Bitwa nad rzeką Sokolą – raport bitewny

Chociaż rewolucyjna i napoleońska Francja najdłużej walczyła z Austrią, a jej odwiecznym przeciwnikiem była Wielka Brytania, to najbardziej zacięte boje toczono przeciwko Rosjanom.

Carska armia stanowiła zawsze twardy orzech do zgryzienia, a sprzyjające jej braki infrastruktury we wschodniej Europie, nie mówiąc o pogodzie, przyczyniły się do klęski Napoleona w 1812 roku.

Stąd też starcia Rosjan i Francuzów można uznać za najbardziej „klasyczne”. Takie też klasyczne starcie rozegraliśmy we wrocławskim klubie i sklepie Bolter, przy ul. Sokolniczej.

Starcie na poziomie AWANGARDY, miało na celu wypróbować niektóre z bardzo wielu uwag, które przesłano po publikacji dema BW-N. Ponieważ uwag i zmian jest bardzo dużo, więc nie byliśmy w stanie wypróbować wszystkiego, ale nastąpi to w najbliższym czasie. Kilka bardzo ważnych zmian będziecie mieli okazję znaleźć w niniejszym raporcie.

Na przeciwko siebie stanęli Francuzi oraz Rosjanie.

Francuzami dowodził Ks. Eugeniusz. Jego armia składała się z dywizji piechoty Marmonta, samodzielnej brygady polskiej piechoty gen. Paszkowskiego (to dodatek, takiej brygady nie będzie w awangardzie normalnie) oraz brygady jazdy Jourdana. Jak widać nie zmieniliśmy jeszcze podziału dowódców, ale docelowo historyczni marszałkowie będą dowodzić tylko korpusami, a nie dywizjami 🙂

Francuska dywizja piechoty liczyła 3 brygady, dwie po 6 batalionów i jedną trzybatalionową brygadę piechoty lekkiej. Do tego bateria artylerii i bateria artylerii konnej.

Polska brygada liczyła 5 batalionów (nietypowo, brakuje jeszcze kilku figurek do „standardu”), a brygada jazdy liczyła 8 szwadronów huzarów i szaserów.

Rosjanami dowodził gen. Tormasow. Dywizją piechoty dowodził gen. Bagration, a jazdą gen. Rajewski.

Dywizja piechoty była absolutnie „typowa”, 2 brygady piechoty po 4 bataliony i 1 brygada jegrów – też 4 bataliony. Do tego 3 baterie dział.

Brygada jazdy to 8 szwadronów huzarów.

Francuzi mieli w sumie 20 batalionów piechoty, 8 szwadronów jazdy i 2 baterie dział (26pkt).
Rosjanie mieli 12 batalionów piechoty, 8 szwadronów jazdy i 3 baterie dział (19pkt.).
Francuzi przeznaczyli pozostałe punkty na zmienienie artylerii na weteranów (2pkt za baterię), Rosjanie zrobili to samo ze swoją artylerią (6pkt), dodatkowo zrobili to samo z huzarami (4pkt), a pozostały punkt przeznaczyli na ewentualną zmianę wylosowanego generała (jednego). Wylosowali jednak dobrych, więc punkt nie został użyty.

Widok ogólny pola bitwy. Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale były robione telefonem, przy średnim oświetleniu. Po prawej stronie Rosjanie, po lewej Francuzi, na środku rzeka Sokola. Rzekę można było przekroczyć tylko w trzech punktach, brodzie na dole, moście na środku i drugim brodzie u góry. Teren był dosyć urozmaicony. Celem bitwy było opanowanie mostu.
Widok ogólny pola bitwy. Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale były robione telefonem, przy średnim oświetleniu.
Po prawej stronie Rosjanie, po lewej Francuzi, na środku rzeka Sokola. Rzekę można było przekroczyć tylko w trzech punktach, brodzie na dole, moście na środku i drugim brodzie u góry. Teren był dosyć urozmaicony. Celem bitwy było opanowanie mostu.
Widok od rosyjskiej strony rzeki. Dywizja piechoty i artyleria ruszyła ku mostowi, huzarzy osłaniają lewą flankę. Tymczasem francuska i polska piechota ruszyli ku mostowi, a kawaleria wraz z artylerią konną przekroczyła rzekę po brodzie. Ich ruch spowolnił znajdujący się za brodem las.
Widok od rosyjskiej strony rzeki. Dywizja piechoty i artyleria ruszyła ku mostowi, huzarzy osłaniają lewą flankę.
Tymczasem francuska i polska piechota ruszyli ku mostowi, a kawaleria wraz z artylerią konną przekroczyła rzekę po brodzie. Ich ruch spowolnił znajdujący się za brodem las.
Rosyjskie brygady piechoty.
Rosyjskie brygady piechoty.
Rosyjscy huzarzy.
Rosyjscy huzarzy.
Rosjanie rozwinęli się w szyku bojowym. Ich artyleria ustawiła się w miejscu, z którego mogła ostrzeliwać kartaczami most, a piechota pozostała na drugim brzegu. Lekka francuska piechota, która wysforowała się nieco do przodu, została poczęstowana salwami artylerii i w następnej turze musiała się wycofać. Tutaj duża zmiana, ponieważ piechota posiada od teraz WTR3 (tyle, ile figurek na podstawce), co dało jej nieco większą przeżywalność. 36 rosyjskich armat wyeliminowało (strzelając do linii z tyralierą) jedną podstawkę (plus dodatkowy punkt WTR). W poprzedniej wersji, przy WTR2, brygadzie zostałaby tylko 1 podstawka - byłaby nie do użycia. Teraz jest lepiej.
Rosjanie rozwinęli się w szyku bojowym. Ich artyleria ustawiła się w miejscu, z którego mogła ostrzeliwać kartaczami most, a piechota pozostała na drugim brzegu. Lekka francuska piechota, która wysforowała się nieco do przodu, została poczęstowana salwami artylerii i w następnej turze musiała się wycofać.
Tutaj duża zmiana, ponieważ piechota posiada od teraz WTR3 (tyle, ile figurek na podstawce), co dało jej nieco większą przeżywalność. 36 rosyjskich armat wyeliminowało (strzelając do linii z tyralierą) jedną podstawkę (plus dodatkowy punkt WTR). W poprzedniej wersji, przy WTR2, brygadzie zostałaby tylko 1 podstawka – byłaby nie do użycia. Teraz jest lepiej.
Jeszcze jeden widok na pole bitwy. Francuska i polska piechota zastopowana przed mostem, Rosjanie solidnie się trzymają. Ich huzarzy śledzą poczynania francuskich odpowiedników.
Jeszcze jeden widok na pole bitwy. Francuska i polska piechota zastopowana przed mostem, Rosjanie solidnie się trzymają. Ich huzarzy śledzą poczynania francuskich odpowiedników.
Ponieważ pozycja na moście była w 100% pewna, przewaga artylerii była zbyt wielka, żeby Francuzi zaryzykowali szturm przez most, generał Tormasow zdecydował się wspomóc swoją jazdę jedną brygadą piechoty. Te siły miały rozprawić się z francuskimi huzarami, którzy stanęli na skrzydle Rosjan. Tormasow nie wziął tylko jednego pod uwagę. Francuskiej artylerii konnej...
Ponieważ pozycja na moście była w 100% pewna, przewaga artylerii była zbyt wielka, żeby Francuzi zaryzykowali szturm przez most, generał Tormasow zdecydował się wspomóc swoją jazdę jedną brygadą piechoty. Te siły miały rozprawić się z francuskimi huzarami, którzy stanęli na skrzydle Rosjan.
Tormasow nie wziął tylko jednego pod uwagę. Francuskiej artylerii konnej…
Opiszę teraz sytuację z dwóch perspektyw. Według starszych zasad, które jeszcze tu zastosowaliśmy, sytuacja wyglądała tak, że rosyjska jazda zaszarżowała, otrzymała boczny ogień od artylerii konnej, straciła podstawkę, 3 poziomy dezorganizacji i została odepchnięta. Mogła jednak dalej walczyć i wkrótce to nastąpiło. Według nowych zasad, gdzie szarża kawalerii powoduje jej dezorganizację, rosyjska kawaleria uciekłaby z pola walki (2 dezorganizacje w wyniku ostrzału, 1 za niezdane morale - dodatkowy efekt z tabeli ostrzału i 1 za szarżę, razem 4, czyli ucieczka). Pamiętając o tej różnicy, przeczytajcie relację według "starych" zasad i zobaczcie jak bardzo by się zmieniła sytuacja po zastosowaniu nowych. Rezultat był taki, że rosyjscy huzarzy zostali odepchnięci, ale mogli dalej walczyć. Pozostała jeszcze nietchnięta piechota. Nieco wcześniej, obie strony w jednej turze nie otrzymały rozkazów. W następnej turze Rosjanom się udało i to oni zaszarżowali. Jak wiemy, ich szarża nie udała się.
Opiszę teraz sytuację z dwóch perspektyw. Według starszych zasad, które jeszcze tu zastosowaliśmy, sytuacja wyglądała tak, że rosyjska jazda zaszarżowała, otrzymała boczny ogień od artylerii konnej, straciła podstawkę, 3 poziomy dezorganizacji i została odepchnięta. Mogła jednak dalej walczyć i wkrótce to nastąpiło.
Według nowych zasad, gdzie szarża kawalerii powoduje jej dezorganizację, rosyjska kawaleria uciekłaby z pola walki (2 dezorganizacje w wyniku ostrzału, 1 za niezdane morale – dodatkowy efekt z tabeli ostrzału i 1 za szarżę, razem 4, czyli ucieczka). Pamiętając o tej różnicy, przeczytajcie relację według „starych” zasad i zobaczcie jak bardzo by się zmieniła sytuacja po zastosowaniu nowych.
Rezultat był taki, że rosyjscy huzarzy zostali odepchnięci, ale mogli dalej walczyć. Pozostała jeszcze nietchnięta piechota.
Nieco wcześniej, obie strony w jednej turze nie otrzymały rozkazów. W następnej turze Rosjanom się udało i to oni zaszarżowali. Jak wiemy, ich szarża nie udała się.
Sytuacja po odepchnięciu Rosjan. W następnej turze postanawiają ponowić atak, tym razem francuska artyleria konna była za daleko.
Sytuacja po odepchnięciu Rosjan. W następnej turze postanawiają ponowić atak, tym razem francuska artyleria konna była za daleko.
Nie będąc pewnym, jak rozstrzygnie się starcie na skrzydle, Tormasow obrócił baterię dział i jedną brygadę piechoty w stronę walczącej daleko jazdy. Popełnił jednak pewien błąd, bo nie wysłał żadnej z tych jednostek na pomoc...
Nie będąc pewnym, jak rozstrzygnie się starcie na skrzydle, Tormasow obrócił baterię dział i jedną brygadę piechoty w stronę walczącej daleko jazdy. Popełnił jednak pewien błąd, bo nie wysłał żadnej z tych jednostek na pomoc…
SZARŻAAA!!! Rosyjska kawaleria zaatakowała Francuzów, którzy odpowiedzieli kontrszarżą. Do walki wmieszała się rosyjska brygada piechoty, która stała w pobliżu. W rezultacie bitwy, zdezorganizowani (3) rosyjscy huzarzy uciekli z pola bitwy. Francuska kawaleria została odepchnięta za planszę i zdezorganizowana (3 poziom). Mogli jednak jeszcze wrócić. Poziom wyżej i byłby koniec.
SZARŻAAA!!!
Rosyjska kawaleria zaatakowała Francuzów, którzy odpowiedzieli kontrszarżą. Do walki wmieszała się rosyjska brygada piechoty, która stała w pobliżu. W rezultacie bitwy, zdezorganizowani (3) rosyjscy huzarzy uciekli z pola bitwy. Francuska kawaleria została odepchnięta za planszę i zdezorganizowana (3 poziom). Mogli jednak jeszcze wrócić. Poziom wyżej i byłby koniec. Czerwona kostka oznacza poziom dezorganizacji (3), liczba na niej pozostałe punkty WTR dla podstawki z tej brygady.
Widok na walczących.
Widok na walczących.
Na skrzydle pozostała tylko francuska artyleria i rosyjska piechota. Rosjanie zdecydowali się zniszczyć Francuzów ostrzałem karabinowym.
Na skrzydle pozostała tylko francuska artyleria konna i rosyjska piechota. Rosjanie zdecydowali się zniszczyć Francuzów ostrzałem karabinowym. Nie mogli szarżować, bo artyleria znajdowała się poza polem ich widzenia.
Tormasow, mimo korzystnej sytuacji, nie wysłał żadnej jednostki na pomoc. Tymczasem po francuskiej stronie, ruch w kierunku brodu zaczęła polska brygada Paszkowskiego.
Tormasow, mimo korzystnej sytuacji, nie wysłał żadnej jednostki na pomoc. Tymczasem po francuskiej stronie, ruch w kierunku brodu zaczęła polska brygada Paszkowskiego.
Rosjanie odepchęli francuską artylerię, zadając jej straty, ale nie niszcząc. Tymczasem na pole bitwy wróciła francuska jazda. Rosjanie byli blisko i stali odwróceni plecami...
Rosjanie odepchęli francuską artylerię, zadając jej straty, ale nie niszcząc. Biała kostka pokazuje 1 poziom dezorganizacji francuskiej armaty i pozostałą wytrzymałość. Tymczasem na pole bitwy wróciła francuska jazda. Rosjanie byli blisko i stali odwróceni plecami…
Francuska jazda, choć z dezorgiem 3, to stała na plecach Francuzów.
Francuska jazda, choć z dezorgiem 3, to stała na plecach Rosjan.
To się musiało tak skończyć, francuska jazda wpadła na plecy Rosjan, odepchnęła ich prosto na armaty w wyniku czego aż 3 bataliony z brygady zostały zniszczone, został tylko jeden, maksymalnie zdezorganizowany.
To się musiało tak skończyć, francuska jazda wpadła na plecy Rosjan, odepchnęła ich prosto na armaty w wyniku czego aż 3 bataliony z brygady zostały zniszczone, został tylko jeden, maksymalnie zdezorganizowany.
Przez bród przechodzi brygada Paszkowskiego. Nie zdążyła jednak wziąć udział w walkach.
Przez bród przechodzi brygada Paszkowskiego. Nie zdążyła jednak wziąć udział w walkach.
Rozbicie skrzydłowej brygady piechoty (i wcześniej huzarów), a także wyjście na skrzydło Rosjan, sprawiło, że rosyjskie morale armii spadło do 0 i bitwa zakończyła się zwycięstwem Francuzów. Vive l'Emperour! :)
Rozbicie skrzydłowej brygady piechoty (i wcześniej huzarów), a także wyjście na skrzydło Rosjan, sprawiło, że rosyjskie morale armii spadło do 0 i bitwa zakończyła się zwycięstwem Francuzów. Vive l’Emperour! 🙂

Jak wyglądałaby sytuacja zgodnie z nowymi zasadami szarżowania kawalerii? Otóż rosyjscy huzarzy, którzy otrzymali 3 poziomy dezorganizacji poprzez ostrzał francuskiej artylerii konnej, dostaliby jeszcze jeden za szarżowanie, razem 4, czyli ucieczka. Od razu uciekliby z pola bitwy. Nietknięta francuska kawaleria i artyleria znalazłyby się na pięknej pozycji na skrzydle Rosjan, ich piechota nie zaszkodziłaby, bo czworobok ostrzalały by działa. Chyba, żeby Tormasow wysłał tam artylerię pieszą, ale wtedy Francuzi mogliby spróbować przeprawy przez most. Byłoby ciekawie 🙂

A druga sytuacja, to szarża na tyły rosyjskiej brygady piechoty. Francuscy huzarzy mieli dezorganizację 3, zatem szarża byłaby niemożliwa. Musieliby czekać 1 turę, co dałoby czas Rosjanom na sformowanie czworoboku. Nie dałby on wiele, bo francuska artyleria by go na pewno przegoniła, ale walki trwałyby dłużej.

Serdeczne podziękowania za bitwę dla Dardzina i wszystkich osób, które się pojawiły, dopytywały o zasady itd. oraz dla klubu Bolter.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Bitwa nad rzeką Sokolą – raport bitewny”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s