AAR: Bitwa o Bolter’s Crossing, czyli najkrótsza bitwa w BW-N

Wiem, że niektórzy mogą mieć deja vu, gdyż dopiero co pisaliśmy o najkrótszej bitwie w BW-N, ale okazało się, że rekord został pobity. Do tego stopnia, że całą bitwę można przedstawić za pomocą jednego zdjęcia 🙂

bolter crossing

Fotografia przedstawia początek drugiej tury, czyli godzinę 9.30 w przypadku tej bitwy. Na górze widoczni Rosjanie, na dole Brytyjczycy. Obie armie mają swoje najsilniejsze awangardy, Brytyjczycy wersja 1815, Rosjanie 1812, zatem jest to przykład starcia turniejowego. Kolejne kroki zostały oznaczone punktami z rzymskimi cyframi.

I. Rosyjscy huzarzy spróbowali szarży na lekkich dragonów, ale nie udał się test na wykonanie rozkazu. Taki sam rozkaz wyszedł brytyjskim lekkim dragonom, którzy zaszarżowali na huzarów. Huzarzy odpowiedzieli kontrszarżą. Kozacy skorzystali z okazji i rzucili się na skrzydło Brytyjczyków. Wynik – ucieczka brytyjskie jazdy i strata dwóch szwadronów (podstawki).

II. Rosyjscy huzarzy wykonują pościg i trafiają na brytyjską piechotę stojącą w kolumnie. Starcie rozgrywało się według nowych zasad walki piechoty z kawalerię, które są niesamowicie emocjonujące (zupełnie inne). Na razie nie możemy nic zdradzić więcej 🙂 Brytyjska piechota odparła huzarów.

III. Huzarzy zostali odepchnięcie na skrzyżowanie dróg – stąd zresztą nazwa bitwy. IV. Na koniec tury testy morale.

IV. Brytyjscy dragoni oblewają i uciekają za pole bitwy. Morale armii Brytyjczyków spada do 4. Druga tura dobiega końca.

V. Godzina 10.00. Na początku 3 tury w fazie szarżowania (zatem po rozkazach,a przed ruchami i strzelaniem) Kozacy rzucają się na zaprzodkowaną brytyjską artylerię. Atak od flanki. Brytyjska piechota rzuca się na pomoc, ale atak nie wychodzi. Brytyjska artyleria zostaje rozbita. Na koniec tury liczymy morale, Brytyjczycy mają aż 2 brygady przeciwnika na swojej flance (-4 pkt), stracili główny cel bitwy (-1) i podstawkę artylerii (-1). Dobiega 10.30.

GAME OVER 🙂

Dziękuję serdecznie Dardzinowi za bitwę i gratuluję zwycięstwa.

Specjalne podziękowania dla wrocławskiego klubu i sklepu Bolter, gdzie staramy się jak najczęściej gościć, spotykając się zawsze z miłą atmosferą.

PS. Niniejszym ostatni rekord został pobity o jedną turę – zwycięstwo po 3 🙂 Proszę się jednak nie martwić, ostatnia bitwa testowa (a gramy po kilka w tygodni teraz) trwała 9 tur i około 2,5 godziny, więc czasem jest dłużej, czasem krótko.

2 myśli w temacie “AAR: Bitwa o Bolter’s Crossing, czyli najkrótsza bitwa w BW-N”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s