Wielki finał turniejowego sezonu 2015!

20 grudnia Pablito i Dardzin rozegrali między sobą finałowe starcie pierwszego sezonu turniejów w BW-N. Klasyfikacja turniejowa przed ostatnią bitwą sezonu wskazywała na niewielką, trzypunktową przewagę Dardzina. Oznaczało to, że do zwycięstwa w punktacji generalnej wystarczał mu nie tylko remis, ale nawet małe zwycięstwo Pablita nie zmieniłoby miejsc w tabeli. Pablito żeby wygrać musiał odnieść minimum duże zwycięstwo, co przy graczach tej klasy i umiejętności, którzy rozegrali ze sobą kilka znaczących bitew, było niezwykle trudną sztuką.

Dardzin wystawił tradycyjnie awangardę Księstwa Warszawskiego, głównym zakupem za dodatkowe punkty było opóźnienie artylerii (podwójne). Niestety w losowaniu oba rzuty okazały się nieskuteczne – artyleria przeciwnika miała przyjść na czas.

Pablito dla odmiany zamiast Księstwa Warszawskiego wystawił awangardę Francji z 1812 roku. Mając 2 baterie artylerii (1 konną) i 3 baterie artylerii pułkowej miał zdecydowaną przewagę siły ognia, dysponował także przewagą ilościową ogólną i w kawalerii (3 pułki kontra Dardzinowe 2). Polska piechota miała jednak większą wytrzymałość, SO i WB, a polscy ułani wyższe morale. Pablito miał tylko jeden pułk ułanów, a także huzarów i strzelców konnych.

Jak wyglądały miejsca i punkty w tabeli przed tym ostatnim starciem:

1. Dardzin 22 / 136 / 29 Dolnośląskie / Księstwo Warszawskie 1809.
2. Pablito 19 / 148 / 74 / Dolnośląskie / Księstwo Warszawskie 1809.

Teren został rozstawiony przez sędziego (Torgill), Pablito i Dardzin dodali do niego kilka dokupionych terenów. Siłami Pablita dowodził Napoleon (świetny wynik losowania!), siłami Dardzina generał Dąbrowski.

DSCF9771Finałowa bitwa. Pablito i Dardzin zastanawiają się nad taktyką. Na pierwszym planie Tryliah, który w tym samym czasie rozegrał przyjacielskie starcie z Torgillem (Rosjanie vs. Austriacy).

DSCF9773Rzut na pole bitwy od strony francuskiej, teren był dosyć zróżnicowany. Przez środek pola walki meandrował niewielki strumień, w jego dużym półkolu znajdowała się wioska – cel główny, w mały półkolu (po lewej) cel dodatkowy. Kolejnym  celem dodatkowym było ogromne wzgórze po prawej stronie. Pablito ustawił swoje wojska dosyć rozciągnięte, dzieląc od razu pułk piechoty lekkiej na dwie części. Kawaleria debuszowała na dalekiej prawej flance. Tymczasem Dardzin skupił swoje siły w centrum, z jazdą na przeciwko kawalerii Pablita, ale nie tak bardzo oddalonej od głównych sił.

DSCF9775Widok ogólny na pole bitwy. Widać wyraźnie różnice w szerokości rozstawienia, a także w przewadze liczebnej Pablita (27 do 19).

DSCF9778Bitwie przyglądał się uważnie sam Napoleon. Dla Pablita to musiał być dobry znak – w końcu jego siłami dowodził Bonaparte. Kostka na kapeluszu Cesarza oznacza turę gry.

DSCF9779Pablito myśli nad strategią.

DSCF9780Dardzin wyznacza kierunki ruchu swoich jednostek.

DSCF9785W początkowej fazie gry w centrum ruszyły się duże masy piechoty, Pablito zajął częścią sił wielką górkę, ale Dardzin też miał tam wyznaczoną strefę ruchu dla swoich jednostek.

DSCF9788Sytuacja na wielkiej górce po wykonaniu wszystkich ruchów. Ułani Dardzina podjechali bardzo blisko do jazdy Pablita.

DSCF9789W tym sam czasie główne siły poruszały się szybko w centrum, Dardzin miał przewagę szybkości i jako pierwszy zbliżył się do wioski – celu głównego. Pablito jednakże jednym ze swoich pułków był blisko zajęcia wioski – celu pobocznego na swojej lewej flance.

DSCF9797Dardzin cofnął nieco swoją jazdę i ustawił pozycje obronne za strumieniem, pozostawiając w rezerwie Sasów i jeden pułk piechoty. Pablito powoli brnął przez centrum.

DSCF9798Jeden z pułków piechoty liniowej Pablita zajął wioskę – cel poboczny i nawiązał kontakt z sojuszniczym pułkiem piechoty lekkiej, który przebywał w lesie. W ten sposób pozycja Dardzina na wzgórzu była narażona na atak z dwóch stron.

DSCF9799Widok na sytuację ogólną.

DSCF9812Kilka tur później. Artyleria i jazda Pablita rozbiła połowę kawalerii Dardzina, który musiał się cofnąć za strumień i tam razem z trzymanym dotychczas w rezerwie pułkiem piechoty i baterią artylerii konnej bohatersko i desperacko się bronił, próbując nawet kontratakować. Pablito sprowadził jednak do boju strzelców konnych, których trzymał dotychczas w rezerwie (są na wzgórzu) i współpracował dobrze z piechotą, przez co uwidoczniła się jego przewaga liczebna. Błędem Dardzina było na pewno zbyt pochopne wysunięcie jazdy na początku bitwy, oderwanie jej od piechoty, co naraziło jej na stratę 2 podstawek i zredukowało jej możliwości do prowadzenia operacji defensywnych.
W tym samym czasie na drugim skrzydle francuski pułk piechoty liniowej uderzył z wioski – celu pobocznego na skrzydło polskiej piechoty i artylerii, która stała na górce. Pablito zwiększył jednocześnie napór od frontu na wioskę – cel główny. Dobrze spisywała się artyleria pułkowa, dezorganizując Polaków.

DSCF9816Widok na cel główny od strony wielkiego wzgórza. Z tyłu Sasi, którzy uzupełniają lukę w polskiej linii.

DSCF9817Francuska lekka piechota na wielkim wzgórzu asystuje kawalerii. Jej obecność i możliwość stworzenia czworoboku powstrzymała raz atak ułanów Dardzina.

DSCF9818Sytuacja w centrum. Polski pułk i artyleria na wzgórzu zostały rozbite, wioska została odsłoniona. To dało sygnał siłom z centrum aby ruszyły się do przodu. Na pierwszym planie kolumna francuskiego pułku piechoty z artylerią pułkową.

DSCF9819Z tyłu widoczne są dwa uciekające pułki polskiej piechoty. Wioska cel główny była broniona przez jeden mocno zdezorganizowany pułk, drugi osłaniał jej tyły formując czworobok.

DSCF9820Sasi nie wykazali się w tej bitwie. Trudny teren i sytuacja taktyczna utrudniły ich działania. Ograniczyli się tylko do skutecznej osłony wioski od strony wielkiego wzgórza. Niestety całkowita klęska resztek ułanów polskich wystawiła Sasów na zagrożenie. W głębi pułk polskiej piechoty broni się w czworoboku przed atakami Francuzów.

DSCF9821Uciekające polskie pułki i broniący tyłów wioski czworobok Polaków.

DSCF9822Sytuacja ogólna na polu bitwy po rozbiciu resztek polskich ułanów i przed szturmem wioski – celu głównego.

DSCF9829Napoleon cieszy się z przewagi Francuzów.

DSCF9831W 5 turze Francuzi przystąpili do generalnego szturmu na wioskę – cel główny. Broniona przed jeden bardzo osłabiony pułk polskiej piechoty bardzo szybko wpadła w ręce żołnierzy Napoleona. Rozbity został również czworobok, który bronił jej tyłów, do ucieczki rzucili się Sasi, którym udało się jednak zebrać.

DSCF9832Zdobyta przez Francuzów wioska – cel główny. Na polu uciekający (przed zebraniem) Sasi.

DSCF9833Sytuacja końcowa. W ostatniej turze Pablito zajął jednym ze swoich pułków jazdy podstawę operacyjną Dardzina.

Bitwa zakończyła się, gdyż Dardzin stracił ponad 50% jednostek. Po podliczeniu punktów wyszło 57 – 5 dla Pablita, zatem różnica 52 punktów oznaczała masakrę. Pablito zdobył 5 punktów, Dardzin stracił 2, zatem na pierwsze miejsce w tabeli wysunął się Pablito.

DSCF9834Rzutem na taśmę, zwyciężając w ostatniej bitwie Pablito został zwycięzcą klasyfikacji turniejowej BW-N w sezonie  2015. Gratulujemy!

Tutaj można prześledzić pokaz slajdów, który pokazuje w kilkunastu klatkach przebieg całej bitwy:

Klasyfikacja turniejowa na koniec roku:

1. Pablito 24 / 205 / 79 / Dolnośląskie / Księstwo Warszawskie 1809.
2. Dardzin 20 / 141 / 86 Dolnośląskie / Księstwo Warszawskie 1809.
3. Olbracht 8 / 55 / 18 / Mazowieckie / Rosja 1812.
4. Aldlin 4 / 48 / 48 / Mazowieckie / Francja 1812.
5. Gluberyt 4 / 26 / 48 / Dolnośląskie / Rosja 1812.
6. Tryliah 3 / 33 / 69 / Dolnośląskie / Rosja 1812.
7. Paweł 2 / 23 / 18 / Mazowieckie / Francja – awangarda Sucheta 1815.
8. Pnzr 2 / 40 / 65 / Małopolskie / Rosja 1812.
9. Piotrek 2 / 34 / 42 / Mazowieckie / Zjednoczone Królestwo 1815.
10. Drużyna Andrzej-Jasiek-Stefan 2 / 15 / 30 / Lubelskie / Rosja 1812.
11. Schtrasny / 2 / 35 / 67 / Zjednoczone Królestwo 1815
12. Borsuk 0 / 10 / 39 / Łódzkie / Brunszwik 1815
13. Antek 0 / 25 / 63 / Łódzkie / Rosja 1812

Pierwsze miejsce i tytuł marszałka cesarstwa otrzymuje Pablito! Gratulujemy serdecznie również Dardzinowi, który zajął drugie miejsce, a także Olbrachtowi, który zajął miejsce trzecie. Tak wygląda podium BW-N 🙂

Rozpoczynamy przygotowania do sezonu 2016, w którym zajdzie kilka niewielkich zmian. Będziemy o nich informować po nowym roku. Zapraszamy do grania!

Jako Post Scriptum kilka fotek z bitwy Tryliaha (Rosja) i Torgilla (Austria). Rosjanie atakowali piechotą w centrum a ich mniej liczna jazda broniła skutecznie wąskiego przesmyku przed jazdą Austriaków.

DSCF9795

DSCF9796

DSCF9794 Słabe rzuty, a także niewykorzystanie jednej baterii rosyjskiej artylerii, sprawiło, że Austriacy osiągnęli przewagę i odnieśli zdecydowane zwycięstwo. Nie udało im się jednak zająć celu głównego. Gratulacja dla Tryliaha za bardzo emocjonujące starcie!

2 myśli w temacie “Wielki finał turniejowego sezonu 2015!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s