Ciąg dalszy przygotowań do sobotniej drugiej bitwy pod Iławą – mapa

Coraz bliżej do rozpoczęcia sobotniej wielkiej, „drugiej bitwy pod Iławą Pruską”, gdzie na jednym polu zmierzy się ze sobą prawie 200 tysięcy żołnierzy pod komendą takich wodzów jak Napoleon, Kutuzow, Wellington itd.

Nie tak dawno publikowaliśmy mapę poglądową starcia, przedstawiającą nieco szerszy obszar, niż ten, na którym będzie toczyła się sama bitwa. Ponieważ w BW-N jeden kilometr to około 30 cm, więc bardzo łatwo przeliczać wszystkie odległości. Nasz stół ma wymiary 250 na 125 cm, zatem z jednej strony jest 8 kilometrów „z ogonkiem”, z drugiej nieco powyżej 4 i taki rozmiar będzie miało pole bitwy pod Iławą.

Po zbadaniu kilku map, m.in. Wilsona, który towarzyszył Rosjanom podczas tej kampanii, rosyjskiej mapy przedstawiającej bitwę, a także pruskiej mapy z 1889 roku, która najdokładniej przedstawia teren oraz „wizytacji” miejsca w google street view, opracowaliśmy finalną mapę bitwy, którą wklejamy poniżej.

Iława4
Legenda: Pomarańczowe prostokąty – teren zabudowany (wioski i miasta). Cyfry w pomarańczowych prostokątach – poziom terenu zabudowanego, im wyższy, tym „wytrzymalsza” wioska. Kolor ciemnoczerwony oznacza wzgórza. Żółty – zagłębienia. Ziemisty – teren trudny (podmokłe łąki itp.) Niebieski – strumienie. Zielony – lasy.

Teren bitwy jest bardzo trudny i zróżnicowany, pełno w nim zagłębień, jest sporo górek i kilka strumieni. Dominują podmokłe łąki, które z pewnością odegrają bardzo ważną rolę w całej bitwie. Niewiele natomiast jest lasów, występują one głównie na północnym wschodzie.

Siły koalicji antynapoleońskiej zostaną rozmieszczone na północy, z podstawą operacyjną za wioską Kl. Schmoditten, siły profrancuskie rozstawią się na południu, z podstawą operacyjną na południe od Iławy.

Celem głównym jest wioska Kutschitten, cele poboczne do Lampasch, Iława i Kl. Schmoditten.

Teren jest zatem bardzo trudny, szczególnie w centrum i na wschodzie, kawaleria będzie miała utrudnione zadanie, artyleria też nie będzie miała łatwego życia, wykazać się będzie mogła piechota.

Która strona okaże się lepsza?

A już jutro opublikujemy siły obu stron, a wieczorem zdjęcia z przygotowanego pola bitwy. Do komentowania zapraszamy tradycyjnie na Forum Strategie: http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=243&t=14163
oraz na Facebooka – https://www.facebook.com/pages/Bogowie-wojny-Napoleon/425571170932416?ref=hl

cropped-banner-44.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s