AUSTRIA 1809 – 1814

Cesarstwo Austrii:

Somewhere in Duchy of Warsovie in 1813. Emperor's Chevauxlegeres advancing fast.
Zdjęcie Łukasz Montygierd – Łoyba „Monejer”, malowanie figurek Mateusz Kaziów http://hjaalstudio.eu/

 

Wojsko austriackie pod wieloma względami przypomina brytyjskie. W obydwu jest wiele zmieszanych ze sobą narodowości, chociaż pojedyncze regimenty są raczej jednolite. Szkoccy górale, Walijczycy, Irlandczycy i Anglicy raczej nie różnią się pomiędzy sobą bardziej niż Niemcy, Włosi, Chorwaci i Węgrzy. Obydwie armie zachowały raczej przestarzałe formacje taktyczne; szyk linearny i przyjęły tylko w niewielkim stopniu nowinki takie jak walka kolumnami i wykorzystanie tyraliery.[1]

Wielki i celowy wysiłek organizatorski, dokonany po katastrofie 1805r., przez wojsko austriackie pod kierunkiem arcyksięcia Karola, doprowadził je w 1809r., do siły liczebnej 650.000 ludzi właściwego wojska i obrony krajowej. Wojsko to było zorganizowane podobnie jak francuskie (stały podział na korpusy i dywizje); w wyszkoleniu wyzyskano doświadczenia wojen 1792 – 1805 i podpatrzono taktykę przeciwnika.[2]

Silne strony: Wytrzymała piechota, którą trudno odepchnąć, dobra piechota lekka, doskonali huzarzy.
Słabe strony: Bardzo wolna piechota, brak gwardii, kiepscy dowódcy i ich sztaby.


[1] The Armies of Europe” in Putnam’s Monthly, No. XXXII, published in 1855, za: http://www.napolun.com/mirror/web2.airmail.net/napoleon/Austrian_generals.htm#austrianarmy

[2] Marian Kukiel, op. cit., s. 171 – 172.

Ze wszystkich krajów Europy to Austria toczyła najdłużej wojny z rewolucyjną i napoleońską Francją. Dowodzenie tą armią powinni wybrać wszyscy, którzy chcą mieć w arsenale różne rodzaje broni, od lekkiej piechoty, po ciężką kawalerię, a nie przepadają za Francuzami, lub Rosjanami. Ta armia przeznaczona jest dla wszystkich fanów Franciszka Józefa (który żył znacznie później, ale jest fajnym wprowadzeniem w CK monarchię), a także marsza Radetzky’ego, granego przez wiedeńskich filharmoników podczas koncertu noworocznego.
Austriacy są jedną z 3 nacji, które mają wartościową ciężką kawalerię. Solidna jest także austriacka artyleria, która posiada duży zapas amunicji. Austriacka piechota, choć bardzo powolna, to jest wytrzymała i trudno ją odepchnąć.
Niestety wodzowie Austriaków należą do najsłabszych w grze, więc jest to armia dla wymagających graczy, którzy lubią ciężko zapracować na zwycięstwo.
Warto wspomnieć też o unikatowym szyku dla Austriaków; masie (mają ją także Prusacy), która jest bardzo skuteczna w odpieraniu kawalerii i bardzo szybko się porusza (w przeciwieństwie do czworoboku).

FIGURKI:
Dyskusja o polecanych figurkach dla Austriaków znajduje się tutaj:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=251&t=14277

 

Figurki do Austriaków pochodzą z różnych źródeł. Najłatwiej dostać piechotę i grenadierów, dzięki zestawowi Italeri, piechotę na okres od 1809 roku zapewnie HaT, podobnie jak grenzerów, jegrów i landwehrę. Można je zastąpić metalowymi figurkami od Newline albo SHQ.
Kawalerię dla Austriaków można pozyskać na kilka sposobów. Huzarów albo przerobimy z zestawu Italeri (huzarów francuskich), albo kupimy metalowych od SHQ, Franznapa albo Newline (my mamy z tych pierwszych dwóch firm). Szwoleżerów (takie same mundury jak dragoni) i kirasjerów produkuje HaT, a gdy są niedostępni to też trzeba się posiłkować metalami.
Artyleria to ponownie HaT lub metale.
Generalicję możemy pozyskać z zestawu Italeri (sztab rosyjski i austriacki), Streletsa, albo ponownie figurek metalowych.

Malowanie przedstawionych figurek jest dziełem wielu osób, najwięcej pomalował Mkaz, kirasjerów wykonał Pryzmek, sporo jednostek jest dziełem generała Rafałowa.

 Piechota

Kawaleria

Artyleria

Generałowie

Reklamy
Poligon

1-2 maja 2014

%d blogerów lubi to: