Anglicy jako swoje posiłki wyznaczyli Rosjan, zaś Francuzi; Polaków.

Francuzi mieli początkowo znaczną przewagę w kawalerii i artylerii, zaś Anglicy w piechocie.

Głównodowodzącym siłami francuskimi został Ks. Eugeniusz Beuharnais, polskimi posiłkami dowodził Ks. Józef Poniatowski.

Siłami angielskimi dowodził Ks. Wilhem Orański, zaś Rosjanami Michaił Barclay de Tolly.

Gdyby nie przebieg walki, to pewnie nazwalibyśmy ją „Bitwą trzech książąt” (można powiedzieć, że nawet czterech, bo de Tolly pod koniec wojny też otrzymał taki tytuł), ale postanowiliśmy zarezerwować go na inne okazje.

Początkowe rozstawienie brytyjskiej armii. Na lewym skrzydle dywizja lekka Beresforda, w centrum piechota Moore'a, na prawym jazda Bairda. Brytyjczycy trzymali swoje dywizje dosyć blisko siebie, planując bronić widocznego na zdjęciu wzgórza, na którym mogliby zniwelować nieco przewagę francuskiej kawalerii.
Początkowe rozstawienie brytyjskiej armii. Na lewym skrzydle dywizja lekka Beresforda, w centrum piechota Moore’a, na prawym jazda Bairda. Brytyjczycy trzymali swoje dywizje dosyć blisko siebie, planując bronić widocznego na zdjęciu wzgórza, na którym mogliby zniwelować nieco przewagę francuskiej kawalerii.
Początkowe rozstawienie Francuzów. Piechota i artyleria w centrum (Marmont), lekka jazda na prawym skrzydle (lewa strona zdjęcia); Oudinot, kirasjerzy na lewym skrzydle (Pajol). Francuzi zamierzali obejść lekką jazdą lewe skrzydło Brytyjczyków, a następnie z udziałem silniejszej artylerii spróbować uderzyć koncentrycznie na wroga.
Początkowe rozstawienie Francuzów. Piechota i artyleria w centrum (Marmont), lekka jazda na prawym skrzydle (lewa strona zdjęcia); Oudinot, kirasjerzy na lewym skrzydle (Pajol). Francuzi zamierzali obejść lekką jazdą lewe skrzydło Brytyjczyków, a następnie z udziałem silniejszej artylerii spróbować uderzyć koncentrycznie na wroga.
Pole bitwy w całej okazałości. Po lewej Brytyjczycy, po prawej Francuzi. Posiłki miały nadchodzić z dołu zdjęcia.
Pole bitwy w całej okazałości. Po lewej Brytyjczycy, po prawej Francuzi. Posiłki miały nadchodzić z dołu zdjęcia.
Bitwa rozpoczęła się korzystnie dla Brytyjczyków. Francuzi nieco za bardzo wysunęli swoich kirasjerów do przodu. Brytyjska kawaleria, zawsze skora do szarżowania, zdecydowała się na nich uderzyć. Royal Scot's Greys uderzyli od frontu, a huzarzy od flanki, kirasjerzy zostali poturbowani i odepchnięci. Niestety pościg był niemożliwy bo nadchodziła już francuska artyleria.
Bitwa rozpoczęła się korzystnie dla Brytyjczyków. Francuzi nieco za bardzo wysunęli swoich kirasjerów do przodu. Brytyjska kawaleria, zawsze skora do szarżowania, zdecydowała się na nich uderzyć. Royal Scot’s Greys uderzyli od frontu, a huzarzy od flanki, kirasjerzy zostali poturbowani i odepchnięci. Niestety pościg był niemożliwy bo nadchodziła już francuska artyleria.
Również na lewym skrzydle Brytyjczyków było ciekawie. Atak brygady szaserów na czworobok zielonych kurtek skończył się poważnymi stratami; dwa szwadrony jazdy zostały całkowicie zniszczone. Huzarzy zdecydowali skorzystać ze swojej mobilności i ominęli lekką piechotę Beresforda, zajmując brytyjską podstawę operacyjną. W tym samym czasie w centrum rozpoczął się pojedynek artyleryjski, pomiędzy dwoma wzgórzami. Francuska artyleria, korzystając ze swojej przewagi, bardzo szybko uciszyła brytyjskie armaty. Wobec takiego obrotu sytuacji, Książę Orański zdecydował się, że jazda będzie czekać nadal po prawej, szachując Francuzów na wzgórzu i czekając ewentualnego nadejścia Rosjan, piechota Moore'a w centrum zwróci się ku podstawie operacyjnej i przepędzi jazdę, a Beresford i jego lekka dywizja, spróbują się w walce ogniowej z Francuzami na Monte Cassino.
Również na lewym skrzydle Brytyjczyków było ciekawie. Atak brygady szaserów na czworobok zielonych kurtek skończył się poważnymi stratami; dwa szwadrony jazdy zostały całkowicie zniszczone. Huzarzy zdecydowali skorzystać ze swojej mobilności i ominęli lekką piechotę Beresforda, zajmując brytyjską podstawę operacyjną.
W tym samym czasie w centrum rozpoczął się pojedynek artyleryjski, pomiędzy dwoma wzgórzami. Francuska artyleria, korzystając ze swojej przewagi, bardzo szybko uciszyła brytyjskie armaty. Wobec takiego obrotu sytuacji, Książę Orański zdecydował się, że jazda będzie czekać nadal po prawej, szachując Francuzów na wzgórzu i czekając ewentualnego nadejścia Rosjan, piechota Moore’a w centrum zwróci się ku podstawie operacyjnej i przepędzi jazdę, a Beresford i jego lekka dywizja, spróbują się w walce ogniowej z Francuzami na Monte Cassino.
Monte Cassino w całej okazałości. Dwie baterie dział i dwie brygady piechoty.
Monte Cassino w całej okazałości. Dwie baterie dział i dwie brygady piechoty.
Tymczasem następuje kolejny zwrot w bitwie. Francuzom wydawało się, że po niepowodzeniach pierwszej tury i odwróceniu trendu w drugiej i trzeciej (zniszczenie brytyjskiej artylerii, zajęcie podstawy operacyjnej), teraz już pójdzie "z górki". W trzeciej turze pojawili się jednak Rosjanie! Najpierw dywizja lekkiej jazdy, która popędziła ku podstawie operacyjnej Francuzów, a potem piechota i artyleria. Okazało się jednak, że pole kartofli i bardzo dobra pozycja strategiczna na wzgórzu są w stanie bardzo dużo wskórać dla Francuzów...
Tymczasem następuje kolejny zwrot w bitwie. Francuzom wydawało się, że po niepowodzeniach pierwszej tury i odwróceniu trendu w drugiej i trzeciej (zniszczenie brytyjskiej artylerii, zajęcie podstawy operacyjnej), teraz już pójdzie „z górki”. W trzeciej turze pojawili się jednak Rosjanie!
Najpierw dywizja lekkiej jazdy, która popędziła ku podstawie operacyjnej Francuzów, a potem piechota i artyleria. Okazało się jednak, że pole kartofli i bardzo dobra pozycja strategiczna na wzgórzu są w stanie bardzo dużo wskórać dla Francuzów…
Rosyjska lekka jazda dostała się bowiem pod ostrzał francuskiej artylerii z Monte Cassino, czego rezultatem było zniszczenie kilku szwadronów huzarów.  To samo, turę później, spotkało brygadę kirasjerów. W konsekwencji zamiast trzech pełnych brygad, dotarło do podstawy operacyjnej Francuzów tylko półtora. Francuzi zyskali też czas, żeby przerzucić tam swoich kirasjerów i szaserów.
Rosyjska lekka jazda dostała się bowiem pod ostrzał francuskiej artylerii z Monte Cassino, czego rezultatem było zniszczenie kilku szwadronów huzarów. To samo, turę później, spotkało brygadę kirasjerów. W konsekwencji zamiast trzech pełnych brygad, dotarło do podstawy operacyjnej Francuzów tylko półtora. Francuzi zyskali też czas, żeby przerzucić tam swoich kirasjerów i szaserów.
Francuzi bronią wzgórza, a koalicja próbuje bardzo nieskoordynowanych ataków. Niestety zarówno ze względu na błędy w dowodzeniu, jak i problemy z wydawaniem rozkazów (w jednej turze, aż 3 brygady ich nie otrzymały!), ataki na wzgórze, zamiast jednocześnie, przebiegały jeden po drugim, dając Francuzom doskonałą możliwość działania po liniach środkowych i rozbijania kolejnych przeciwników, jednego po drugim.
Francuzi bronią wzgórza, a koalicja próbuje bardzo nieskoordynowanych ataków.
Niestety zarówno ze względu na błędy w dowodzeniu, jak i problemy z wydawaniem rozkazów (w jednej turze, aż 3 brygady ich nie otrzymały!), ataki na wzgórze, zamiast jednocześnie, przebiegały jeden po drugim, dając Francuzom doskonałą możliwość działania po liniach środkowych i rozbijania kolejnych przeciwników, jednego po drugim.
Atakuje dywizja Beresforda. Rosjanie turę wcześniej zostali odepchnięci i nie wzięli udziału w tym natarciu. Na dole widać dywizję Moore'a, która broni podstawy operacyjnej Brytyjczyków, przez francuską jazdą. 5 batalionów piechoty, pilnowało jej przeciwko 4 szwadronom huzarów. Ot aliancka ekonomia sił...
Atakuje dywizja Beresforda. Rosjanie turę wcześniej zostali odepchnięci i nie wzięli udziału w tym natarciu. Na dole widać dywizję Moore’a, która broni podstawy operacyjnej Brytyjczyków, przez francuską jazdą. 5 batalionów piechoty, pilnowało jej przeciwko 4 szwadronom huzarów. Ot aliancka ekonomia sił…
Brytyjska jazda miała szarżować na wzgórze, jednocześnie z piechotą, wspomagana przez rosyjską artylerię. Rozkaz nie doszedł i Francuzi na Monte Cassino, sformowali czworoboki, przez co atak stałby się samobójczym.
Brytyjska jazda miała szarżować na wzgórze, jednocześnie z piechotą, wspomagana przez rosyjską artylerię. Rozkaz nie doszedł i Francuzi na Monte Cassino, sformowali czworoboki, przez co atak stałby się samobójczym.
Największa walka rozegrała się przy podstawie operacyjnej Francuzów. Półtora rosyjskiej brygady (huzarzy i kirasjerzy) starli się z dwoma brygadami francuskiej kawalerii.
Największa walka rozegrała się przy podstawie operacyjnej Francuzów. Półtora rosyjskiej brygady (huzarzy i kirasjerzy) starli się z dwoma brygadami francuskiej kawalerii.
Obu dowódcom udało się skutecznie zaatakować na flankę wrogiej jazdy. W starciu lepsi okazali się jednak Francuzi, którzy zmusili ciężką jazdę rosyjską do ucieczki (całkowitej), a lekką mocno odepchnęli, choć ponieśli też pewne straty. Na pierwszym planie szaserzy, uderzają na bok rosyjskich huzarów.
Obu dowódcom udało się skutecznie zaatakować na flankę wrogiej jazdy. W starciu lepsi okazali się jednak Francuzi, którzy zmusili ciężką jazdę rosyjską do ucieczki (całkowitej), a lekką mocno odepchnęli, choć ponieśli też pewne straty. Na pierwszym planie szaserzy, uderzają na bok rosyjskich huzarów.
Rosyjscy huzarzy i kirasjerzy w starciu z francuską kawalerią.
Rosyjscy huzarzy i kirasjerzy w starciu z francuską kawalerią.
Kiedy rosyjska kawaleria przegrywała starcie za wzgórzem, brytyjska piechota spróbowała zdobyć wzgórze. Silny ogień artylerii, zniszczył dwa bataliony czerwonych kurtek, chociaż te, dzięki swoim tyralierom, odepchnęli francuską artylerię na drugą stronę wzgórza, gdzie nadchodzili Rosjanie. Znowu jednak o turę za późno, bez synchronizacji. Monte Cassino twardo się broniło.
Kiedy rosyjska kawaleria przegrywała starcie za wzgórzem, brytyjska piechota spróbowała zdobyć wzgórze. Silny ogień artylerii, zniszczył dwa bataliony czerwonych kurtek, chociaż te, dzięki swoim tyralierom, odepchnęli francuską artylerię na drugą stronę wzgórza, gdzie nadchodzili Rosjanie. Znowu jednak o turę za późno, bez synchronizacji. Monte Cassino twardo się broniło.
Zwykła piechota, została zastąpiona zielonymi kurtkami, które mocno ostrzelały francuskie czworoboki, rozbijając jeden z nich i zabijając wielu Francuzów. Ponieważ z drugiej strony nadchodzili Rosjanie, a brytyjska kawaleria czekała na sposobność do szarży, wydawało się, że los wzgórza nareszcie jest przesądzony...
Zwykła piechota, została zastąpiona zielonymi kurtkami, które mocno ostrzelały francuskie czworoboki, rozbijając jeden z nich i zabijając wielu Francuzów. Ponieważ z drugiej strony nadchodzili Rosjanie, a brytyjska kawaleria czekała na sposobność do szarży, wydawało się, że los wzgórza nareszcie jest przesądzony…
i wtedy nadeszli Polacy. Wojsko księcia Józefa pojawiła się prosto na tyłach opieszałych Rosjan. Rosyjska piechota odwróciła się, żeby przyjąć to nowe zagrożenie, a artyleria kontynuowała ostrzał Monte Cassino.
i wtedy nadeszli Polacy. Wojsko księcia Józefa pojawiła się prosto na tyłach opieszałych Rosjan. Rosyjska piechota odwróciła się, żeby przyjąć to nowe zagrożenie, a artyleria kontynuowała ostrzał Monte Cassino.
Choć Rosjanie zniszczyli resztkę francuskiej artylerii na Monte Cassino, to polski atak, wbił w ziemię prawie cała rosyjską piechotę. Z 6 batalionów pozostał tylko jeden. Losy bitwy odwróciły się o 180 stopni. Nagle to koalicja zaczęła dostawać solidne baty.
Choć Rosjanie zniszczyli resztkę francuskiej artylerii na Monte Cassino, to polski atak, wbił w ziemię prawie cała rosyjską piechotę. Z 6 batalionów pozostał tylko jeden.
Losy bitwy odwróciły się o 180 stopni. Nagle to koalicja zaczęła dostawać solidne baty.
Francuscy kirasjerzy zajęli punktowane wzgórze, powyżej Monte Cassino. Na lewo, niewidoczni huzarzy, zajęli jeszcze jedno punktowane wzgórze.
Francuscy kirasjerzy zajęli punktowane wzgórze, powyżej Monte Cassino. Na lewo, niewidoczni huzarzy, zajęli jeszcze jedno punktowane wzgórze.
Rozbicie rosyjskich brygad sprawiło, iż koalicja straciła 50% jednostek, zatem osiągnęła swój punkt rozbicia. Bitwa zakończyła się w 8 turze. Po podliczeniu punktów, okazało się, że Francuzi i Polacy mieli aż 33 punkty przewagi, co oznaczało masakrę (wynik 31+). Koalicja straciła 15 podstawek, Francja tylko 5. Wielkie brawa zatem dla sił francusko - polskich o dowodzącego nimi Dardzina. Monte Cassino, pozostało niezdobyte.
Rozbicie rosyjskich brygad sprawiło, iż koalicja straciła 50% jednostek, zatem osiągnęła swój punkt rozbicia. Bitwa zakończyła się w 8 turze.
Po podliczeniu punktów, okazało się, że Francuzi i Polacy mieli aż 33 punkty przewagi, co oznaczało masakrę (wynik 31+). Koalicja straciła 15 podstawek, Francja tylko 5.
Wielkie brawa zatem dla sił francusko – polskich o dowodzącego nimi Dardzina. Monte Cassino, pozostało niezdobyte.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s