Raport bitewny: Bitwa o Świątkowo

Po dwutygodniowej przerwie w toczeniu bitew, przyszedł czas, aby znowu poczuć woń czarnego prochu.

Batalia, którą ochrzciliśmy Bitwą o Świątkowo (z okazji ostatnich świąt), miała na celu wypróbowanie pewnych, niewielkich zmian w podręczniku (zwłaszcza modyfikacji w tabeli walki wręcz) oraz przetestowanie gry przed zbliżającym się konwentem Poligon i następnymi pokazami gry w maju.

Chcieliśmy także wypróbować nowe modele domków (będzie je widać dobrze na zdjęciach) oraz zobaczyć, jak prezentują się nowe podstawki, których jest już około trzydziestu.

Rozegraliśmy starcie na 20 punktów, z zasadami napoleońskiego boju spotkaniowego, czyli każdy z graczy zaczyna z 1 dywizją. Na kartce zapisuje kolejność przybywania następnych dywizji (nie wiedząc, w jakiej kolejności będą przybywać wojska przeciwnika). Następnie co 3 tury obaj gracze rzucają kostką, aby przetestować, czy posiłki wejdą na pole bitwy, najpierw na 6+, w następnej turze na 5+ itd.

Dzięki takim zasadom bitwa jest dosyć nieprzewidywalna i może sprawić sporo niespodzianek.

Centralnym punktem, o który toczyła się walka, była droga o strategicznym znaczeniu, pomiędzy wsiami Świątkowo i Mazurkowo.

Dla urozmaicenia scenariusza postanowiliśmy, że na koniec bitwy wylosujemy dwa dodatkowe punkty na planszy, które dodadzą kolejne punkty zwycięstwa.

ARMIA CESARSTWA FRANCJI, KRÓLESTWA ITALII I KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO. (Torgill)

Głównodowodzący Marszałek Jean Lannes, książę Montebello:

1. Dywizja piechoty (francuska), generał Montbrun; 8 batalionów piechoty, 1 bateria dział, razem 4800 żołnierzy i 8 armat.

2. Dywizja piechoty (polsko – włoska), marszałek Bessiers, 5 batalionów piechoty, 1 bateria dział, razem 3000 żołnierzy i 8 dział.

1. Dywizja kawalerii, marszałek Murat, 10 szwadronów jazdy (dragoni, ułani, karabinierzy), razem 1500 żołnierzy.

RAZEM: 9300 żołnierzy i 16 dział.

ARMIA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII ORAZ CESARSTWA AUSTRII. (Dardzin)

Głównodowodzący Generał Sir Rowland Hill.

1. Dywizja piechoty, generał Sherbrooke; 9 batalionów piechoty, 8 dział, razem 5400 żołnierzy i 8 armat.

2. Dywizja piechoty, Friedrich Franz Xaver książę Hohenzollern-Hechingen; 7 batalionów piechoty (grenadierzy, fizylierzy), razem 4200 żołnierzy.

1. Dywizja kawalerii, generał Uxbridge; 6 szwadronów jazdy (dragoni, huzarzy), razem 900 żołnierzy.

RAZEM: 10500 żołnierzy i 8 dział.

Koalicja antyfrancuska dysponowała niewielką przewagą liczebną, około 1000 żołnierzy więcej, ale siły napoleońskie rekompensowały to znacznie silniejszą artylerią i kawalerią.

Pechowo dla Francuzów, w losowaniu wodzów wybrałem samych dowódców kawalerii, którzy dowodząc piechotą mają -1 do swoich współczynników. Obaj wodzowie naczelni mieli natomiast +1 do dowodzenia.

Jako pierwsze na pole walki dotarły dywizje piechoty Montbrunna i Sherbrooke’a i to one oddały pierwsze strzały w tej bitwie.

Kto miał przyjść w następnej kolejności? Decyzje podjęte przez wodzów mogły zadecydować o losie bitwy.

Widok na całe pole bitwy przed rozpoczęciem walki. Na pierwszym planie wioska Świątkowo (a w niej dwa nowe modele budynków), na drugim Mazurowice. Francuzi po prawej stronie, Brytyjczycy po lewej. Droga, o którą toczyła się walka znajduje się między wioskami; jest ograniczona płotkami.
Widok na całe pole bitwy przed rozpoczęciem walki. Na pierwszym planie wioska Świątkowo (a w niej dwa nowe modele budynków), na drugim Mazurowice.
Brytyjczycy po lewe stronie, Francuzi po prawej.
Droga, o którą toczyła się walka znajduje się między wioskami; jest ograniczona płotkami. Po dwóch stronach drogi znajdują się lasy, ten od strony Brytyjczyków rośnie przy samym trakcie.
Dywizja Sherbrooke'a idzie w kierunku drogi pomiędzy wioskami.
Dywizja Sherbrooke’a idzie w kierunku traktu pomiędzy wioskami.
Sheerbroke'owi towarzyszy sam wódz naczelny sir Rowland Hill. Z płaskiego wzgórza obserwuje nadchodzących Francuzów.
Sheerbroke’owi towarzyszy sam wódz naczelny sir Rowland Hill. Z płaskiego wzgórza obserwuje nadchodzących Francuzów (niebieskie plamy za choinką).
Widok od strony Świątnik na nadchodzących Francuzów. Na pierwszym planie nowe domki. Pochodzą one ze strony: http://www.brumbaer.de/Wm/Build/index.html
Widok od strony Świątkowa na nadchodzących Francuzów. Na pierwszym planie nowe domki. Pochodzą one ze strony: http://www.brumbaer.de/Wm/Build/index.html
Francuska dywizja Montbrunna w marszu w kierunku na Świątkowo.
Francuska dywizja Montbruna maszeruje w kierunku na Świątkowo.
Sheerbroke miał znacznie bliżej do Świątkowa i jego oddziały zajęły je jako pierwsze. Piechota liniowa i Szkoci zajęli samą wioskę, zaś zielone kurtki i artyleria osłaniały ich skrzydło i zajmowały drogę między wioskami.
Sheerbrooke miał znacznie bliżej do Świątkowa i jego oddziały zajęły je jako pierwsze. Piechota liniowa i Szkoci wtargnęli do wioski, zaś zielone kurtki i artyleria osłaniały ich skrzydło, zajmując drogę między wioskami.
Hill i Sherbrooke obserwują ruch zielonych kurtek.
Hill i Sherbrooke obserwują ruch zielonych kurtek. Francuzi znajdują się coraz bliżej.
Tymczasem Montbrunn przeciskał się wolno pomiędzy otoczonymi płotami polami ze zbożem.
Tymczasem Montbrun przeciskał się wolno ze swoją dywizją pomiędzy otoczonymi przez płoty polami ze zbożem oraz lasem (po lewej na dole). Towarzyszył mu marszałek Lannes.
Słońce wstało bardzo wysoko, dzień stał się bardzo upalny. Brytyjczycy w pobliżu Świątnik.
Słońce wstało bardzo wysoko, dzień stał się bardzo upalny. Brytyjczycy w pobliżu Świątkowa, w kolorach popołudniowego słońca.
Zielone kurtki i artyleria na drodze, reszta piechoty podchodzi do Świątkowa.
Zielone kurtki i artyleria stoją na drodze, reszta piechoty podchodzi do Świątkowa.
Brytyjska piechota zajmuje Świątkowo.
Brytyjska piechota zajmuje Świątkowo.
Sherbrooke obserwuje swoje oddziały i nadciągających Francuzów.
Sherbrooke obserwuje swoje oddziały i nadciągających Francuzów.
Rozstawienie dywizji Sherbrooka. Dwie brygady piechoty w Świątkowie, artyleria i zielone kurtki na drodze, osłaniając się płotem. Poza zdjęciem znajduje się las, do którego zielone kurtki mogły się zawsze wycofać. Pozycja obronna była bardzo silna.
Rozstawienie dywizji Sherbrooka: Dwie brygady piechoty stoją w Świątkowie, artyleria i zielone kurtki zajmują drogę, osłaniając się płotem. Poza zdjęciem znajduje się las, do którego zielone kurtki mogły się zawsze wycofać. Pozycja obronna była bardzo silna.
Tymczasem Montbrunn miał bardzo wąskie pole manewru, nie chciał przebijać się przez płoty i pola uprawne i las z drugiej strony. Lannes nakazał generałowi związanie ogniem Sherbrooke'a, a nawet, korzystając z przewagi artylerii, wyrzucenie go z drogi i wioski.
Tymczasem Montbrun miał bardzo wąskie pole manewru, nie chciał przebijać się przez płoty, pola uprawne i las z drugiej strony. Lannes nakazał generałowi związanie ogniem Sherbrooke’a, a nawet, korzystając z przewagi artylerii, wyrzucenie go z drogi i wioski.
Francuska artyleria, za nią brygada piechoty, która wreszcie przeszła przez ciasny teren i rozwinęła się w linię. Rozpoczął się ostrzał artyleryjski.
Francuska artyleria, za nią stoi brygada piechoty, która wreszcie przeszła przez ciasny teren i rozwinęła się w linię. Ten przeźroczysty placek to znacznik celu ruchu dywizji.
Rozpoczął się ostrzał artyleryjski.
Brytyjska artyleria strzela do Francuzów.
Brytyjska artyleria strzela do Francuzów.
Ognia!
Ognia!
Marszałek Lannes nie posiada się z radości. Murat i jego dywizja kawalerii nadeszli na pole bitwy. Lannes natychmiast rzuca jazdę Murata do manewru oskrzydlającego, wydzielając z niej jedną brygadę ułanów, którzy mieli wspomóc bezpośrednio Montbrunna. Tymczasem brytyjskie posiłki nie nadchodziły...
Marszałek Lannes nie posiadał się z radości. Murat i jego dywizja kawalerii nadeszli na pole bitwy. Lannes natychmiast rzucił jazdę Murata do manewru oskrzydlającego, poza Mazurowicami, wydzielając z niej jedną brygadę ułanów, którzy mieli wspomóc bezpośrednio Montbruna.
Tymczasem brytyjskie posiłki nie nadchodziły…
Ułani Murata wjechali do lasu na prawym skrzydle dywizji Montbrunna. Z tej pozycji szachowali zielone kurtki, zmuszając je ze współudziałem artylerii, do cofnięcia się do lasu za drogą.
Ułani Murata wjechali do lasu na prawym skrzydle dywizji Montbruna. Z tej pozycji szachowali zielone kurtki, zmuszając je wraz ze współudziałem artylerii, do cofnięcia się do lasu za drogą.
Wsparty ułanami, Montbrunn postanowił rozpocząć generalny atak. Druga z jego brygad piechoty zbliżyła się w kolumnie do drogi...
Wsparty ułanami, Montbrun postanowił rozpocząć generalny atak. Druga z jego brygad piechoty zbliżyła się w kolumnie do drogi…
... tylko po to, żeby stać się doskonałym celem dla brytyjskiej artylerii. Zbite kolumny, ostrzelane od boku, poniosły olbrzymie straty i musiały się cofnąć. Montbrunn nie nadawał się do dowodzenia piechotą. Jego atak spalił na panewce. Na zdjęciu wspaniały rzut Brytyjczyków, 7 trafień na 7 kostek - tak zniszczono połowę brygady piechoty z dywizji Montbrunna.
… tylko po to, żeby stać się doskonałym celem dla brytyjskiej artylerii. Zbite kolumny piechoty, ostrzelane od boku, poniosły olbrzymie straty i musiały się cofnąć. Montbrun nie nadawał się do dowodzenia infanterią. Jego atak spalił na panewce.
Na zdjęciu wspaniały rzut Brytyjczyków, 7 trafień na 7 kostek – tak zniszczono połowę brygady z dywizji Montbruna (2 podstawki jednym strzałem!).
Widok na dywizję Montbrunna od strony Brytyjczyków, na chwilę przed ostrzelaniem brygady piechoty (to ta w kolumnie po lewej stronie, wystawiona skrzydłem do artylerii brytyjskiej).
Widok na dywizję Montbruna od strony Brytyjczyków, na chwilę przed ostrzelaniem brygady piechoty (to ta w kolumnie po lewej stronie, wystawiona skrzydłem do artylerii brytyjskiej). Zielone kurtki widoczne na dole po lewej, schowane w lesie.
Niekorzystny obrót sytuacji dla Francuzów pogłębił się, kiedy na ich skrzydle pojawiła się kawaleria Uxbridge'a.
Niekorzystny obrót sytuacji dla Francuzów pogłębił się, kiedy na ich skrzydle, od strony Mazurowic pojawiła się kawaleria Uxbridge’a.
Uxbridge prowadzi swoją dywizję poprzez pola. Na czele sławni Royal Scots Guards.
Uxbridge prowadzi swoją dywizję poprzez pola. Na czele sławni Royal Scots Guards.
Brytyjscy dragoni i huzarzy.
Brytyjscy dragoni i huzarzy.
Dywizja Murata, pozbawiona ułanów. Na czele karabinierzy, za nimi dragoni. Dzielny marszałek przewidział jednak ruch Brytyjczyków i ufając w siłę swojej jazdy, postanowił podjąć działania ofensywne.
Dywizja Murata, pozbawiona ułanów okrążą Mazurowice. Na czele karabinierzy, za nimi dragoni. Dzielny marszałek przewidział ruch Brytyjczyków i ufając w siłę swojej jazdy, postanowił podjąć działania ofensywne.
Sherbrooke obserwuje Francuzów. Jego artyleria została odepchnięta ogniem francuskich dział.
Sherbrooke obserwuje Francuzów. Jego artyleria została odepchnięta ogniem francuskich dział poza drogę.
Montbrunn, korzystając z odepchnięcia brytyjskiej artylerii, postanowił drugi raz zaatakować. Jego świeża brygada, ustawiła się w linię i podeszła pod zabudowania Świątkowa. Niestety wymiana ognia, nawet z ukrytym w zabudowaniach i za murem przeciwnikiem, nie przyniosła korzystnego rozstrzygnięcia.
Montbrun, korzystając z odepchnięcia brytyjskiej artylerii, postanowił ponownie zaatakować. Jego świeża brygada, ustawiła się w linię i podeszła pod zabudowania Świątkowa. Niestety wymiana ognia, nawet z ukrytym w zabudowaniach i za murem przeciwnikiem, nie przyniosła korzystnego rozstrzygnięcia.
Francuska artyleria ostrzeliwuje Brytyjczyków w Świątkowie.
Francuska artyleria ostrzeliwuje Brytyjczyków w Świątkowie.
Sytuacja po kolejnej wymianie ognia. Brytyjczycy ponieśli straty, ale nadal zajmowali wioskę. Francuzom z pierwotnych 8 zostały zaledwie 4 bataliony.
Sytuacja po kolejnej wymianie ognia. Brytyjczycy ponieśli straty, ale nadal zajmowali wioskę. Francuzom Montbruna z pierwotnych 8 zostały zaledwie 4 bataliony w całej dywizji.
Sir Rowland Hill obserwuje jak jego artyleria wraca na pozycje strzeleckie na drodze.
Sir Rowland Hill obserwuje jak jego artyleria wraca na pozycje strzeleckie na drodze.
Mimo powodzenia w centrum, sytuacja na skrzydle Brytyjczyków stała się krytyczna. Kawaleria Murata zajęła wzgórze i przecięła drogę dywizji Uxbridge'a, który nie mógł się połączyć z głównymi siłami. Nie to jednak było najgorsze...
Mimo powodzenia w centrum, sytuacja na skrzydle Brytyjczyków stała się krytyczna. Kawaleria Murata zajęła wzgórze i przecięła drogę dywizji Uxbridge’a, który na skutek tego manewru nie mógł się połączyć ze swoimi głównymi siłami. Nie to jednak było najgorsze…
Odcięta dywizji Uxbridge'a. Tymczasem na jej tyłach...
Odcięta dywizja Uxbridge’a. Tymczasem na jej tyłach…
Na pole bitwy przybywa polsko - włoska dywizja piechoty Bessiersa! Dzielni wojacy od razu ruszają do przodu.
Na pole bitwy przybywa polsko – włoska dywizja piechoty Bessieresa! Dzielni wojacy od razu ruszają do przodu.
Złapany w kleszcze Uxbridge mógł tylko spróbować zaatakować zajmującego górujące wzgórze Murata. Jego kawalerzyści bili się dzielnie, ale strategiczna pozycja i lepsza jakość (karabinierzy!), sprawiła, że jego dywizja bardzo szybko została rozbita. Nagle całe skrzydło Brytyjczyków zostało wystawione na atak dwóch francuskich dywizji!
Złapany w kleszcze Uxbridge mógł tylko spróbować zaatakować zajmującego wzgórze Murata. Jego kawalerzyści bili się dzielnie, ale strategiczna pozycja i lepsza jakość (karabinierzy!) francuskiej jazdy, sprawiła, że jego dywizja bardzo szybko została rozbita. Nagle całe skrzydło Brytyjczyków zostało wystawione na atak dwóch francuskich dywizji!
Polacy obserwują starcie francuskiej i brytyjskiej jazdy.
Polacy i Włosi (po lewej) obserwują starcie francuskiej i brytyjskiej jazdy.
Na pierwszym planie dywizja Bessiersa, na drugim walka jazdy Murata i Uxbridge'a.
Na pierwszym planie dywizja Bessieresa, na drugim walka jazdy Murata i Uxbridge’a.
Hill przez moment zwątpił w zwycięstwo. Jedyną jednostką, która blokowała Muratowi i Bessiersowi drogę ku Świątkowu, były zielone kurtki, ciągle szachowane przez ułanow i artylerię. Czyżby korzystny przebieg bitwy miał zamienić się w tragedię? A już było tak dobrze...
Hill przez moment zwątpił w zwycięstwo. Jedyną jednostką, która blokowała Muratowi i Bessieresowi drogę ku Świątkowu, były zielone kurtki, ciągle szachowane przez ułanow i artylerię. Czyżby korzystny przebieg bitwy miał zamienić się w tragedię? A było już tak dobrze…
Nein! Bitwa nie jest skończona. Na pole bitwy wkraczają bowiem cesarscy, prowadzeni przez księcia Hohenzollerna - Hechingen.
Nein! Bitwa nie jest skończona. Na pole bitwy wkraczają bowiem cesarscy, prowadzeni przez księcia Hohenzollerna – Hechingen.
Cztery bataliony niemieckich fizylierów i trzy bataliony grenadierów, już samym pojawieniem się, przywróciły równowagę na polu walki.
Cztery bataliony niemieckich fizylierów i trzy bataliony grenadierów, już samym pojawieniem się, przywróciły równowagę na polu walki.
Lannes miał dwie opcje do wyboru. Ale użyć Murata, Bessiersa i Montbrunna do skoncentrowanego ataku na dywizję Sherbrooke'a, zanim nadejdą cesarscy, lub rzucić Murata ku podstawie operacyjnej przeciwnika, licząc na jego ucieczkę. Bessiers i Montbrunn mieli zaatakować Sherbrooke'a bez wsparcia jazdy (poza ułanami). Lannes wybrał drugą ewentualność, sprzeniewierzając się napoleońskim zasadom wojowania... Tymczasem dzielny Sherbrooke, po długim pojedynku artyleryjskim uciszył francuskie działa. Z dwóch brygad piechoty w Świątkowie pozostała mu tylko jedna. Montbrunn zebrał zatem wszystkie siły i nie czekając na Bessiersa, rzucił się do ataku!
Lannes miał dwie opcje do wyboru. Ale użyć Murata, Bessieresa i Montbruna do skoncentrowanego ataku na dywizję Sherbrooke’a, zanim nadejdą cesarscy, lub rzucić Murata ku podstawie operacyjnej przeciwnika, licząc na jego ucieczkę. Bessiers i Montbrunn mieli zaatakować Sherbrooke’a bez wsparcia jazdy (poza ułanami).
Lannes wybrał drugą ewentualność, sprzeniewierzając się napoleońskim zasadom wojowania…
Tymczasem dzielny Sherbrooke, po długim pojedynku artyleryjskim uciszył francuskie działa. Z dwóch brygad piechoty w Świątkowie pozostała mu tylko jedna. Montbrun zebrał zatem wszystkie siły i nie czekając na przybycie Bessieresa, rzucił się do ataku!
Decyzja Montbrunna (i Lannesa) była fatalna w skutkach. Choć jego oddziały wdarły się do wioski i wyparły Brytyjczyków na jej środek, to ostatecznie, pozbawione wsparcia, zostały rozbite. Generał, choć szukał śmierci w walce, to jej nie odnalazł. Na zdjęciu Montbrunn, po rozbiciu resztek jego dywizji przez... resztki Brytyjczyków.
Decyzja Montbruna (i Lannesa) była fatalna w skutkach. Choć jego oddziały wdarły się do wioski i wyparły Brytyjczyków na jej środek, to ostatecznie, pozbawione wsparcia, zostały rozbite. Generał, choć szukał śmierci w walce, to jej nie odnalazł.
Na zdjęciu Montbrun, po rozbiciu resztek jego dywizji przez… resztki Brytyjczyków.
Świątkowo w Brytyjskich rękach.
Świątkowo w brytyjskich rękach.
Murat zajął podstawę operacyjną Brytyjczyków, ale brakło mu czasu. Na zdjęciu niemieccy fizylierzy (jeszcze nie dokończone malowanie), na drugim planie grenadierzy.
Murat zajął podstawę operacyjną Brytyjczyków, ale brakło mu czasu na wykorzystanie tego manewru.
Na zdjęciu niemieccy fizylierzy (jeszcze nie dokończone malowanie), na drugim planie grenadierzy. Obie brygady zastosowały formację „masy”, specjalną, dostępną tylko dla Austriaków (i Prusaków).
Nieudany plan Lannesa i Murata; cesarscy zabezpieczają podstawę operacyjną Koalicji.
Nieudany plan Lannesa i Murata; cesarscy zabezpieczają podstawę operacyjną Koalicji.
Bessiers dotarł na skraj drogi, jego artyleria zniszczyła resztki brytyjskich armat. Niestety straty poniesione przez Montbrunna i Murata (w tym wydzielonych z jego dywizji ułanów, którzy w końcu dostali się pod ogień brytyjskich dział, kiedy francuska piechota szturmowała Świątkowo), sprawił, że przekroczony został próg złamania. 50% francuskiej armii było rozbite. Lannes musiał się wycofać. Bitwa zakończyła się.
Bessieres dotarł na skraj drogi, jego artyleria zniszczyła resztki brytyjskich armat.
Niestety straty poniesione przez Montbruna i Murata (w tym wydzielonych z jego dywizji ułanów, którzy w końcu dostali się pod ogień brytyjskich dział, kiedy francuska piechota szturmowała Świątkowo), sprawił, że przekroczony został próg złamania.
50% francuskiej armii było rozbite. Lannes musiał się wycofać. Bitwa zakończyła się.
Widok pola bitwy na zakończenie walki. Świątkowo w rękach Brytyjczyków, Austriacy zabezpieczają podstawę operacyjną przez Muratem, Bessiers nie zdążył na dobre wejść do walki. Zakończyła się 10 tura gry.
Widok pola bitwy na zakończenie walki. Świątkowo w rękach Brytyjczyków, Austriacy zabezpieczają podstawę operacyjną przez Muratem, Bessieres nie zdążył na dobre wejść do walki.
Zakończyła się 10 tura gry.

 

Bitwa po raz kolejny zakończyła się przed czasem, chociaż brakło tylko dwóch tur. To dobrze jednak, bo dzięki temu czas rozgrywki jest idealny.

Brytyjczycy z Austriakami zdobyli w sumie 44 punkty, Francuzi z Polakami i Włochami zaledwie 18, co oznaczało zdecydowane zwycięstwo wyspiarzy i cesarskich.
Koalicja zdobyła sporo punktów za zajęcie drogi (9pkt), a także doprowadzenie do rozbicia (50% strat) armii francuskiej (10pkt).
Dodatkowe 2 punkty dostali w wyniku losowania celu strategicznego po bitwie (zobacz początek artykułu), zniszczonych francuskich oddziałów (10pkt) i poniesienia mniejszych strat (3pkt). Ostatnie 10pkt mieli za utrzymanie swojej podstawy operacyjnej.
Francuzi zarobili 8 pkt za zniszczone brytyjskie oddziały oraz 10 pkt za utrzymanie swojej podstawy operacyjnej.

W trakcie bitwy obie strony popełniły sporo błędów, ale Francuzi nieco więcej, co zaowocowało zwycięstwem Koalicji. Myślę, że najważniejszym było nie wysłanie Murata przeciwko Sherbrookowi i przedwczesny, ostatni atak Montbruna.

Fajnie zadziałały nieco zmienione zasady walki wręcz, po raz pierwszy też wypróbowaliśmy zasadę boju spotkaniowego w środku terenu zabudowanego (kiedy Montbrun wepchnął Brytyjczyków do środka Świątkowa). Myślę, że pojawi się jeszcze kilka modyfikatorów (np. dla niektórych generałów), które sprawią, że walka będzie częstsza, ostatnio bowiem, z wyjątkiem jazdy, piechota prawie zawsze tylko strzelała. Dzisiaj była i walka wręcz i strzelanie, wszystko jak należy.

Jestem ciekaw co sądzicie o tych papierowych domkach?

 

Dziękuję serdecznie za grę i wspaniałe zdjęcia Dardzinowi.

Następna rozgrywka na Poligonie w Krakowie 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s