Noc przed bitwą pod Quatre Bras

Jest noc z 15 na 16 czerwca 1815 roku. Dla Napoleona, Wellingtona i Bluchera jedna z najważniejszych w życiu, cała trójka mało śpi, podobnież jak ich szefowie sztabów. Wellington robi co może, żeby naprawić swój błąd i zebrać swoje oddziały w jedną całość. Napoleon go przechytrzył.
Cesarz Francuzów nie ma jednak wielu powodów do radości. Korpus Ziethena nie dał się rozbić i wykonał skuteczny manewr odwrotowy. Prusacy skupili swoje siły i byli gotowi do bitwy pod Ligny. Jedyną szansą na ich pokonanie było powstrzymanie Wellingtona pod Quatre Bras i wykorzystanie korpusu d’Erlona, który początkowo był przeznaczony Ney’owi. Manewr z położenia środkowego, zupełnie jak w początkach kariery. Tylko że Bonaparte nie miał już dwudziestu kilku lat, a sztabowi nie szefował niezawodny Berthier, lecz o wiele gorzej do tego usposobiony Soult.
Bonaparte chce, żeby Ney powstrzymał Wellingtona przed próbą połączenia się z Blucherem. W tym celu należy zająć Quatre Bras siłami korpusu jazdy Kellermana i korpusu Reille’a, plus niewielkimi jednostkami gwardii. To powinno wystarczyć. Reszta sił uderzy na Bluchera, łącznie z d’Erlonem, który jednak musi przejść kawałek drogi.

W tym samym czasie Ney zatrzymał się u pewnego belgijskiego gospodarza i raczył się dobrym winem. Jutro rano będzie miał kaca. Jego oddziały wyruszą dopiero rano i zanim dotrą w pobliże Quatre Bras będzie godzina 14.00.

Jeśli Ney wykona zadanie, pobije Brytyjczyków, lub wytrzyma ich napór, jeśli d’Erlon dotrze pod Ligny – Napoleon wygra pierwszą część kampanii. Prusacy zostaną pobici, a Wellington będzie musiał się wycofać. Jeśli to się nie uda… Lepiej o tym nie myśleć.

Stawką jest przyszłość Europy. Wszystko rozstrzygnie się na polach pod Quatre Bras. Nadchodzi bitwa.

Czy dzień będzie należał do Wellingtona, czy Ney'a?
Czy dzień będzie należał do Wellingtona, czy Ney’a?
Reklamy

5 myśli w temacie “Noc przed bitwą pod Quatre Bras”

      1. dzięks     W dniu 2015-05-25 09:41:16 użytkownik Bogowie wojny – Napoleon napisał: WordPress.comtorgill commented: „Zapewne w wakacje, ale na razie trudno mi powiedzieć w który. Jeśli chodzi o granie w BW-N w Poznaniu to proponuję skontaktować się z Czakim, który razem z ekipą Codename Wargaming z Poznania grają w BW-N: http://polski-wargaming.pl/index.php?act

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s