Odkrywamy podręcznik – część 2

W ramach naszego cyklu odkrywamy podręcznik, tym razem zaprezentujemy kolejne dwa jego elementy: cytaty oraz tabelki.

Nie każdy, kto będzie rozpoczynał zabawę z BW-N, będzie dobrze znał epokę napoleońską. Ten najbarwniejszy okres w historii Europy jest zdecydowanie warty zainteresowania. Stąd też chcieliśmy, aby dla czytających podręcznik miał on nie tylko zrozumiałe klimaty, ale również napoleoński klimat. Dodatkowo, aby początkujący mogli w łatwy sposób zrozumieć epokę i nabrać apetytu na jej poznawanie.

Służą temu dwie rzeczy. Pierwszą jest cały rozdział zatytułowany „epoka napoleońska”. Opowiada on skrótowo historię od wybuchu rewolucji francuskiej, aż po bitwę pod Waterloo. Dodatkowo zaznajamia z głównymi rodzajami sił zbrojnych, a także sposobami ich użycia, w tym taktyką broni połączonych. Dzięki temu każdy przekona się, że bitwa pod Wagram była równie ważna jak bitwa na polach Pelennoru, a dragoni nie dosiadali smoków 😉
Ten rozdział to po prostu najważniejsze informacje w pigułce.

Drugim elementem są różnego rodzaju cytaty. Pochodzą one z wielu źródeł, od pamiętników i listów bohaterów tamtych lat, po popularne książki o tematyce napoleońskiej. Mają one wielorakie zadanie, często słownie ilustrują dane zasady, a z drugiej strony dodają książce kolorytu, przypominając, że to są historie prawdziwych osób. Tworzą coś, co często określa się słowem „klimat”.

Zobaczmy jak to wygląda w praktyce:

GM_Boardgames_katalog39To jest pierwsza strona rozdziału nr VI – rozkazy. Widać na niej dwa cytaty. Jeden z nich znajduje się w ramce – takich cytatów jest zazwyczaj po kilka na każdy rozdział. Na zbliżeniu wygląda on tak:

cytaty2Jest to cytat bardzo dobrze pasujący do rozdziału „rozkazy” i bardzo często tak właśnie będzie, chociaż nie zawsze. Każdy cytat jest opisany – wiadomo z jakiego źródła pochodzi tak, aby ułatwić zainteresowanym sięgnięcie do oryginału. Zresztą na końcu książki znajduje się bardzo dobra bibliografia (wybrana) opracowana przez Artura „Fromholda” Świetlika.

Inny cytat, pochodzący z książki Sławomira Leśniewskiego, Wagram 1809, można było zobaczyć w małej wersji w poprzednim wpisie z cyklu „odkrywanie podręcznika”.

cytatyTo jeszcze nie koniec kwestii cytatów. Każdy rozdział zaczyna się od krótkiego wpisu, będącego niejako wstępem do danej części przepisów. Jeśli mamy rozdział o walce, to będzie to coś o walce, jeśli o ruchach, to coś o poruszaniu się, a przy rozkazach…

cytaty3Cóż, każdy gracz powinien to sobie wziąć do serca, aby stać się lwem 😉

Drugim elementem, który chcielibyśmy dzisiaj przedstawić są tabelki. Tabelek w BW-N jest całkiem sporo. Niektórzy uznają to za wadę, inni za zaletę. Praktyka pokazuje, że większość ich treści bardzo szybko będziemy znać na pamięć, a z drugiej strony używanie tabelek przyspiesza grę – wszystko mamy podane na tacy i nie musimy sobie tego przypominać.

Niesłychanie istotną sprawą przy tym jest, aby tabelki były odpowiednio czytelne. Nie można błądzić wzrokiem pośród wielu wielu zapisków, szukając tego właściwego. Ważna jest kolejność zapisywania, a także sam wygląd tabelki. W tym przypadku najważniejsza są prostota i funkcjonalność.

Poniżej kolejna przykładowa strona z podręcznika, z tabelką pokazującą rozmiary podstawek w BW-N i ilość modeli na nich rozmieszczonych dla skali 1:72 i 15 mm.

GM_Boardgames_katalog10Przy okazji można zobaczyć zdjęcia prezentujące kształt różnych oddziałów na podstawkach, w tym przypadku są to dowódcy i artyleria.

To tyle w dzisiejszym cyklu odkrywania podręcznika. Następny za jakiś czas. Po świętach będziemy mogli przekazać bardzo ważne informacje dotyczące przedsprzedaży podręcznika (już wkrótce!) oraz uruchomienia firmowego sklepu.

Życzymy wszystkim spokojnych, wesołych, radosnych i mocno refleksyjnych, a także duchowo przeżywanych Świąt Wielkiej Nocy.

2 myśli w temacie “Odkrywamy podręcznik – część 2”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s