Europa w ogniu! – premiera pierwszego dodatku do BW-N na Polach Chwały!

Wrzesień powoli dobiega końca, podobnie jak i studenckie wakacje, stąd też zgodnie z obietnicą zbliża się termin premiery pierwszego, darmowego dodatku do BW-N. Z przyjemnością informujemy, iż  „Europa w ogniu!”, bo taki tytuł będzie nosić nowy dodatek, będzie miał swoją premierę w dniu, w którym rozpoczynają się niepołomickie Pola Chwały.

Dodatek będzie w formie pdf’a, link do ściągnięcia pojawi się na stronie gry, a także stronie wydawnictwa GM Boardgames.

Sam dodatek to jednak nie wszystko! Jednocześnie ukaże się bowiem najnowsza errata (z jedną niespodzianką), a także nowe tabele do gry. Zastąpią one te z podręcznika głównego. Jest w nich sporo zmian, które uatrakcyjniają i przyspieszają rozgrywkę.

Wróćmy do samego dodatku. Z uwagi na formę, w jakiej zostanie wydany, a więc pdf’a, którego najlepiej samodzielnie wydrukować, będzie on w celu jak najlepszej czytelności pozbawiony tła (większość osób zapewne wydrukuje go na czarno – biało), za to pełny nowych zdjęć różnych oddziałów. Okładka do dodatku będzie wyglądała tak:

SONY DSC

Autorem wszystkich zdjęć jest oczywiście niezawodny Łukasz Montygierd – Łoyba „Monejer”, natomiast malowanie figurek wykonało wiele osób, choć najwięcej Mateusz Kaziów z hjaalstudio.eu.

Pora napisać trochę szerzej co będzie w samym, liczącym 44 strony dodatku.

Co jest oczywiste będzie wstęp i zasady dotyczące wystawiania nowych awangard.

Awangarda francuskiej Armii Północy na kierunku Gosielles w 1815 roku. Dowodzona przez Lefebvre – Desnouttesa może być dla niektórych prawdziwą gratką. To pierwsza awangarda w której występują jednostki gwardyjskie! Są to dokładnie pułk strzelców konnych gwardii, pułk „czerwonych lansjerów” oraz szwoleżerów lansjerów gwardii (Polacy!), Mamelucy i pułk strzelców pieszych młodej gwardii. Awangarda ma bardzo dużo kawalerii i tylko jeden pułk piechoty (młodej gwardii właśnie).

Awangarda francuskiej Armii Alp marszałka Sucheta w 1815 roku. Suchet dla odmiany będzie miał bardzo dużo piechoty (wreszcie bardzo dobre zastosowanie dla piechoty z Italerii!), silną artylerię, ale słabą jazdę. Słabością tej awangardy będzie brak piechoty lekkiej, ale siłą z kolei obecność samego Sucheta.

SONY DSC

Awangarda IX korpusu Wielkiej Armii w 1812 roku, którą przygotował Michał „Kadrinazi” Paradowski. To właściwie nie awangarda, ale cały korpus, z którego można sformować kilka awangard! Najciekawszą będzie 26 dywizja, której piechota nie ma sobie równych (22 bataliony!), mająca także bardzo silną artylerię, ale pozbawiona zupełnie jazdy. Czy sama piechota z artylerią będzie w stanie wywalczyć zwycięstwo? Oczywiście jest jeszcze kilka innych awangard, które można sformować z tego korpusu. Dodatkową zasadą jest również możliwość „dokupienia” sobie historycznych generałów za punkty w awangardach IX korpusu. W ten sposób można polepszyć swoje dowodzenie.

wojska torgil-77

7 dywizja piechoty X korpusu Wielkiej Armii w 1812 roku to awangarda autorstwa Artura „Fromholda” Świetlika. Formalnie będąca awangardą francuską, w rzeczywistości jest awangardą polską, gdyż jej podstawę stanowi polska piechota, choć są tam też Bawarowie i Westfalczycy. Pojawi się też pruska lub polska jazda (ułani!). Do tego 5 armat pułkowych i dwie zwykłe 6-funtowe i mamy obraz bardzo silnej i niesłychanie ciekawej awangardy.

wojska torgil-104

Awangarda generała Czaplica w 1812 roku, czyli wreszcie coś dla Rosjan. To awangarda dla wszystkich wielbicieli Kozaków, których jest aż 3 pułki, uzupełnione huzarami, dragonami (sic!), artylerią konną i dwoma pułkami jegrów. Zatem zupełnie inna awangarda rosyjska, zamiast potężnej siły ognia, dużo manewru i silna jazda.

Zjednoczone Królestwo. Z uwagi, że armia ta jest jedną z najbardziej lubianych przez graczy, przygotowaliśmy coś specjalnego. Od premiery gracze zgłaszali nam wiele uwag dotyczących tej armii, które wcieliliśmy w życie. Zamiast jednej awangardy, zamieszczamy całkowicie nową listę dla Brytyjczyków na 1815 rok, zastępującą tą z podręcznika głównego. Mamy nadzieję, że wszystkie błędy zostały poprawione. Fani Brytyjczyków ucieszą się chociażby z możliwości wystawiania brygady piechoty lekkiej. Awangarda brytyjska będzie mogła też mieć dodatkowy kontyngent w postaci pułku piechoty z Nassau (von Kruse), co zdecydowanie ją wzmocni. Kontyngent von Kruse’go można dodać do każdej awangardy pieszej. Ciekawsza stała się także awangarda holendersko – belgijska. Brytyjska kawaleria otrzymała cechę „furiaci” (wyjaśnienie w dodatku), nieco inne charakterystyki dostały także niektóre pozostałe oddziały, np. piechota lekka, piechota lekka KGL.

SONY DSC

Awangarda korpusu generała Hillera pod Ebelsbergiem w 1809 roku to gratka dla wszystkich miłośników Austriaków. Największą jest obecność legendarnego feldmarszałka (wtedy jeszcze generała) Radetzky’ego. Awangarda kontynuuje „tradycje” austriackiej awangardy z podręcznika głównego, czyli ma silną kawalerię (8 szwadronowy pułk huzarów i 6 szwadronowy pułk ułanów) oraz trochę piechoty liniowej i lekkiej + artylerię konną (dwie baterie).

SONY DSC

Awangarda I korpusu gen. Ziethena w trakcie kampanii 1815 roku – 1 brygada gen. Steinmetza. Brygada nawiązuje do awangardy francuskiej z podręcznika (obie jednostki walczyły ze sobą). W porównaniu do poprzedniej pruskiej awangardy ma słabszą artylerię (jedna bateria) i kawalerię (dwa pułki, ale jeden od razu weteranów), ale aż 4 pułki piechoty i dwa bataliony jegrów/strzelców. To awangarda która bardzo krwawo odda każdą piędź ziemi.

Większość awangard ma dodatkowe specjalne zasady, czy to dla niektórych oddziałów (np. zasada „Niemcy” dla Westfalczyków, czy Hesów), czy dla samych awangard, lub ich wodzów. Z pewnością wniosą sporo atrakcyjności do napoleońskich rozgrywek.

Każda awangarda ma także wstęp historyczny, pisany przez jej autorów, wprowadzający do walk, w których uczestniczyła.

Zapraszamy zatem do ściągania! Pola Chwały zaczynają się w piątek 25 września i wtedy też dodatek pojawi się na stronie.

Udanych bitew i zapraszamy na Pola Chwały do Niepołomic!

SONY DSC
SONY DSC
Reklamy

4 myśli w temacie “Europa w ogniu! – premiera pierwszego dodatku do BW-N na Polach Chwały!”

    1. „Czysta” dla Saksoni w tej edycji nie. Jest kilka awangard francuskich na 1812 rok, w których Polacy stanowią większość, np. 7DP, gdzie mamy głównie polską piechotę + ułanów (plus trochę Niemców).
      Jest też jedna awangarda z udziałem Sasów, ale to nie „czysta” saska rozpiska.
      Mamy 44 strony, kolejne awangardy będą w następnych dodatkach 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s