Kampania sześciodniowa ruchy 11 i 12 lutego

11 luty:

Marsze i kontrmarsze, codziennie 30 kilometrów, codziennie 30 kilogramów wyposażenia na sobie, pod butami śnieg, na niebie chmury. Od kilku dni napoleońskie i koalicyjne armie manewrowały, żeby zbliżyć się do przeciwnika i nie dać sobie odciąć drogi zaopatrzenia. Wszyscy przeczuwali, że bitwa nastąpi w ciągu kilku dni, pytaniem pozostawało tylko gdzie i kiedy?

Generał Kleist jechał w środku kolumny swojej armii w towarzystwie generała Ołsufiewa, który był nieco przygnębiony rozbiciem korpusu swojego kolegi Osten – Sackena, ale zauważalnie coraz bardziej pałał rządzą zemsty. Kleist, który walnie przyczynił się do rozbicia korpusu Vandamme’a pod Kulm wiedział jak wygląda całkowita porażka. Ołsufiew był Rosjaninem, Kleist Prusakiem, prowadzącym do boju austriacki korpus, obaj znajdowali się na francuskiej ziemi i obaj rozmawiali ze sobą w jednym wspólnym dla nich języku; francuskim.

-Skoro Bonaparte cofną się na Ondevilliers to może będzie kontynuował odwrót na Meux? – zaczął Ołsufiew.
– Nie sądzę, to nie w stylu Bonapartego. Ruszył się na Ondeviliers, żeby połączyć siły z Macdonaldem i zaatakować Yorcka gdyby ten ruszył dalej na La Ferte. Feldmarszałek Blucher i generał Gneisenau go trochę zaskoczyli nakazując Yorckowi ruch na Viffort. Teraz cała nadzieja w nogach naszych żołnierzy. Myślę, że Korsykanin wróci na wschód i spróbuje uderzyć na nas lub na Yorcka właśnie. Zresztą zaraz się dowiemy, nasi huzarzy, którzy działają jako zwiadowcy wrócą z informacjami.

Pół godziny później do jadących generałów przygalopował młody porucznik z pułku huzarów cesarskich.
– Bonaparte, Ney i Macdonald są w Montmiral!
– Bitwa jest blisko! – wykrzyknął Ołsufiew.
– Zawiadomcie feldmarszałka Bluchera – rzekł Kleist do jednego z adiutantów – iż cała armia nieprzyjaciela znajduje się w Montmirail i z mojego osądu jutro spróbuje ruszyć na Yorcka. My wyruszymy rano i spróbujemy ją przechwycić w Montmirail.

Adiutant odjechał z rozkazami na wschód, a tymczasem w pobliżu pojawiły się zabudowania Vauchamps.

11luty
Cała armia napoleońska wróciła do Montmirail, Yorck pozostał w Viffort, Kleist i Ołsufiew dotarli do Vauchamps, zaś Blucher do Champaubert.

 

12 luty:

-Naprzód moje dzieci! W waszych pruskich nogach cała nadzieja dla Europy. Pokonamy uzurpatora i wreszcie zaprowadzimy pruski ład i porządek. Naprzód moje dzieci! – stary feldmarszałek zachęcał do większego wysiłku maszerujące kolumny. Żołnierze przechodząc obok jego stanowiska głośno go pozdrawiali i w milczeniu przeklinali za to ciągłe popędzanie.

Powodem pośpiechu były ostatnie wieści. Napoleon z całą armią zawrócił do Montmirail.
– Przeklęty korsykański diabeł, mało mu było Rosji, mało mu było Lipska, wciąż kąsa łagodną rękę koalicji, która chce wreszcie przywrócić normalność również we Francji – perorował do Gneisenau’a, gdy dotarły ostatnie informacje o nieprzyjacielu.
Stabowiec, przyzwyczajony do takich wybuchów nienawiści nie zwracał na nie już większej uwagi.Zajmowało go uzgadnianie kolejnych ruchów z Austriakami i Rosjanami. Gdy spojrzał na mapę lekki i tajemniczy uśmiech zaczął błąkać mu się w kącikach ust.
Do namiotu wpadł adiutant.
– Panie feldmarszałku, generałowie. Generał Kleist donosi, że dotarł do Montmirail, ale armii Napoleona już tam nie było, zdołała się wymknąć na północ, skąd słychać liczne wystrzały z dział.
– A zatem Yorck bije się pod Viffort z całą potęgą Napoleona – rzekł Gneisenau. – Zobaczymy, czy mój plan dojdzie do skutku.

12luty
Cała armia Napoleona ruszyła do Viffort gdzie będzie bitwa z korpusem Yorcka. Kleist i Ołsufiew próbowali złapać Napoleona w Montmirail, ale rzut kostką przesądził, że Bonaparte ich wyprzedził. Tymczasem Blucher zajął Sezanne. Tylko całkowite rozbicie Yorcka sprawi, że Napoleon nie będzie miał odciętego zaopatrzenia.

 

Na koniec przygotowaliśmy małą animację (anigif), która podsumowuje wszystkie dotychczasowe ruchy.

kampania9-12

Z uwagi na czas i święta bitwę pod Viffort rozegramy najprawdopodobniej dopiero 27 grudnia.

Cieszymy się bardzo ze wszystkich komentarzy do kampanii i przewidywań, a także komentarzy  ruchów i dziękujemy serdecznie za nie. Każdy generał śledzi je z wielką uwagą 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s