Nauka grania w Bolterze we Wrocławiu – ciąg dalszy

Bardzo cieszymy się, że powiększa się grono graczy w BW-N w naszym rodzinnym Wrocławiu. Dzięki temu łatwiej będzie rozgrywać duże bitwy i organizować turnieje w stolicy Dolnego Śląska.

W piątek podczas „wieczoru weteranów” w sklepie Bolter Torgill miał przyjemność rozegrać bitwę z „Maciejże”, który objął dowodzenie nad awangardą Księstwa Warszawskiego na rok 1809. Torgill dowodził Rosjanami.

Sytuacja początkowa. Rosjanie na dole, Polacy u góry. Rosjanie podzielili się na trzy grupy, z silnym centrum (piechota), huzarami i częścią piechoty na lewym skrzydle oraz kozakami i jegrami na skrzydle prawym. Polacy swoje siły zgrupowali głównie w centrum (piechota) oraz na swoim prawym skrzydle (cała jazda i pułk piechoty). Lewe polskie skrzydło ubezpieczała tylko bateria artylerii konnej. Celem bitwy była wioska Boltero, która znajduje się na lewo od ręki Macieja.
Polacy część sił z centrum przerzucili przeciwko kozakom i jegrom (wspomaganym przez baterię artylerii), ale reszta została w centrum, gdzie wywiązała się krwawa walka strzelecka i na bagnety z rosyjską piechotą. Polska piechota osiągnęła szybko przewagę, ale huraganowy ogień rosyjskich armat, wyrównywał sytuację. W międzyczasie na skrzydle część rosyjskich huzarów pokonała strzelców konnych, zaś ułani złamali drugą część rosyjskich huzarów – obie strony osiągnęły zatem zwycięstwo. Niestety w polskiej szarży zginął generał Dziewanowski i ułani zostali zatrzymani na jedną turę. W tym czasie reszta rosyjskich huzarów ruszyła i zajęła polską podstawę operacyjną.
W pewnym momencie wydawało się, że Polacy przegrają. Morale ich armii padło do 5, potrafili się jednak podnieść i ruszyć do kontrataku. Rosyjskie ataki na bagnety na wioskę zostały odparte i Rosjanie wycofali się bliżej widocznej na zdjęciu górki, aby się przegrupować. Polacy ruszyli jednak do natarcia i złamali część rosyjskich pułków. Natarcie zatrzymała tylko rosyjska artyleria. Ogółem w 6 turze obie strony jednocześnie straciły ponad 50% swoich jednostek – bitwa zakończyła się. Polakom, dowodzonym przez Maciejaże, udało się odnieść ogromny sukces. Ich morale nie padło całkowicie, co więcej, po policzeniu punktów, okazało się, że bitwa zakończyła się zwycięstwem sił Księstwa! Wioska znajdowała się w rękach Polaków, a Rosjanie ponieśli większe straty.

W ten sposób kolejna nauka grania w Bolterze zakończyła się tym razem zwycięstwem Polaków. Gratulujemy Maciejowi dobrej bitwy! Serdecznie zapraszamy do kontaktu i umawiania się na granie we Wrocławiu. Tymczasem już dziś (sobota) ekipa GM Boardgames pojawi się w Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Serdecznie zapraszamy do przybycia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s