Publikacja list armii, czyli Biuletyn Wielkiej Armii 22 kwietnia 2014 roku

Zgodnie z życzeniem przyszłych wodzów, z dziale pliki na naszej stronie pojawiły się do ściągnięcia listy wszystkich dostępnych armii, tak żeby można przed wydaniem książki przygotować wojska do boju.

Wszelkie dodatkowe informacje w zakładce pliki: https://bogowiewojny.wordpress.com/pliki/

W najbliższym czasie kolejna bitwa testowa, z której z przyjemnością napiszemy fotorelację.

Napoleońskie pozdrowienia!

Rosjanie i zasady wystawiania ich dywizji (całość do ściągnięcia w dziale pliki).
Rosjanie i zasady wystawiania ich dywizji (całość do ściągnięcia w dziale pliki).
Reklamy

9 myśli w temacie “Publikacja list armii, czyli Biuletyn Wielkiej Armii 22 kwietnia 2014 roku”

 1. Super, zaczynam główkować. A czy jesteście w stanie podać konkretny skład lub źródło na podstawie którego można by samodzielnie ustalić konkretny skład historycznych korpusów/armii do BW-N? Takie pójście na klimatyczne skróty – zamiast obmyślać optymalny skład (co bez zasad w sumie jest niemożliwe) kompletowanie czegoś historycznego.

 2. I od razu pierwsze pytania:

  1) Podstawka na stole to batalion, czy brygada?

  2) Dany % udziału piechoty/jazdy/artylerii/gwardii w armii rozliczamy na dywizje, brygady, czy bataliony?

  1. Dwie strony, które mogę spokojnie polecić:
   http://www.napoleon-series.org/military/c_organization.html
   http://napoleonistyka.atspace.com/
   Obie są świetne i mają mnóstwo informacji. W tej drugiej jest mnóstwo obrazków i szkiców, są też OdB różnych kampanii. A jeśli chciałbyś już bardzo szczegółowe listy armii, to ściągnij plik pdf z tej strony: http://cgsc.contentdm.oclc.org/cdm/singleitem/collection/p4013coll11/id/1277
   Potem klikaj na linkach w pdf’ie i oglądaj. Tam jest wiele epok, w tym napoleońska.
   Ja na przykład kompletuję Austriaków do bitwy pod Raszynem i III korpus marszałka Davouta spod Wagram.
   Jedna podstawka piechoty to batalion piechoty (600 ludzi), podstawka kawalerii to dwa szwadrony jazdy (300 żołnierzy), podstawka artylerii to bateria armat 8 do 12 dział.
   Brygady składają się z kilku podstawek (batalionów/szwadronów/artylerii), a dywizje rzecz jasna z kilku brygad (czasem z jednej).
   % udział rozliczamy na podstawki, czyli na 20 pkt np. Francuzi mogą wystawić max 5 podstawek jazdy, 2 podstawki artylerii, reszta to piechota.
   Rosjanie dzięki Kozakom mogą mieć nieco mniej piechoty, a więcej jazdy (Kozaków właśnie), itd.
   Gwardia występuje dopiero w bitwach od 40 punktów w górę.

 3. Dzięki za linki i wyjaśnienia. I jeszcze dopytam o te nieszczęsne procenty i punkty.

  % ustala się o ilość podstawek, czyli o ilość pkt siły armii? 1 pkt siły armii = 1 podstawka (batalion/szwadron)? (w poprzedniej wersji zasad 1 pkt = 1 brygadzie, a więc można było wystawić więcej brygad i dywizji za tą samą ilość pkt siły).

  1. Procenty ustala się na podstawie siły armii, choć zawsze jedna podstawka = 1pkt. Zatem przy armii na 20pkt, piechota musi stanowić minimum 10pkt (50%, chyba, że są to Polacy, którzy mogą wystawić 40%), kawaleria 25%, zatem 5pkt (5 podstawek), artyleria 10%, zatem 2 podstawki.
   Jak widać kawaleria i artyleria przy 20pkt to 7 podstawek, zatem piechoty wystawimy w sumie 13. Inaczej jest u Anglików, którzy mają mniej dział, inaczej u Rosjan, którzy mogą wystawić Kozaków, inaczej u Polaków, którzy mają mniej piechoty i więcej jazdy.
   Jak już mamy np. te 5 podstawek jazdy, to rozdzielamy według przepisów, co możemy wystawić, pamiętając, że na każdą podstawkę ciężkiej jazdy, musi przypadać 2 liniowej, lub lekkiej. Zatem będziemy mieli maksymalnie 1 podstawkę ciężkiej jazdy u Francuzów, a czasem więcej u Rosjan.

 4. Dzięki, teraz mam chyba pełną jasność. Wcześniej z jakiegoś powodu brakowało mi informacji, że 1 podstawka (a nie brygada) to 1 pkt siły.

  Nie wychwyciłem też (przynajmniej u Rosjan, którzy interesują mnie najbardziej), że na 1 podstawkę kirasjerów powinny przypadać 2 podstawki innej jazdy.

  A tak przy okazji WTR to wytrzymałość? Oblicza się ją dla dywizji (po staremu), czy jakoś po nowemu na brygady lub bataliony/szwadrony?

  1. Zasadą 1 podstawka ciężkiej jazdy = 2 podstawki lekkiej jest opisana w podręczniku, w rozdziale o sposobie wystawiania armii.
   Tak WTR to wytrzymałość.
   Oblicza się ją dla całej brygady (czyli w starej wersji, gdzie podstawki były brygadami, a nie batalionami dla dywizji). Czyli brygada złożona z 3 podstawek o WTR 2 każda, ma w sumie 6 WTR.
   Jeśli jednak w wyniku ostrzału, czy walki stracisz 2 punkty WTR( tyle, ile ma jedna podstawka), to brygada traci jedną podstawkę.
   Jazda lekka ma zazwyczaj WTR 3, ciężka 4.
   Grenadierzy i gwardia też mają wyższą WTR.

 5. Super, dzięki. Teraz chyba już wszystko jasne w kwestii komponowania armii. Chyba, że są jeszcze jakieś ograniczenia nieujęte w opublikowanych listach armii?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s