Relacja adiutanta marszałka Ney’a z bitwy pod Quatre Bras

Z ogromną przyjemnością mamy przyjemność zaprezentować pierwszą relację z rozegranej podczas warszawskiego konwentu Grenadier bitwy pod Quatre Bras. Autorem tekstu oraz wszystkich wspaniałych fotek jest Schtrasny, któremu serdecznie dziękujemy. To jedna z fajniejszych relacji, jakie mieliśmy okazję czytać (i oglądać), więc mamy nadzieję, że i Wam będzie się podobała.

Zapraszamy do przeniesienia się w czerwcowe dni 1815 roku, prosto do Belgii, na skrzyżowanie dróg pod Quatre Bras.

1_zps14sgv8mi3_zpsvbczkfa04_zpsa8aa3dsq

– Sir! Książę Dalmacji pisze do Ciebie, że Cesarz życzy sobie, abyś z korpusami I i II oraz z III korpusem kawalerii skierował się ku szosie brukselskiej.

- Sir! Książę Dalmacji pisze do Ciebie, że Cesarz życzy sobie, abyś z korpusami I i II oraz z III korpusem kawalerii skierował się ku szosie brukselskiej.

Cesarz otrzymał informację od oficera lansjerów o tym, że nieprzyjaciel uszykował oddziały pod Quatre Bras. Cesarz ma zamiar przybyć do Brukseli następnego dnia rano. Przywiązuje dużą wagę do wzięcia Brukseli, ruch zatem musi być szybki i gwałtowny, aby odizolować armię angielską od Mons i Ostendy. Ze swoimi siłami możesz walczyć i pobić korpusy wroga, które staną Ci na drodze.
5_zpsqgxhnftuHmmm, mamy godzinę 14.00… Wydaje mi się , Mon Marechal, że nasz kierunek działania jest kierunkiem głównym. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uderzyć na milicję tych zdradzieckich Belgów i Holendrów oraz pojedyncze bataliony Nassauczyków, które tam się nam wyłaniają na szosie brukselskiej. Ustawmy po prawej stronie szosy dywizję hrabiego Foya, w pierwszej linii z pułkiem 92 liniowym i 4 lekkim, a w drugiej z 93 i 100 liniowymi. Ich bataliony będą już w szyku liniowym.
5a_zpsq0wq9b9u

Dalej po prawo nacierać będzie 5 dywizja barona Bachelu, kolumnami, bo przed sobą ma tylko jeden batalion milicji holenderskiej, kolejno pułki: 2 lekki, 108 liniowy oraz 61 i 72 liniowe w jednej kolumnie.
5b_zpse99ruwwu

Na prawej flance będziemy mieli 1 i 6 pułk strzelców konnych, a za dywizją Bachelu staną 5 i 6 pułki lansjerów. Wraz z baterią konnej artylerii będzie to cała dywizja kawalerii barona de Pire. W odwodzie, na tyłach dywizji Foya niech stanie lekka kawaleria Gwardii miłościwie nam panującego. Lewą flankę obsadzimy baterią 12-funtową z rezerwy korpusu hrabiego Reille. Sam Reille będzie dowodził z głębokich rezerw, my, Mon Marechal, staniemy na tym wzgórzu przy drodze do Frasnes. Stąd będziemy mieć wspaniały widok na okolicę, nieprawdaż?
6_zps51pdhfhe

7_zpsetfeicri

9_zpsnou5yld8

Rozpoznanie donosi, że te wredne fajfokloki dążą na pole starcia poszczególnymi dywizjami. Sacrebleu! Jak ja ich nie cierpię!

8_zpsazpujthf

Sir! Natercie Bachelu rozwija się pomyślnie. 72-gi zaatakował zabudowania Pireaumont, a gdy przyszedł mu z pomocą 108-y, to biedni milicjanci nie wytrzymali psychicznie i podali tyły. 72-gi wdarł się do wsi.
10_zpsoseywzgu

Przeklęci Holendrzy zajęli zabudowania Pierrepont na lewo od szosy, batalion liniowy i landwery. Nie będziemy się nimi teraz zajmować, są ważniejsze cele. 92-i przesłoni ruch lansjerów Gwardii w celu zdobycia armat. 4-y lekki podjął walkę ogniową z Nassauczykami.
11_zpsrn6svioj

Jest 14.30, Sir. Milicjanci holenderscy wyrzuceni ze wsi zdani są na łaskę, a właściwie na niełaskę strzelców konnych.
12_zpswdskjxmu

Niderlandczycy z budynków Pierrepont ostrzeliwują się, niestety celnie. Właśnie zniszczyli nam batalion.
13_zpslben8f8t
14_zpscexy4mjt

Czerwoni lansjerzy pochylają lance. Ktoś z pierwszego szwadronu, szwadronu Elby krzyknął: „Naprzód psiekrwie, marszałek patrzy!” i udało się wykonać szarżę. Vive l’Empereur, armaty są nasze!
15_zpsbe2i9uoe
16_zpsaqan6crp

1 pułk strzelców konnych roznosi w polu Holendrów.
17_zps4fkpxgbp

4-ty lekki zdobywa farmę Gemioncourt leżącą przy szosie brukselskiej. Resztę pułków wroga przypieramy do strumienia.
18_zpshwj4revv

Holendrzy w Pierrepont, dziwi mnie to, Mon Marechal, trzymają się mocno. Czyżby ktoś mógł się oprzeć świetnemu muszkietowi wz. 1777?
19_zpssc6ocsle

Spojrzyj, Mon Marechal, na pole bitwy. Idzie Ci prawie tak dobrze jak pod Jeną..
20_zpsaaowtikt

Ale od Genappe zdąża tu wroga kawaleria, czarny korpus Brunszwicki i czerwone kurtki. Prowadzi ich gość w cylindrze. I trzyma w ręku parasol. Hehehehe, Mon Marechal, Cesarz miał rację, że Anglicy to słabi żołnierze, a do tego jeszcze jacy cudaczni! Facet wygląda mi na cywila. Ma szczęście, z pewnością nikt do niego nie strzeli.
21_zps9xchji1a

22_zpss3amjdtn

Patrz, diuku Elchingen! Oparli swą obronę o strumień i ustawili pokaźną baterię. Nic im to nie pomoże.
23_zpsiyh9hgdk

2-gi lekki zdezorganizowany. Bachelu traci wojsko, ale prze dzielnie prawą stroną w celu oflankowania wroga.
24_zpse9qtynyq

Brat cesarski raczył nas zaszczycić swoją obecnością! Z nim 1, 2, 3 pułki liniowe i 1 pułk lekki. Masz życzenie rzucić ich na tych zawziętych Holendrów? Ależ oczywiście z przyjemnością poślę im Twój rozkaz!
25_zpsziquqlrl
Przybył diuk Wellington. Co mówicie, książę Moskwy? że dostarczycie Wellesleya w żelaznej klatce? Pozwolisz, Mon Marechal, że nie skomentuję..
26_zpsecg0c6r6

Kawaleria Gwardii stanęła na pozycjach wyjściowych do szarży w centrum.
27_zpsnp5nuzf6

Na prawej flance baron Hippolyte Marie Gillaume de Rosnyvininiii… tfu!. znaczy generał de Pire szachuje czerwone kurtki strzelcami konnymi i lansjerami. Kolor czerwony działa na mnie jak płachta na byka. Pytasz mnie, Sir, czy coś mówiłem o Twojej fryzurze? Nie, skądże znowu!
28_zpseamlqkmm

Sir! Wreszcie sukcesy! Holendrzy wycięci. Wkraczamy do lasu.
Widziałeś, Mon Marechal ? Kapitan strzelców konnych Gwardii zawołał „Niech zapłaczą piękne panny z Petersb..” znaczy się z Londynu”.. i ruszyli na huzarów niderlandzkich. Patrz! Walka wyrównana: na czele naszych szaserów hrabia Lefebvre-Desnouettes, wśród huzarów walczy książę Orański. Nasi szaserzy przełamali huzarów! Mężny książę Orański ucieka z pola bitwy. Pobili też ułanów brunszwickich i wzniecili ogólną panikę. Wspaniała szarża! Będą się sypały Legie Honorowe po bitwie.
29_zpsdpsrgzas30_zpsncitd9e331_zpssdmwtlfv

Niestety! Przyboczni Cesarza byli już tak zmęczeni walką, że nie wytrzymali bocznego uderzenia huzarów brunszwickich i poszli w rozsypkę. Nie będzie można na nich liczyć do końca starcia. Lefebvre-Desnouettes jakby mógł, to uciekłby za Ocean.
32_zpsevhqtl3y

Hieronim atakuje las Bossu. Doskonale mu idzie, chyba nigdy dotychczas nie atakował tak dobrze. Chyba zdobywanie przeszkód terenowych i umocnień to jego specjalność. Zastanawiam się, jakby mu poszło nacieranie na przykład na dużą ufortyfikowaną farmę?
33_zpsev4zehh3

Bateria de Pire zmusiła już jeden czworobok do wycofania się. Następny, ze Szkotów i zielonych kurtek uformował im się pod lufami. Podzielił los poprzednika. Zauważyłeś Sir, że czworoboki najbardziej ruchliwe są pod ogniem armat?
34_zps5qlz7z7l

Dywizja Bachelu praktycznie przestała istnieć. Jeden pułk uciekł. Dwa zostały rozstrzelane przez baterie artylerii.
Resztki ostatniego ledwie zebrały się na skraju Pireaumont i próbują zaprowadzić porządek w swych szeregach.
35_zpsqasheubg
36_zpsn2gdb2wz

Sir! Widać księcia Valmy z jego korpusem! Przejeżdżają tuż obok nas! Na lewo od szosy 2 i 7 pułki dragonów i 8 pułk kirasjerów. Na prawo od szosy pozostali kirasjerzy oraz karabinierzy. Wspaniale się prezentują!
37_zpsjcsjnldj
38_zpsrhdv44kv

Mon Marechal, mam pomysła! A gdyby tak posłać po d’Erlona??

17.30. Niestety! Brytole też otrzymali posiłki i czuję, ze to nie ich ostatnie. Idzie ku naszemu lewemu skrzydłu cała angielska dywizja. Jak sądzę, angielska tylko z nazwy, gdyż większość żołdaków wymawia „Yes, sir” jako „Jawohl!” Tacy Anglicy , tyle, że z Hanoweru. Naturalizowani.
39_zpsrwzjaqhj40_zpsf1g1xyb4

Nasza kawaleria napiera na wroga. Kellerman ustawił dragonów na pozycjach wyjściowych do szarży w zabudowaniach wioski. De Pire podciągnął do przodu strzelców konnych i lansjerów. Szkoci nie zdążą utworzyć czworoboku, jeśli potężne baterie wroga nie zdezorganizują jazdy. Mogą łatwo pójść pod szable. Chyba bardziej żałuję ich ja niż Anglicy..
Jeśli armaty brytyjskie nie powstrzymają dragonów, to będą oni w doskonałej pozycji na rozwinięcie ataku…
Jeśli uda się pułkom króla.. ep.. pardon… ex króla Westfalii nawiązać kontakt ze zdezorganizowanymi oddziałami brunszwickimi, to można będzie wzniecić panikę w oddziałach wroga.
Jeśli…
Niemożliwe, że już jest za późno, Mon Marechal! Jakie rozkazy? Nie ma już czasu, by doprowadzić tę bitwę do końca? Najdzielniejszy z dzielnych! Spada nam morale, mimo, że I korpus tu zdąża. Książę Moskwy, czemu nic nie czynisz? Diuku Elchingen! Cóż mamy działać? Synu bednarza!!!!!….

Bitwę skończyliśmy koło godziny 20.30 (czasu realnego) i musieliśmy pakować figurki – niestety walki nie odbywały się w zamkniętym pomieszczeniu i obawialiśmy się trochę zostawić wszystko na noc. Mamy jednak tyle fotek i znamy dobrze rozstawienie oddziałów, że następnego dnia stwierdziliśmy, że trzeba to Quatre Bras koniecznie dokończyć! W końcu musi dojść do tego, co tygrysy lubią najbardziej – szarż kirasjerów 🙂
Pomyślimy gdzie i kiedy dokończyć bitwę (co będziemy konsultować także z grającymi), a tymczasem można już oczekiwać na następną relację z bitwy, tym razem z perspektywy widzenia oficera brytyjskiego (bez hanowerskiego akcentu 😉

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie, malującym figurki, dostarczającym domki, organizatorom Grenadiera i grającym w bitwę: Fromholdowi, Jarkowi, Aldlinowi, Jankowi, Geraltowi, Schtrasnemu, Raleenowi, MKazowi, Cavalierjedeuxowi i wielu innym. Bez Waszej pomocy i życzliwości ten projekt by się nie udał. Bitwę na pewno dokończymy.

Quatre Bras to zresztą już nasz 3 projekt historyczny, po Uticy (Borodino) i Raszynie. Następne już są w przygotowaniu – tym razem nastawimy się specjalnie na znacznie lepiej wyglądające modelarsko tereny, niestety nie wszystko zdążyliśmy zrobić na QB.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s