Krótka relacja – bitwa pod Srebrną Górą oraz zmiany w przepisach

Dosyć niespodziewanie, zamiast rozegrać kolejną dużą bitwę, zdecydowaliśmy się zagrać kolejne starcie awangardy, ale tym razem wypróbowując kilka pomysłów, które chodziły nam gdzieś po głowie, lub zostały wprost podpowiedziane przez wielu doświadczonych wargamerów. Ponieważ pomysły te wymagają jeszcze intensywnych testów, więc dzisiejszy opis gry będzie bardzo skrócony, zawierający tylko pewne wskazówki, zamiast dokładnego opisu zmian. Ten pojawi się, gdy już będziemy pewni, że próbowane rozwiązania są dopracowane.

Bitwę stoczyły awangardy rosyjska i francuska, w wersjach na 1812 rok. Awangarda rosyjska liczyła 3 brygady piechoty (w tym 1 jegrów), 2 baterie armat 6f, 1 baterię armat 12f (sic!), 16 szwadronów kawalerii w jednej brygadzie (8 ułanów, 8 huzarów) oraz 4 sotnie Kozaków. Głównodowodzącym był bardzo często ostatnio się pojawiający admirał Cziczagow.

Francuzi mieli 2 brygady piechoty liniowej (po 5 batalionów), 1 brygadę piechoty lekkiej (6 batalionów), baterię artylerii 6f, baterię artylerii konnej 6f, brygadę kawalerii (4 szwadrony huzarów, 4 szaserów) oraz… pewną nowość i niespodziankę 🙂

Starcie zaczęło się o godzinie 10 czasu gry i trwało do godziny 14tej.

Czas rzeczywisty to 3 godziny, ale ze sporą ilością gadania, dyskusji itp.

??????????????????????
Widok na pole bitwy w początkowej fazie starcia. Na środku widoczna wioska, za nią duże wzgórze i na końcu kolejna, niewielka wioska. Francuzi po prawej stronie, Rosjanie po lewej. Na pierwszym planie widoczna jest francuska kawaleria, która właśnie rozbiła w puch 4 sotnie Kozaków. W centrum rosyjska piechota i artyleria podchodzą pod wzgórze, które zajęli Francuzi. Rosyjscy jegrzy okupują las po lewej stronie, chroniąc rosyjską podstawę operacyjną przed Francuzami. Na dalekim skrzydle widoczna rosyjska kawaleria (u góry, po lewej).
??????????????????????
Admirał Cziczagow obserwuje nadchodzących Francuzów i kontroluje podchodzące w pobliże góry swoje wojska. Jak się okazało, francuska piechota wcale nie ruszyła się na przeciwną stronę góry. Iście wellingtonowska szkoła! 🙂
??????????????????????
Rosyjska artyleria w trakcie pojedynku z francuskimi działami. Na drugim planie widoczna piechota, która też poniosła straty.
??????????????????????
Francuska piechota czeka po drugiej stronie wzgórza. Takie wzgórze to kolejny, nowy element. Ponieważ zwykłe górki wargamingowe przypominają Tybet, a nie prawdziwe wzgórza, postanowiliśmy zrobić własne, składające się w większości ze zboczy i niewielkiego, płaskiego szczytu. Jak widać zbocze tej niewysokiej góry jest wystarczające, żeby pomieścić dwie brygady Francuzów.
??????????????????????
Francuska dywizja piechoty wzór 1812 rok. Te białe podstawki to… coś zupełnie nowego 🙂
??????????????????????
Po dłuższej wymianie ognia między artylerią, francuska piechota zdecydowała się wkroczyć do akcji. Pierwsza brygada sformowała linię i ruszyła do natarcia.
??????????????????????
Końcowe momenty bitwy, natarcie Francuzów na osłabionych Rosjan.
??????????????????????
Linie piechoty poczęstowały się gęstym ogniem karabinowym.
??????????????????????
Ciężki ostrzał trwał na całej linii. Rosjanie jednakże nie mieli już rezerw, a Francuzi trzymali z tyłu całą brygadę piechoty. Godna pochwalenia ekonomia sił!
??????????????????????
Sytuacja na koniec bitwy. Francuska jazda zwyciężyła rosyjską i zbliżyła się do podstawy operacyjnej rosyjskiej armii, w centrum rosyjska piechota i artyleria zostały w większości rozbite przez wcześniejszą walkę z francuskimi armatami i w końcu szturm piechoty marszałka Lannesa.

Tak to w wielkim skrócie wyglądało. Po raz pierwszy Rosjanie PRZEGRALI. Nowe zasady generalnie bardzo nam się spodobały. Jak już obiecałem zostaną opisane szerzej, po zakończeniu testów.

Za bitwę serdecznie dziękuję Dardzinowi, który również tradycyjnie jest autorem zdjęć.

A na koniec rozwiązanie zagadki z poprzedniego wpisu. Tym wodzem, którego matka – lady Morrington, uważała za zbyt mało inteligentnego, ale wystarczająco „mądrego” na pójście do wojska, był Arthur Wellesley, późniejszy lord Wellington 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Krótka relacja – bitwa pod Srebrną Górą oraz zmiany w przepisach”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s