Bitwa awangard z taktycznego punktu widzenia

Dzisiaj zamiast raportu bitewnego zdecydowaliśmy się na krótkie omówienie taktyczne bitwy pomiędzy Austriakami i Prusakami, którą toczyliśmy w ramach fikcyjnej IV wojny śląskiej.

Obie awangardy miały klasyczny skład, Prusacy dwa pułki piechoty i pułk landwehry, pułk huzarów i dwa pułki dragonów, baterię artylerii konnej i baterię artylerii pieszej. Brakło tylko batalionu jegrów.
Austriacy wystawili dwie dywizje lekkie, każda miała pułk huzarów (8 szwadronów), pułk piechoty, pułk grenzerów i pułk jegrów oraz baterię artylerii pieszej. Austriacy dysponowali zatem przewagą liczebną, a także przewagą w piechocie i zwłaszcza kawalerii – niwelowaną nieco przez obecność dragonów (jazdy liniowej). Austriacy mogli wystawić szwoleżerów, ale dowodzący nimi Torgill zdecydował się użyć huzarów ze względu na ich wyższe morale (9).

Prusacy podzielili swoje siły klasycznie, jazda i piechota osobno, Austriacy na samym początku wymieszali swoje jednostki – 4 szwadrony huzarów przeszły do jednej z dywizji, która z kolei przekazała swój pułk piechoty. W ten sposób jedna dywizja miała mocniejszą jazdę (6 podstawek, czyli 12 szwadronów), ale i druga nie była jej pozbawiona. Obie dywizje miały nieco inne zadania – ta ze wzmocnioną piechotą miała szturmować na wioskę – cel główny, ta ze wzmocnioną jazdą miała zabezpieczyć skrzydło.

Sytuacja po pierwszych ruchach, na pierwszym planie Austriacy. Dywizja lekka ze wzmocnioną jazdą po lewej stronie. Warto zwrócić uwagę na usytuowanie artylerii austriackiej, której linia ognia przebiega przez ewentualną trasę szarżowania pruskiej kawalerii. Huzarzy ugrupowali się w dwóch rzutach, zabezpieczając się przez ogniem pruskich armat (widoczne na górce na lewo od wioski). Z tyłu w rezerwie pozostawał pułk grenzerów. Centrum okupowały dwa pułki piechoty i bateria artylerii (na górce) a prawą flankę lekka piechota (jegrzy i grenzerzy). Pole i las idealnie nadawało się na ich działania. Prusacy na swojej lewej flance (prawa strona zdjęcia), nieco z tyłu wystawili landwehrę – która lepiej zabezpiecza, niż walczy, a w centrum piechotą, osłonioną lasem i wioską, była gotowa do kontrataku na wioskę, jeśliby Austriacy ją zajęli. Za wioską ukrył się też pułk huzarów, czekający gdyby austriacka jazda rzuciła się do ataku na pruskich dragonów.

Na skrajnym prawym skrzydle Austriaków ustawiły się 4 szwadrony huzarów, które miały zająć podstawę operacyjną przeciwnika, lub zaatakować jego jednostki od flanki. Niestety opóźniony rozkaz opóźnił nieco ich działania i nie dały one takiego efektu, jak był zamierzony.

Jeszcze zbliżenie na lewe skrzydło Austriaków. Warto zwrócić uwagę, że artyleria austriacka jest skierowana prawie bokiem do pruskiej jazdy – było to możliwe ze względu na osłaniających ją jegrów, którzy uformowali czworobok.

Centrum po kilku turach – przykład błędnego operowania połączonymi siłami. Na prawej flance grenzerzy w pojedynku ogniowym odepchnęli landwehre i zadali jej spore straty oraz dezorganizację, nie byli jednak w stanie jej całkowicie zgnieść. W wymianie ognia pomagała jej austriacka artyleria, ale z uwagi na linię i potem stanie na górce jej ostrzał nie był tak efektywny wobec landwehry. Jednocześnie opóźnieni huzarzy austriaccy ruszyli ku podstawie operacyjnej Prusaków – co jest jednak błędem, bo niweluje zasadę połączonych broni. Gdyby huzarzy otrzymali nowy rozkaz i uderzyli od flanki na landwehrę, zgnietliby ją i umożliwili austriackiemu skrzydło atak na centrum Prusaków. Tymczasem huzarzy jechali dalej ku podstawie operacyjnej a grenzerzy nie byli w stanie rozbić całkowicie landwehry, zaś jegrzy zostali powstrzymami przez pruską artylerię – jeden batalion to za mało na takie oskrzydlenie. W rezultacie Prusacy mogli swobodnie rzucać jednostki z centrum do ataków na wioskę, która przechodziła z rąk do rąk. W pewnym momencie Prusacy byli nawet bliscy przełamania austriackiego centrum!

Walkę na lewym skrzydle Austriaków rozstrzygnęło współdziałanie piechoty, artylerii i kawalerii. Piechota zabezpieczyła artylerię, której jazda pruska nie mogła zdobyć – chociaż Prusacy próbowali osłabić artylerię i piechotą własnymi armatami – bardzo dobry krok. Nie zdążyli jednak tego uczynić, gdyż ich armaty zostały zaatakowane połączonymi siłami grenzerów i huzarów. W walce kawalerii z uwagi na ciasnotę i brak szarż (krótki dystans) starcie zakończyło się remisem, tylko, że Austriacy dysponowali dalej połączonymi siłami jazdy i artylerii – Prusacy swoje armaty stracili. Prusacy jednakże uratowali sytuację, gdyż artyleria austriacka nie mogła być wszędzie i pułk pruskich huzarów najpierw przegonił resztki jednego z oddziałów huzarów austriackich, a następnie skierował się na podstawę operacyjną. Ten oddział widać po lewej stronie – jest tak ułożony, gdyż przebywał za polem bitwy na 1 turę (wyjście w wyniku pościgu).

Sytuacja pod koniec bitwy – brak współdziałania broni na prawym skrzydle Austriaków sprawił, że nie doszło tam szybko do rozstrzygnięcia. Natomiast współdziałanie broni na lewym skrzydle (likwidacja pruskiej artylerii na wzgórzu, gdzie widać austriackich huzarów – na lewo od wioski) sprawiła, że można było przerzucić część sił (grenzerzy) do centrum. Gdyby lewo i prawoskrzydłowe działania były zschynchronizowane bitwa szybko by się zakończyła.

Sytuacja na koniec bitwy – huzarzy austriaccy, którzy zajęli podstawę operacyjną, uderzyli wreszcie od tyłu na pruską landwehrę. Dzięki temu autriaccy grenzerzy mogli wreszcie uderzyć na pruskie centrum. Pozbawieni wsparcia własnej artylerii (znowu samotne działanie!) nie mogli nic zdziałać. Tymczasem Prusacy bardzo dobrze prowadzili działania dwóch połączonych broni (piechoty z artylerią) w centrum – chociaż nie próbowali zastosować nigdzie triady, a czasem działali również pojedynczo. Wynik walki na lewym skrzydle Austriaków pokazuje, że działanie piechoty, artylerii i kawalerii razem przynosi najlepsze rezultaty – wydawałoby się, że silniejsza pruska jazda, została pokonana, chociaż Austriacy ponieśli spore straty. Ogółem jednak brak synchronizacji austriackich działań i błędy na prawym skrzydle sprawiły, że na punkty wygrali Prusacy.

Postaramy się przynajmniej jeszcze kilka razy opisać bitwy w bardziej taktyczny sposób.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s