Nie będziemy więcej walczyć za brytyjskie pieniądze! – raport bitewny

– Nie będziemy więcej walczyć za brytyjskie pieniądze! – jedno wykrzyczane zdanie cesarza Franciszka I, wystarczyło aby w rok później na polu bitwy spotkały się armie brytyjska i austriacka, z tymże ta druga jako sojuszniczka Napoleona I. Podobno Talleyrand miał stwierdzić, że Franciszek zamienił pieniądze brytyjskie na francuskie, ale nie będziemy rozpowszechniać takich paszkwili 😉

Oczywiście na polu bitwy spotkały się awangardy obu armii.

Awangardą brytyjską dowodził sam Wellington, który lubił mieć wszystko pod kontrolą – może dlatego, że jego sztab i struktura dowodzenia Brytyjczyków była o wiele bardziej prymitywna niż armii kontynentalnych.
Awangardę Wellingtona tworzyła:
dywizja piechoty gen. Clintona złożona z dwóch brygad piechoty brytyjskiej i jednej brygady landwehry hanowerskiej oraz dwóch baterii artylerii 9f (konnej i pieszej).
brygada jazdy gen. Viviana, składająca się z 3 pułków lekkich dragonów.

Austriakami dowodził stary feldmarszałek Kollowrat, który miał pod sobą dwie dywizje lekkie von Ulma i Fresnela.

Obie armie ustawiły swoje szyki w ciemnościach przed wschodem słońca.
Obie armie ustawiły swoje szyki w ciemnościach przed wschodem słońca.
Austriacy.
Nasza armia ustawiła się klasycznie, po prawej dywizja von Ulma, po lewej dywizja Fresnela. Feldmarszałek Kolowrath przekazał połowę pułku huzarów palatyńskich generałowi Fresnelowi na lewym skrzydle, gdzie oprócz pól teren był bardziej sprzyjający do działań jazdy.
Brytyjczycy.
Z daleka widzieliśmy zbliżające się brytyjskie szeregi. W centrum stała cała dywizja piechoty, jak się później dowiedziałem, dowodzona przez generała Clintona, który słynął z dobrego zastosowania tyralierów. Tymczasem dowodzący brytyjską jazdą gen. Vivian ustawił wszystkie swoje trzy pułki lekkich dragonów na dalekim skrzydle.
Huzarzy szeklerscy byli weteranami i jak powiedział generał Fresnel "będą naszym młotem do rozbicia tych sklepikarzy spod Londynu".
Huzarzy szeklerscy byli weteranami i jak powiedział generał Fresnel „będą naszym młotem do rozbicia tych sklepikarzy spod Londynu”.
Tymczasem rozpoczęła się wymiana ognia artyleryjskiego. Armaty z dywizji von Ulma nakryły ogniem brytyjskie działa, które z kolei odpowiedziały ogniem w kierunku naszego pułku piechoty de Ligne.
Tymczasem rozpoczęła się wymiana ognia artyleryjskiego. Armaty z dywizji von Ulma nakryły ogniem brytyjskie działa, które z kolei odpowiedziały ogniem w kierunku naszego pułku piechoty de Ligne. Na dalekim skrzydle nasza dywizja Fresnela i brytyjska brygada Viviana poruszyły się do przodu.
Generał von Ulm zajął mocną pozycję między wioską a wzgórzem, wysyłając do przodu lekką piechotę (jegrów i grenzerów) i zostawiając nieco w rezerwie pułk de Ligne i huzarów palatyńskich.
Generał von Ulm zajął mocną pozycję między wioską a wzgórzem, wysyłając do przodu lekką piechotę (jegrów i grenzerów) i zostawiając nieco w rezerwie pułk de Ligne i huzarów palatyńskich.
Tak
Wioska w centrum została zajęta przez wydzielony z dywizji Fresnela węgierski pułk Gyulai’a, osłaniany przez pułk de Ligne. Tymczasem dwie brytyjskie brygady piechoty zbliżały się do lasu prosto na wioskę. Feldmarszałek Kollowrat postanowił rozstrzygnąć szybko bój na lewym skrzydle i zatakować brytyjską jazdę pozostałymi siłami dywizji Fresnela.
Węgrzy zajęli wioskę i rzucili się przeszukiwać piwnice oraz chędożyć dziewki.
Węgrzy zajęli wioskę i rzucili się przeszukiwać piwnice oraz chędożyć dziewki.
Tymczasem
Mniej więcej między 12.30 a 13.00 na naszym lewym skrzydle doszło do wielkiej walki kawaleryjskiej, kiedy to 12 szwadronów huzarów zaatakowało tyle samo szwadronów brytyjskich lekkich dragonów. Jeden brytyjski pułk został rozniesiony na szablach naszych dzielnych kawalerzystów, niestety połowa pułku huzarów szeklerskich została złapana od flanki i opuściła pole bitwy, a druga połowa cofnęła się. Tymczasem 4 szwadrony z pułku huzarów palatyńskich przebiły się i ruszyły ochoczo ku podstawie operacyjnej przeciwnika. Wredni sklepikarze obrócili w ich kierunku swoją konną baterię dział 9f.
Tyle zostało z brygady Viviana, nasi huzarzy dali im popalić!
Tyle zostało z brygady Viviana, nasi huzarzy dali im popalić!
A to 4 szwadrony pułku huzarów szeklerskich, które cofnęły się w wyniku walki pod osłonę własnych armat.
A to 4 szwadrony pułku huzarów szeklerskich, które cofnęły się w wyniku walki pod osłonę własnych armat.
- Co, te szumowiny i męty z najgorszych londyńskich zaułków przepędziły doborową węgierską piechotę? Czym oni się wtedy zajmowali?! - wrzeszczał stary feldmarszałek. Rzeczywiście widząc nacierających na bagnety Brytyjczyków żołnierze pułku Guylai rzucili się do ucieczki i pozostawili wioskę wrogowi. Szczęśliwie pułk de Ligne stabilizował sytuację, był jednak osłabiony ostrzałem i nie ważył się próbować kontrataku.
– Co, te szumowiny i męty z najgorszych londyńskich zaułków przepędziły doborową węgierską piechotę? Czym oni się wtedy zajmowali?! – wrzeszczał stary feldmarszałek.
Rzeczywiście widząc nacierających na bagnety Brytyjczyków żołnierze pułku Guylai rzucili się do ucieczki i pozostawili wioskę wrogowi. Szczęśliwie pułk de Ligne stabilizował sytuację, był jednak osłabiony ostrzałem i nie ważył się próbować kontrataku.
- Kanny panie - pamiętaj o Kannach - powiedział podobno jeden ze sztabowców. Skoro Brytyjczycy triumfowali w centrum, które jednak jest stabilne, to należy wykorzystać sukces na jednej flance i zaatakować też na drugiej. - Niech te chorwackie psubraty pokażą ile są warte. Na wypadek gdyby nie pokazali dołączymy do nich pułk jegrów z Dolnej Austrii. Huzarzy będą blokować wioskę a artyleria dalej osłabiać brytyjskie armaty, które zatrzymały się na drodze.
– Kanny panie – pamiętaj o Kannach – powiedział podobno jeden ze sztabowców. Skoro Brytyjczycy triumfowali w centrum, które jednak jest stabilne, to należy wykorzystać sukces na jednej flance i zaatakować też na drugiej.
– Niech te chorwackie psubraty pokażą ile są warte. Na wypadek gdyby nie pokazali dołączymy do nich pułk jegrów z Dolnej Austrii. Huzarzy będą blokować wioskę a artyleria dalej osłabiać brytyjskie armaty, które zatrzymały się na drodze.
Feldmarszałek miał rację, oba pułki znalazły lukę na skrzydle i ruszyły przeciwko brytyjskim armatom. Przechodząc przez lasy wyszły na skrzydło i ostrzelały brytyjskich kanonierów gęstym ogniem...
Feldmarszałek miał rację, oba pułki znalazły lukę na skrzydle i ruszyły przeciwko brytyjskim armatom. Przechodząc przez lasy wyszły na skrzydło i ostrzelały brytyjskich kanonierów gęstym ogniem…
Tylko, że ogień grenzerów był zupełnie niecelny... Szczęśliwie cesarscy jegrzy nadrobili ich niekompetencje, całkowicie likwidując brytyjską baterię artylerii. Na skrzydle pozostał Brytyjczykom tylko batalion landwehry hanowerskiej, który wcześniej chronił działa.
Tylko, że ogień grenzerów był zupełnie niecelny…
Szczęśliwie cesarscy jegrzy nadrobili ich niekompetencje, całkowicie likwidując brytyjską baterię artylerii. Na skrzydle pozostał Brytyjczykom tylko batalion landwehry hanowerskiej, który wcześniej chronił działa.
Zobaczyliśmy jak Brytyjczycy ruszają na skrzydło wioski brygadę Szkotów. Te Amazonki w spódniczkach przepędziły pułk grenzerów z dywizji Fresnela. Tymczasem hanowerska landehra, która stała w lesie przy wiosce, ruszyła się na pomoc swojemu samotnemu batalionowi.
Zobaczyliśmy jak Brytyjczycy ruszają na skrzydło wioski brygadę Szkotów. Te Amazonki w spódniczkach przepędziły pułk grenzerów z dywizji Fresnela. Tymczasem hanowerska landehra, która stała w lesie przy wiosce, ruszyła się na pomoc swojemu samotnemu batalionowi.
Aby jeszcze bardziej pognębić hanowerczyków, feldmarszałek nakazał generałowi von Ulmowi wysłanie przeciwko hanowerczykom 4 szwadronów huzarów palatyńskich.
Aby jeszcze bardziej pognębić hanowerczyków, feldmarszałek nakazał generałowi von Ulmowi wysłanie przeciwko hanowerczykom 4 szwadronów huzarów palatyńskich.
Cuda
– Cuda jakieś!!! Feldmarszałek na zmianę to przecierał oczy ze zdziwienia, to krzyczał donnerwetter! Hanowerski batalion landwehry Munden najpierw odparł atak batalionu jegrów, potem grenzerów (do spółki z resztą milicji) a potem jeszcze huzarów (utworzywszy czworobok)!!! Niektórzy nasi oficerowie bili po cichu brawa dla tych bohaterskich żołnierzy.
Niepowodzenie na prawym skrzydle zostało powetowane w centrum, gdzie skoncentrowany ogień artylerii i piechoty osłabił brygadę brytyjskiej piechoty i zmusił ją do ucieczki. Węgrzy Gyula'ia ponownie wkroczyli do wioski, tym razem zachowując dyscyplinę godną cesarskiego żołnierza (nawet gdy pochodzi z jakiegoś Szekesfehervar).
Niepowodzenie na prawym skrzydle zostało powetowane w centrum, gdzie skoncentrowany ogień artylerii i piechoty osłabił brygadę brytyjskiej piechoty i zmusił ją do ucieczki. Węgrzy Gyula’ia ponownie wkroczyli do wioski, tym razem zachowując dyscyplinę godną cesarskiego żołnierza (nawet gdy pochodzi z jakiegoś Szekesfehervar).
Tymczasem na tyłach Brytyjczyków ogień ich armat przepędził z pola bitwy 4 szwadrony huzarów palatyńskich, zwłaszcza, że pozbawiono ich wsparcia. Nasz generał Fresnel skierował też swoją lekką piechotę ku wiosce i Szkotom, pozostawiając resztę huzarów szeklerskich bez wsparcia, w wyniku czego co prawda przepędzili jeszcze 2 szwadrony brytyjskich fanów polowań na lisa, ale sami ulegli jednemu pułkowi lekkich dragonów. Pułk ten ruszył szybko wspomóc dzielnych hanowerczyków.
Kiedy chorwacji, jegrzy i huzarzy ponowili atak na hanowerczyków, przyszła im z pomocą wspomniana lekka jazda, w wyniku czego pułk jegrów został kompletnie rozbity a huzarzy stracili połowę stanu osobowego i tylko ciężkie wysiłki generała von Ulm'a sprawiły, że nie uciekli z pola bitwy (choć części w uciekając potonęło w jeziorze). Tacy to są ci Węgrzy, równie zapalczywi, co skorzy do paniki. Szczęśliwie tym razem chorwaccy grenzerzy przytomnie utworzyli czworobok i odparli próbę ataku brytyjskiej jazdy, osłaniając swoich uciekających huzarów. Zdjęcie pokazuje sytuację, gdy huzarzy wrócili już na skrzyżowanie dróg, a grenzerzy ostrzeliwali się z resztą milicji hanowerskiej.
Kiedy Chorwaci, jegrzy i huzarzy ponowili atak na Hanowerczyków, przyszła im z pomocą wspomniana lekka jazda, w wyniku czego pułk jegrów został kompletnie rozbity a huzarzy stracili połowę stanu osobowego i tylko ciężkie wysiłki generała von Ulm’a sprawiły, że nie uciekli z pola bitwy (choć części w uciekając potonęło w jeziorze). Tacy to są ci Węgrzy, równie zapalczywi, co skorzy do paniki. Szczęśliwie tym razem chorwaccy grenzerzy przytomnie utworzyli czworobok i odparli próbę ataku brytyjskiej jazdy, osłaniając swoich uciekających huzarów.
Zdjęcie pokazuje sytuację, gdy huzarzy wrócili już na skrzyżowanie dróg, a grenzerzy ostrzeliwali się z resztą milicji hanowerskiej.
W centrum nie powiódł się atak Szkotów na wioskę, tym razem Węgrzy byli dobrze przygotowani. Ogień flankowy artylerii i karabinowy z wioski przetrzebił straszliwie ich szeregi.
W centrum nie powiódł się atak Szkotów na wioskę, tym razem Węgrzy byli dobrze przygotowani. Ogień flankowy artylerii i karabinowy z wioski przetrzebił straszliwie ich szeregi.
Wreszcie
Wreszcie około godziny 14.00 bitwa dobiegła końca – Brytyjczycy stracili ponad połowę armii i musieli się wycofać. Ich morale jednak nie padło. Stary feldmarszałek Kollowrat nie krył powodów do dumy. – A jednak Ci francuscy marszałkowie, którzy przegrywali w Hiszpanii byli bardzo marni, skoro dali się pobić takiemu złemu wodzowi. Zresztą tak samo – nie bez racji – wypowiadał się o nim sam Napoleon. Taka świadomość prawie odbiera radość ze zwycięstwa. Prawie 🙂

Bitwa zakończyła się po 4 turze, gdyż Brytyjczycy stracili ponad 50% jednostek. Na punkty okazała się zdecydowanym zwycięstwem Austriaków.

Dziękuję za grę i zdjęcia Gregorusowi 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Nie będziemy więcej walczyć za brytyjskie pieniądze! – raport bitewny”

  1. Zabrakło zdecydowania i konsekwencji po stronie brytyjskiej, głównodowodzący w słabej formie (następna bitwa potwierdziła to w sposób katastrofalny). Zadecydował błąd w centrum, później już były rozpaczliwe próby naprawienia tego, ale Torgill takie błędy wykorzystuje w 100%. Jeszcze raz gratuluje.
    Zdjęcia raczej słabe ale dopiero „uczę się” nowego aparatu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s