Relacja z drugiego empirowego turnieju w BW-N w sklepie Bolter we Wrocławiu

Stało się, drugi empirowy turniej w Bogowie wojny – Napoleon dobiegł końca! Zanim ogłosimy wyniki i przetasowanie w naszej turniejowej tabeli (a są poważne zmiany!), trochę o samym turnieju.

Data 15 sierpnia była nieprzypadkowa – tego dnia w 1769 roku przyszedł na świat Napoleon Bonaparte! Był to zatem w pewien sposób turniej dla uczczenia urodzin Cesarza!

W szranki stanęło 6 graczy, ale ponieważ Tryliah i Gluberyt nie mieli zbyt dużego doświadczenia bitewnego, zdecydowaliśmy z Gregorusem, że ponieważ nasze bitwy i tak nie liczyłyby się do punktacji, że będziemy tylko we dwóch sędziować, żeby wspomóc graczy naszą wiedzą o zasadach. Zatem mieliśmy mały 4 osobowy turniej, który był jednak pełen emocji i bitewnych zwrotów akcji.


Chwilę po 10tej zaczęliśmy rozstawiać tereny i wojska w sklepie Bolter, gdzie nasz turniej się odbył (i gdzie odbywać się będą następne). Od lewej: Gluberyt, Pablito, Tryliah i Dardzin.


Gregorus czuwa nad przebiegiem rozstawiania. W pierwszej kolejce zagrali przeciwko sobie Pablito vs Gluberyt (Księstwo vs Rosja) i Dardzin vs Tryliah (ponownie Księstwo vs Rosja).


Pole bitwy Gluberyta (u góry po lewej) i Pablita. Główny bój toczył się o wioskę w centrum, która została zajęta przez rosyjską piechotę i odbita przez ciągłe szturmy polskiej piechoty.


Podobna sytuacja wynikła w bitwie Dardzina (po prawej) i Tryliaha. Polacy gładko przeszli strumień i ruszyli w kierunku centralnie położonej wioski. W międzyczasie na prawym skrzydle doszło do starcia kawalerii wyraźnie wygranego przez polskich ułanów. Tryliah ruszył wolno (trudny teren) wszystkie baterie artylerii na południe (na dół) od wioski. W odpowiedzi polska piechota wykonała unik i pomaszerowała na północ od wioski, poświęcając tylko swoją artylerię.


Tryliah intensywnie myśli nad dalszymi ruchami wojska.


Gregorus asystuje przy ruchach Gluberyta.


Polacy Pablito zajęli silną pozycję na dół od wioski, Gluberyt próbował ich odepchnąć, ale bez powodzenia. Polskie kontrataki wkrótce wypchnęły rosyjskich jegrów z wioski.


Tymczasem w bitwie Dardzina i Tryliaha, polska piechota wykonała wspominany ruch oskrzydlający. Aby odniósł on powodzenie musiała pokonać najpierw całą brygadę jegrów, co uczyniły dwa pułki polskiej piechoty – wypychając jegrów do lasu i zadając im poważne straty. Droga do wioski stała otworem.


W wiosce doszło do prawdziwej rzezi. Zaatakowana łącznie przez 4 pułki polskiej piechoty, była broniona przez 3 rosyjskie pułki, w tym jeden poza wioską (osłabieni jegrzy). W krwawej walce na bagnety Polacy rozbili aż 5 rosyjskich batalionów!
Zajęcie wioski w ostatniej turze bitwy pozwoliło również uniknąć niszczącego ognia rosyjskiej artylerii – zresztą Rosjanie stracili 50% swojego stanu, jak również podstawę operacyjną i bitwa zakończyła się masakrą (47 do 4 dla Dardzina).


Bitwa Gluberyta i Pablita trwała nieco dłużej. Gluberyt próbował ochronić flankę wioski za pomocą kozaków i części piechoty, ale powstrzymała ich polska jazda i piechota. W tym samym czasie polska piechota w starciu na bagnety zajęła wioskę – cel główny. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Pablita 19 – 4.

W drugiej kolejce zmierzyli się Dardzin i Pablito (dzierżący po pierwszej kolejce 1 i 2 miejsce), a także Tryliah i Gluberyt (mający 3 i 4 miejsce).


Pablito przygląda się trudnemu terenowi bitwy – wylosowano tereny leśne.

Druga kolejka to także dwie bratobójcze bitwy: Księstwo kontra Księstwo i Rosja kontra Rosja (Gluberyt vs Tryliah).

Rosyjsko – rosyjska bitwa skoncentrowała się wokół centralnie położonego wzgórza, będącego jednocześnie celem głównym. Pułki obu armii śmiało ruszyły do przodu. Ponieważ wylosowano scenariusz „Jena”, więc od 3 tury zaczynały przychodzić posiłki. Jako pierwszy wylosował je Gluberyt. Posiłki Tryliaha przybyły dopiero turę później.

Kawaleria Gluberyta (huzarzy i kozacy) obeszła od tyłu oddziały Tryliaha na wzgórzu, ale sama została też zaskoczona przez nadchodzące posiłki Tryliaha. Ostatecznie, po niesamowicie krwawym boju, Gluberyt wypchnął Tryliaha z 3/4 wzgórza, nie udało mu się to jednak całkowicie. Tryliah rozbił całą jazdę Gluberyta – w tej samej turze obie strony straciły ponad 50% swoich sił i bitwa dobiegła końca. Niewielkie zwycięstwo osiągnął Tryliah: 29 – 22.

Bratobójcza polsko – polska bitwa na drugim skrzydle miała zdecydować o zwycięstwie w turnieju. Przez długi czas walka była niesamowicie zacięta i wyrównana – straty były bardzo podobne. Obie strony przeprowadziły kilka doskonałych manewrów. W przedostatniej turze kawaleria Pablita zajęła podstawę operacyjną Dardzina, który z kolei zdobył centralnie położoną wioskę – cel główny.

Przed zdobyciem wioski przez Dardzina – ułani Pablita u góry za chwilę popędzą na podstawę operacyjną Dardzina.
W ostatniej turze jednakże Pablito odwołał swoich ułanów, żeby wesprzeć walkę piechoty na wzgórzu (u góry po prawej), która jednak nie przyniosła rozstrzygnięcia. W centrum triumfował Dardzin, na lewym skrzydle Pablito. Po podliczeniu wszystkich punktów minimalne zwycięstwo odniósł Dardzin: 14 – 7. Obie strony popełniły kilka znacznych błedów, m.in. wycofanie ułanów Pablita z podstawy operacyjnej Dardzina zdecydowało o wyniku bitwy – chociaż było też ryzyko, że nie przetrzymają tury ostrzału polskiej artylerii konnej.

Z uwagi na ciągłe poznawanie zasad, bitwy trwały dłużej niż to początkowo przewidziano, więc rozegraliśmy dwie kolejki zamiast trzech, co wystarczyło.

Ostatecznie tabela drugiego empirowego turnieju w BW-N wygląda tak:

Miejsce/zawodnik/duże punkty/małe punkty zdobyte/małe punkty stracone / województwo / armia.

1. Dardzin 10 / 61 / 11 Dolnośląskie / Księstwo Warszawskie 1809.
2. Pablito 7 / 26 / 18 / Dolnośląskie / Księstwo Warszawskie 1809.
3. Gluberyt 4 / 26 / 48 / Dolnośląskie / Rosja 1812.
4. Tryliah 3 / 33 / 69 / Dolnośląskie / Rosja 1812.

Niniejszym zwycięzcą 2 empirowego turnieju w BW-N został Dardzin, który do czasu następnego turnieju dostaje prestiżowy tytuł Marszałka Cesarstwa.

Gracze w komplecie – warto zauważyć marszałkowski kapelusz na głowie Dardzina 🙂

Chciałbym serdeczne podziękować wszystkich zawodnikom, którzy zagrali w turnieju, nierzadko (jak Pablito i Tryliah) przebywając kilkadziesiąt kilometrów żeby wziąć w nim udział, a także sklepowi Bolter, w którym mieliśmy przyjemność turniej zorganizować i z którym współpracujemy, a także Cavalierdejux’owi, który cały czas nam asystował.

Jednocześnie ogłaszamy, iż następny, 3 empirowy turniej w BW-N odbędzie się 19 września (w sobotę) w tych samych godzinach (czyli od 10tej). Zapraszamy do udziału!

Regulamin ukaże się do końca miesiąca – będzie bazował w 90% na ostatnim.

Wyniki drugiego turnieju zmieniły także ogólnopolską klasyfikację graczy, województw, a także armii.

Dardzin wysunął się na pierwsze miejsce, wyprzedzając Olbrachta, na trzecim jest Pablito.
Podobnież Dolnośląskie wyprzedza w tej chwili Mazowieckie.
Ciekawa sytuacja jest jeśli chodzi o armie – Księstwo Warszawskie 1809 i Rosja 1812 mają ex aequo pierwsze miejsce. Za nimi znajduje się Francja 1812 roku.

Pełne tabele znajdują się w dziale z turniejami: https://bogowiewojny.wordpress.com/turnieje-w-bw-n/

Reklamy

2 myśli w temacie “Relacja z drugiego empirowego turnieju w BW-N w sklepie Bolter we Wrocławiu”

    1. Hi!
      We created our own rules „Gods of war – Napoleon” – some short information can be found here: https://bogowiewojny.wordpress.com/in-english/
      We are preparing to translate them into English, but it will take time. Entire rulebook (with graphics, army lists, and photos) has got 177 pages. I think that next year we will be ready with english version. In the meantime some battle reports will be written in English 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s