AAR: Schlacht an der Trocknerberg / Bitwa pod Suszarkową Górą, czyli Massena kontra arcyksiążę Karol

Spośród kilku rozegranych ostatnio bitew testowych na opublikowanie i opisanie zasługuje zdecydowanie jedna, w której po raz pierwszy mieliśmy okazję wypróbować austriacką awangardę.

Austriacy już kilka razy mieli okazję wystąpić na polach bitew BW-N, ale odbywało się to na podstawie innych rozpisek, gdzie ich brygady liczyły 5 – 6 podstawek. Wraz z pracami nad nowymi, historycznymi rozpiskami, sytuacja ta uległa zmianie.

Austriacka brygada standardowo liczyła 2 pułki piechoty, każdy po 3 bataliony, czyli 6 batalionów. Niestety austriackie bataliony były niesłychanie liczne, ich stany realne (nie etatowe!) to około 1000 żołnierzy, zatem pułk liczył 3000 ludzi, albo i trochę więcej. Podkreślam, że chodzi tu o stany polowe, bo etatowe były jeszcze wyższe. Tworzy to pewien problem z odwzorowaniem austriackiej armii w BW-N, gdzie jedna podstawka to batalion piechoty, liczący średnio 600 żołnierzy. Przeniesienie bezpośrednio liczby batalionów (1 do 1) nie byłoby uczciwe, bo z jednej strony zmniejszyłoby liczbę Austriaków, a z drugiej ich wojska miałyby o wiele krótszy front, niż to było w rzeczywistości. Podstawka 1000 ludzi nie może być taka sama, jak podstawka 600.

Dlatego też przyjęliśmy kompromis – najważniejsza stała się liczebność brygady. Skoro pułk liczył średnio 3000 ludzi, to brygada miała 6000. Wychodzi równo 10 podstawek i tyle też mają austriackie brygady piechoty. W tym przypadku zatem podstawka nie jest historycznym batalionem, ale za to gracze mają wielką szansę wypróbowania dowodzenia i manewrowania austriacką brygadą, co, jak po tej bitwie powiedział Gregorus „jest masakrą”. Kilka bitew temu, gdy sam wziąłem na tapetę poddanych Franciszka I (niegdyś II 😉   miałem podobne przemyślenia. W połączeniu z ich niewielką ruchliwością (22 cm w kolumnie i 19 cm w linii, co jest akurat fajne), daje to armie, która cierpi na chorobę gigantomanii.

Austriacka dywizja piechoty (w awangardzie) liczy bowiem 2 brygady piechoty, wsparte 2 bateriami dział 6f i brygadą kawalerii (8 szwadronów). Teoretycznie wygląda to normalnie, ale ta dywizja piechoty ma 20 podstawek!!!

Szczęśliwie Austriacy mają też dwa inne rodzaje awangardy, gdzie pojawiają się już dywizje lekkie, z brygadami jegrów lub grenzerów. Cóż, mogę tylko zapewnić, że dalej testujemy działanie armii KuK, ale ktokolwiek będzie chciał nią grać, do czego zachęcamy, trafi na bardzo wymagającą w dowodzeniu armię.

Przejdźmy do bitwy. Rozgrywana w realiach 1809 roku, była świadkiem starcia dwóch armii;

CESARSTWO FRANCJI
Głównodowodzący: Marszałek Andre Massena

Dywizja piechoty – Junot
2 brygady piechoty po 6 batalionów i 1 brygada piechoty lekkiej z 3 batalionami. Razem 15 batalionów piechoty.
2 baterie artylerii 6f (weterani).
Samodzielna brygada jazdy – Grouchy
1 brygada szaserów – 8 szwadronów (weterani).

Francja razem: 10.400 żołnierzy i 16 armat

CESARSTWO AUSTRII
Głównodowodzący: Arcyksiążę Karol Habsburg

Dywizja piechoty – von Klenau
2 brygady piechoty, po 10 batalionów każda, razem 20 batalionów.
2 baterie artylerii (weterani).
Samodzielna brygada jazdy – von Merveldt
1 brygada huzarów (8 szwadronów)

Razem Austria: 13.400 żołnierzy i 16 dział.

Warto zwrócić uwagę na przewagę liczebną Austriaków, wynoszącą aż 3000 żołnierzy.

Wygląd pola bitwy od strony wschodniej (austriackiej). Widoczne wzgórza
Wygląd pola bitwy od strony wschodniej (austriackiej). Widoczne wzgórza Trockneberg oraz kotlina, z której wyszli Francuzi. Teren był lekko pochyły, jak to w Austrii i Czechach, miał dwa małe lasy i niewielkie pola uprawne (prostokąty).
Widok na pole bitwy od strony francuskiej armii, w oddali Austriacy.
Widok na pole bitwy od strony francuskiej armii, w oddali Austriacy.
Marszałek Massena wydał dywizji Junota rozkaz ruch w okolice większego lasu. zamierzał oprzeć swoje skrzydło o ten las, albo nawet wykorzystać go jako silny punkt dla jednej z brygad. Kawaleria Grouchy'ego miała osłaniać lewą flankę. Prawą flankę osłaniała brygada piechoty lekkiej z dywizji Junota. Tymczasem Austriacy zmasowali dywizję piechoty von Klenau'a na swoim lewym skrzydle, co niesamowicie utrudniło im manewry. Jazda von Merveldta wystąpiła w centrum, mając możliwość reagowania na jakimkolwiek odcinku terenu. Arcyksiążę zapewne planował odwrócenie frontu piechoty w kierunku centrum, natomiast kawaleria z centrum mogłaby szachować Francuzów, albo wyjść na ich skrzydło.
Marszałek Massena wydał dywizji Junota rozkaz ruch w okolice większego lasu. zamierzał oprzeć swoje skrzydło o ten las, albo nawet wykorzystać go jako silny punkt dla jednej z brygad. Kawaleria Grouchy’ego miała osłaniać lewą flankę. Prawą flankę osłaniała brygada piechoty lekkiej z dywizji Junota.
Tymczasem Austriacy zmasowali dywizję piechoty von Klenau’a na swoim lewym skrzydle, co niesamowicie utrudniło im manewry. Jazda von Merveldta wystąpiła w centrum, mając możliwość reagowania na jakimkolwiek odcinku terenu. Arcyksiążę zapewne planował odwrócenie frontu piechoty w kierunku centrum, natomiast kawaleria z centrum mogłaby szachować Francuzów, albo wyjść na ich skrzydło.
Początkowe ruchy. Na pierwszym planie monstrualna austriacka dywizja piechoty maszeruje bardzo powoli... Kawaleria von Merveldta wysunęła się bardzo do przodu.
Początkowe ruchy. Na pierwszym planie monstrualna austriacka dywizja piechoty maszeruje bardzo powoli… Kawaleria von Merveldta wysunęła się bardzo do przodu.
Tymczasem Francuzi maszerowali bardzo szybko, ich kolumny utrzymywały ze sobą łączność. Kawaleria Grouchy'ego oparła swoje skrzydło na lesie (widać ich po prawej stronie) i wspierała piechotę (20cm).
Tymczasem Francuzi maszerowali bardzo szybko, ich kolumny utrzymywały ze sobą łączność. Kawaleria Grouchy’ego oparła swoje skrzydło na lesie (widać ich po prawej stronie) i wspierała piechotę (20cm).
Massena widząc problemy Austriaków w manewrowaniu, postanowił nie bronić się przy lesie, tylko zaatakować przeciwnika, zanim ten zdąży się rozwinąć do boju. Jedna z brygad z dywizji Junota wtargnęła do lasu, reszta piechoty posuwała się szybko do przodu.
Massena widząc problemy Austriaków w manewrowaniu, postanowił nie bronić się przy lesie, tylko zaatakować przeciwnika, zanim ten zdąży się rozwinąć do boju. Jedna z brygad z dywizji Junota wtargnęła do lasu, reszta piechoty posuwała się szybko do przodu.
Austriacka brygada z dywizji von Klenau'a rozwinęła się w podwójną linię, druga nie miała takiej okazji z powodu braku miejsca. Wszystkie oddziały zwolniły straszliwie na polu uprawnym. Artyleria, która ciągle zaprzodkowywała się i odprzodkowywała ruszała się 5cm na turę... Tymczasem francuska piechota wyszła na skraj lasu, a środkowa brygada z artylerią podeszła na flankę Austriaków. Arcyksiążę Karol wykonał jednak sprytny manewr i ruszył swoją brygadę jazdy na dalekie skrzydło Francuzów (u góry). Massena wykorzystał fakt, iż brygada Grouchy'ego miała rozkaz wsparcie i ruszył ją również na drugie skrzydło swojej armii. Dywizje/brygady, które posiadają rozkaz wsparcie muszą po prostu pozostawać 20cm od wspieranej dywizji - nie ważne w którym miejscu będą.
Austriacka brygada z dywizji von Klenau’a rozwinęła się w podwójną linię, druga nie miała takiej okazji z powodu braku miejsca. Wszystkie oddziały zwolniły straszliwie na polu uprawnym. Artyleria, która ciągle zaprzodkowywała się i odprzodkowywała ruszała się 5cm na turę…
Tymczasem francuska piechota wyszła na skraj lasu, a środkowa brygada z artylerią podeszła na flankę Austriaków.
Arcyksiążę Karol wykonał jednak sprytny manewr i ruszył swoją brygadę jazdy na dalekie skrzydło Francuzów (u góry). Massena wykorzystał fakt, iż brygada Grouchy’ego miała rozkaz wsparcie i ruszył ją również na drugie skrzydło swojej armii. Dywizje/brygady, które posiadają rozkaz wsparcie muszą po prostu pozostawać 20cm od wspieranej dywizji – nie ważne w którym miejscu będą.
Arcyksiążę Karol wydał swojej jeździe rozkaz szarży na dywizję Junota, niestety von Merveldt zrozumiał ten rozkaz z opóźnieniem... Junot to wykorzystał i ruszył swoją skrzydłową piechotę lekką do przodu, tak, żeby las zasłonił widok austriackiej kawalerii (u góry zdjęcia). Tymczasem nastąpiła pierwsza wymiana ognia. Brygada Junota, która stała w lesie, wyszła na wolne pole, sformowała linię i ruszyła ku Austriakom. Jednocześnie kolumna piechoty osłaniała francuską artylerię w centrum. Zagrzmiały działa - oddziały poniosły pierwsze straty. Większe przypadły Austriakom, jedna z ich brygad została odepchnięta francuskim ogniem dział.
Arcyksiążę Karol wydał swojej jeździe rozkaz szarży na dywizję Junota, niestety von Merveldt zrozumiał ten rozkaz z opóźnieniem…
Junot to wykorzystał i ruszył swoją skrzydłową piechotę lekką do przodu, tak, żeby las zasłonił widok austriackiej kawalerii (u góry zdjęcia).
Tymczasem nastąpiła pierwsza wymiana ognia. Brygada Junota, która stała w lesie, wyszła na wolne pole, sformowała linię i ruszyła ku Austriakom. Jednocześnie kolumna piechoty osłaniała francuską artylerię w centrum.
Zagrzmiały działa – oddziały poniosły pierwsze straty. Większe przypadły Austriakom, jedna z ich brygad została odepchnięta francuskim ogniem dział.
W następnej turze kawaleria von Merveldt'a zaszarżowała na dywizję Junota. Ponieważ piechota lekka była dla niej niewidoczna za lasem, zadeklarowała szarżę na centralną brygadę piechoty. Odległość pozwalała na sformowanie czworoboku, po zdaniu testu morale. Test został zdany, więc francuska piechota sformowała czworobok, tymczasem jazda Gruchy'ego zaatakowała na plecy austriackich huzarów. Rezultat był łatwy do przewidzenia. Austriacy ponieśli duże straty od ognia czworoboku i zostali odepchnięci prosto na francuskich szaserów. Cała brygada austriackich huzarów została rozbita! Zdjęcie pokazuje sytuację już po rozbiciu huzarów. Niestety Massena nie mógł się w pełni cieszyć, gdyż jego skrzydłowa brygada spróbowała zbliżyć się do austriackiej artylerii, żeby osłabić ją swoim ostrzałem. Niestety austriackie kartacze ją zdziesiątkowały i zmusiły do ucieczki (widać ich po prawej stronie zdjęcia). W centrum francuska artyleria powiększyła straty i dezorganizację (do 3 poziomu) austriackiej brygady, która stała w podwójnej linii. Na dole widać wysiłki drugiej austriackiej brygady, żeby ustawić się w sposób umożliwiający sformowanie podwójnej linii, zamiast kolumny.
W następnej turze kawaleria von Merveldt’a zaszarżowała na dywizję Junota. Ponieważ piechota lekka była dla niej niewidoczna za lasem, zadeklarowała szarżę na centralną brygadę piechoty. Odległość pozwalała na sformowanie czworoboku, po zdaniu testu morale. Test został zdany, więc francuska piechota sformowała czworobok, tymczasem jazda Gruchy’ego zaatakowała na plecy austriackich huzarów. Rezultat był łatwy do przewidzenia. Austriacy ponieśli duże straty od ognia czworoboku i zostali odepchnięci prosto na francuskich szaserów. Cała brygada austriackich huzarów została rozbita! Zdjęcie pokazuje sytuację już po rozbiciu huzarów.
Niestety Massena nie mógł się w pełni cieszyć, gdyż jego skrzydłowa brygada spróbowała zbliżyć się do austriackiej artylerii, żeby osłabić ją swoim ostrzałem. Niestety austriackie kartacze ją zdziesiątkowały i zmusiły do ucieczki (widać ich po prawej stronie zdjęcia).
W centrum francuska artyleria powiększyła straty i dezorganizację (do 3 poziomu) austriackiej brygady, która stała w podwójnej linii. Na dole widać wysiłki drugiej austriackiej brygady, żeby ustawić się w sposób umożliwiający sformowanie podwójnej linii, zamiast kolumny.
Sytuacja pod koniec kolejnej tury - francuska artyleria zmusiła do ucieczki austriacką brygadę (powyżej 3 poziomu dezorganizacji, zatem automatyczna ucieczka). Austriacy zmienili front zgodnie z pierwotnym planem Arcyksięcia Karola. Pierwotny plan nie zakładał jednak straty połowy armii... Massena postanowił zdać się na lepszą jakość swojej artylerii i trzymał piechotę w odległości. Rozkazał tylko Grouchy'emu wyjść na niechronione skrzydło Austriaków (po ich lewej stronie).
Sytuacja pod koniec kolejnej tury – francuska artyleria zmusiła do ucieczki austriacką brygadę (powyżej 3 poziomu dezorganizacji, zatem automatyczna ucieczka). Austriacy zmienili front zgodnie z pierwotnym planem Arcyksięcia Karola. Pierwotny plan nie zakładał jednak straty połowy armii…
Massena postanowił zdać się na lepszą jakość swojej artylerii i trzymał piechotę w odległości. Rozkazał tylko Grouchy’emu wyjść na niechronione skrzydło Austriaków (po ich lewej stronie).
Uciekająca ku podstawie operacyjnej brygada Francuzów. Nie udało się jej powstrzymać.
Uciekająca ku podstawie operacyjnej brygada Francuzów. Nie udało się jej powstrzymać.
Ostatnie epizody bitwy. Kawaleria Grouchy'ego zaszarżowała na austriacką artylerię. Zgodnie z nowymi zasadami, gdy szarża odbywa się z ponad połowy odległości, zaszarżowane jednostki mogą się odwrócić. Tak też się stało i Francuzów przywitały austriackie kartacze. Arcyksiążę Karol widząc zły obrót bitwy, nakazał piechocie opuszczenie pola walki.
Ostatnie epizody bitwy. Kawaleria Grouchy’ego zaszarżowała na austriacką artylerię. Zgodnie z nowymi zasadami, gdy szarża odbywa się z ponad połowy odległości, zaszarżowane jednostki mogą się odwrócić. Tak też się stało i Francuzów przywitały austriackie kartacze.
Arcyksiążę Karol widząc zły obrót bitwy, nakazał piechocie opuszczenie pola walki.
Kawaleria Grouchy'ego została odparta i poniosła straty.
Kawaleria Grouchy’ego została odparta i poniosła straty.
Francuska artyleria raziła ogniem austriackie działa.
Francuska artyleria raziła ogniem austriackie działa.
Odparcie szarży Grouchy'ego zakończyło bitwę - nie było sensu już jej kontynuować, prawdopodobnie austriackie działa zostałyby zniszczone przez kolejny atak Francuzów, a przynajmniej jedna bateria jeśliby została i osłaniała odwrót drugiej. Ponieważ piechota wycofała się wcześniej, w rzeczywistości los armat byłby pewnie przesądzony.
Odparcie szarży Grouchy’ego zakończyło bitwę – nie było sensu już jej kontynuować, prawdopodobnie austriackie działa zostałyby zniszczone przez kolejny atak Francuzów, a przynajmniej jedna bateria jeśliby została i osłaniała odwrót drugiej. Ponieważ piechota wycofała się wcześniej, w rzeczywistości los armat byłby pewnie przesądzony.

Bitwa zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Francuzów, jej przebieg, jak już pisano na początku relacji, pokazał jak trudną w manewrowaniu armią są Austriacy, szczególnie jeśli chodzi o dywizje piechoty. Gregorus, który grał nimi pierwszy raz, nie był jeszcze świadomy ich siły i słabości, stąd też popełnił błąd, wystawiając ich na skrzydle, w dodatku potem wszedł na orne pola, tylko powiększając ich największą słabość. To była jednakże wartościowa lekcja, kolejne dobre sprawdzenie nowych zasad.

Wszelkie Wasze komentarze i pytania jak zawsze mile widziane.

A już za kilka dni – w sobotę 9 sierpnia, ekipa GM Boardgames będzie prezentować BW-N podczas konwentu Niucon we Wrocławiu. Zapraszamy już od godziny 10.00.

Informację o imprezie znajdziecie tutaj: http://niucon.pl/

Co prawda tematyka konwentu jest głównie mangowa, ale będzie też sporo planszówek, a warto pokazywać się w różnych miejscach. Od jesieni zresztą, gdy będą gotowe poprawione zasady i będzie bliżej premiery gry (też planowanej na jesień) pojawimy się na kilku innych konwentach, z Polami Chwały na czele 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “AAR: Schlacht an der Trocknerberg / Bitwa pod Suszarkową Górą, czyli Massena kontra arcyksiążę Karol”

 1. Wasza Cesarska Mość

  Zgodnie z rozkazami Waszej Cesarskiej Mości ruszyłem w stronę przełęczy na Suszarkowej Górze by powstrzymać nadejście tych przeklętych Francuzów.
  Niestety nagłe załamanie pogody,ulewne deszcze i wichury sprawiły, że nasz nieostrzelany rekrut maszerował powoli i w nieładzie.Na nic zdały się starania mojej osoby i wszystkich oficyjerów Waszej Cesarskiej Mości, wróg zdołał przekroczyć górską barierę i wlał się w dolinę.
  Mimo to,mając na uwadze honor Cesarstwa, postanowiłem wydać bitwę.Nasza dywizja piechoty z trudem zebrana po wyczerpującej drodze stawiła zażarty opór i zadała znaczne straty nieprzyjaciołom Twoim.Niestety von Merveldt’ okazał się głupcem i w niepotrzebnych szarżach wytracił całą jazdę obracając pewne nasze zwycięstwo w przegraną.Jedynie jego honorowa śmierć wraz z kawalerzystami pozwala wybaczyć mu te przewiny.
  Ja zaś mając szeroki ogląd na całość naszej kampanii, dałem rozkaz do odwrotu i wyprowadziłem dywizję wraz z armatami, nie tracąc sztandarów, a opóźnienie francuskiego marszu, jakie dzięki tym staraniom powstało da czas na nadejście naszym rosyjskim sojusznikom.

  Arcyksiążę Karol Habsburg

  🙂

  PS.Nie daj Boże manewrować tą armią w wąskim, niesprzyjającym terenie.Liczba podstawek ma jednak swoje zalety i w następnym starciu na pewno je uwypuklimy

  Gregorus

 2. Ekscerpt z Biuletynu Wielkiej Armii:
  … ponadto zasłużoną pochwałę powinien otrzymać marszałek Massena, który swoimi szybkimi działaniami dokonał przekroczenia Suszarkowej Przełęczy, a następnie pobił całkowicie arcyksięcia Karola, otwierając drogę do serca monarchii starych Habsburgów dla całej Wielkiej Armii. Na pochwałę zasługują zwłaszcza 35 i 87 pułki liniowe, które w granitowych czworobokach odparły atak austriackiej kawalerii, przyczyniając się do jej całkowitego zniszczenia, dokonanego ostatecznie wspaniałą szarżą strzelców konnych prowadzonych przez generała Grouchy’ego. W wyniku bitwy przydzielono aż 17 Legii Honorowych, które otrzymali następujący żołnierze: ….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s