Projekt Waterloo!

Zgodnie z naszą filozofią rozgrywania cyklicznie dużych bitew historycznych na zasadach BW-N, pragniemy z przyjemnością ogłosić początek nowego projektu historyczno – wargamingowego. Przez ostatnie dwa lata odtworzyliśmy na zasadach BW-N bitwy pod Uticą (południowa flanka Borodino), Raszynem, Quatre Bras i Szewardino, a także quasi historyczną bitwę pod La Rothiere (z prawdziwymi terenami, ale zmienionymi wojskami). Przygotowanie każdej z tych bitew było wielkim przedsięwzięciem, w którym uczestniczyło mnóstwo osób, malujących figurki, przygotowujących tereny, szukających źródeł historycznych i w końcu grających. Przygotowując kolejne historyczne bitwy wyznaczyliśmy sobie kilka ścieżek, na których kolejne etapy doprowadzą nas do rozegrania największych, symbolicznych bitew wojen napoleońskich. Dwie najważniejsze (choć nie wszystkie) ścieżki to 1812 i 1815 rok. Docelową bitwą w tej ostatniej jest oczywiście Waterloo.

25_zpsziquqlrl
Fragment bitwy pod Quatre Bras – francuska dywizja piechoty atakuje w kolumnach z asystą zaprzodkowanej artylerii 6-funtowej, z tyłu strzelcy konni gwardii.

Przygotowanie na wiosnę Quatre Bras dało nam nie tylko spore zasoby figurkowe, ale również poszerzyło konieczną wiedzę o kampanii. Stąd też miesiąc temu podjęliśmy decyzję, aby kolejną bitwą, którą chcemy rozegrać w ramach kampanii 1815 roku było właśnie Waterloo.

Ogrom przygotowań, jakie potrzebne są do tego projektu sprawił, że nie byliśmy w stanie rozegrać jej w 200 rocznicę, dlatego chcemy  odtworzyć ją w „201 okrągłą rocznicę” 😉

13_zpslben8f8t
Francuska piechota atakuje Petit Mesnil, bronioną przez piechotę księcia Oranje – Nassau.

Rozegranie kilku historycznych bitew dało nam też jedno bardzo ważne doświadczenie. Absolutnie nie sprawdza się odtwarzanie tych bitew w trakcie konwentów. Konwenty mają szereg mankamentów – częste ograniczenia czasowe w ciągu dnia, ogrom przewijających się ludzi, którzy odciągają od samej rozgrywki, tudzież wiele innych rozpraszaczy – elementów programu, które chciałoby się zobaczyć. Bitwy takie są na pewno atrakcyjne dla widzów, ale absolutnie nie dla grających. Dlatego też przy projekcie Waterloo głównym założeniem jest to, że spotkamy się specjalnie  w celu rozegrania tej bitwy, w miejscu które sobie do tego wyznaczymy.

1_zps14sgv8mi
Bohaterowie spod Quatre Bras 😉 Od lewej Jason, Geralt, Torgill, Gregorus i Schtrasny.

Powstaje ważne pytanie: Gdzie i kiedy?

Termin to późna wiosna, wczesne lato. Wczoraj pojawiła się propozycja, aby był to weekend 18 – 19 czerwca, czyli rocznicowo. To na razie propozycja, dokładniejszy termin ustalimy za jakiś czas. Miejsce też będzie do ustalenia, mamy kilka pomysłów – będziemy je konsultować w gronie grających, musi ono spełnić kilka istotnych warunków (dostępność czasowa, komunikacyjna itd.).

10_zpsoseywzgu
Walki na prawym skrzydle Francuzów pod Quatre Bras.

Najważniejsza sprawa – przygotowanie bitwy. Od miesiąca konsultowaliśmy rozgrywkę w ramach grupy twórców i członków programu Stara Gwardia Cesarska, którzy mają pierwszeństwo w tego rodzaju inicjatywach. Pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Kto chciałby wziąć udział w bitwie (pomalować figurki i objąć dowodzenie) prosimy o zgłoszenie w odpowiednim temacie na Forum Strategie LINK lub mailowo na biuro@gmboardgames.com. Po stronie Koalicji do pomalowania zostało sporo landwehry hanowerskiej, brytyjskiej kawalerii i artylerii oraz kawalerii holenderskiej, a także sporo jednostek pruskich (kawaleria, piechota artyleria), natomiast po stronie francuskiej artyleria konna gwardii, przynajmniej cztery dywizje piechoty (z dowódcami i artylerią), kilku generałów, dywizja kawalerii i dwa pułki kirasjerów.

Aby wziąć udział w projekcie trzeba zatem pomalować figurki i być gotowym na przyjazd do jakiegoś miejsca w Polsce (postaramy się aby było dosyć blisko dla wszystkich) na cały weekend. Ponieważ bitwę będziemy zapewne rozstawiać w piątek, więc figurki też powinny być na miejscu w piątek, aby w sobotę zacząć już grać samą bitwę.

Chcemy aby bitwa wyglądała bardzo dobrze, dlatego figurki powinny być też pomalowane znacznie przed bitwą – nic na ostatnią chwilę. Ta bitwa ma być wizytówką historycznych bitew z epoki napoleońskiej.

Przede wszystkim ma jednak dostarczyć świetnej zabawy grającym i przygotowującym projekt. Czy Napoleonowi uda się odwrócić historię i pokonać Koalicję? Czy Wellington wytrzyma, a Blucher wesprze skutecznie swojego przeciwnika?

Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie Waterloo!

640px-Andrieux_-_La_bataille_de_Waterloo2
Clément Auguste Andrieux – Bitwa pod Waterloo.

2 myśli w temacie “Projekt Waterloo!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s