KSIĘSTWO WARSZAWSKIE 1809 – 1814

Księstwo Warszawskie:

Cytat o wojsku polskim w 1812 r. wg. M.Kukiela:

…Wojsko polskie miało znakomitą reputację. Zdobyło ją w Hiszpanii i w kampanii polskiej 1809. O jego męstwie, wybornej postawie, doskonałym duchu, okazałości miłości doń narodu hymny śpiewali obcy, jak Davout, Senft, Bignon. „ Wojsko polskie ma wyższość nad pruskim. Cała historia Polski o tym świadczy”… – pisał do Poniatowskiego Davout, gdy zanosiło się w końcu 1811 na walkę z Prusakami.

Silne strony: Bardzo mobilna i wytrzymała piechota, wysokie morale, najlepsi ułani i dobra kawaleria.
Słabe strony: Brak jednostek gwardyjskich, brak lekkiej piechoty, brak dragonów i ciężkiej jazdy (z wyjątkiem jednej podstawki w 1813 roku).

Armia Księstwa Warszawskiego to ciekawy i wymagający wybór. Piechota jest lepsza nawet od francuskiej (ma wyższe morale), choć brakuje jej osobnych batalionów piechoty lekkiej. Szczęśliwie polskie jednostki mogą stosować szyk rozproszony, zupełnie jak piechota lekka innych krajów, dzięki czemu poruszają się szybko w trudnym terenie. Dodatkowo w 1809 roku bataliony Księstwa były bardzo liczne, stąd mają podwyższoną wytrzymałość. Polacy mają również bardzo dobrą jazdę lekką, której trzon stanowią ułani. Ich uderzenie jest potężniejsze od jakiejkolwiek lekkiej jazdy i może nawet pokonać dragonów. Polska kawaleria była słynna w całej Europie. Niejeden z Twoich przeciwników, zniesiony z pola bitwy piorunującą szarżą ułanów, potwierdzi wyższość polskiej sztuki wojennej.
Niestety brakuje Polakom ciężkiej jazdy, a także dragonów.
Siłą armii Księstwa Warszawskiego jest też artyleria, która dzięki wprowadzeniu w 1812 roku na wzór francuski dział regimentowych, ma wysoką siłę ognia. W 1809 roku wzmocnieniem armii są natomiast sascy sojusznicy i ich bardzo mocna artyleria, dorównująca rosyjskiej (3 kostki SO).
Jeśli lubisz małą, ale elitarną armię, to Polacy będą najlepszym wyborem.

FIGURKI:

O polecanych figurkach do Księstwa Warszawskiego można przeczytać i podyskutować tutaj: http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=251&t=14142

Więcej informacji o figurkach Księstwa można znaleźć na blogu Fromholda: http://fromholdblog.blogspot.com/

Malowanie jednostek wykonał generał Rafałow, któremu również bardzo dziękujemy za ogromną pracę przy ich wykonaniu.

Piechota:

Piechota – podstawowym zestawem dla polskiej piechoty, jest pudełko firmy Waterloo 1815 Set 008 Polish Infantry 1812/14.

Kawaleria:

Kawaleria – niestety oferta plastikowa dla Księstwa jest bardzo słaba, więc należy przyjąć jedno z trzech rozwiązań:
1. Zakupić zestawy zbliżone i używać ich jako tzw. prox. Tam, gdzie nie ma dostępnych zestawów, jest to jak najbardziej uzasadnione. Np. za ułanów można używać zestaw Zvezdy polskich szwoleżerów gwardii, lub Italeri „polish – dutch lancers”, warto im obciąć kordony (sznury). Za strzelców konnych zestaw Italeri francuskich strzelców konnych, za huzarów ponownie francuskich huzarów od Italeri itd.
2. Zakupić figurki metalowe np. od Newline, albo Schmaeling.
3. Wykonać konwersje istniejących zestawów plastikowych (wersja dla zaawansowanych).

Artyleria:

Artyleria – podstawowym zestawem jest zestaw artylerii rosyjskiej 6f Zvezdy (albo tam, gdzie są 3 armaty, albo pojedyncze). Poprawnie historyczne będzie używanie armat pruskich (HaT), aczkolwiek kanonierzy powinni pochodzić od zestawu artylerii francuskiej Zvezdy.

Artylerzystów wykorzystamy z zestawu artylerii francuskiej 6f Zvezdy. Oczywiście zamiast rosyjskich armat można też wykorzystać jako prox te francuskie (jak u nas na zdjęciach).

Przedstawiona na zdjęciu artyleria saska ma błędne malowanie (chodzi o samo działo, kanonierzy są ok). Prawidłowe znajduje się tutaj: LINK

Sasi.

Sasi – do piechoty saskiej najlepiej użyć albo zestawu HaT’a, albo piechoty pruskiej ze Zvezdy z okresu wojny 7-letniej, tylko zamienić im kapelusze (np. na te od piechoty francuskiej na 1805). Grenadierów saskich najłatwiej zrobić z austriackich od Italeri. Natomiast artylerię saską otrzymamy dzięki zestawowi Imex artylerii z wojny o niepodległość USA (kanonierzy) i artylerii 12f (z braku figurek najlepiej użyć francuskiej).

Przedstawiona na zdjęciu artyleria saska ma błędne malowanie (chodzi o samo działo, kanonierzy są ok). Prawidłowe znajduje się tutaj: LINK

Generalicja:

Generalicja – najłatwiej wykorzystać zestaw Italeri 6016 French Imperial General Staff. Nie jest on w 100% poprawny, ale dosyć zbliżony i jak najbardziej można go zastępczo używać.

 

Wszelkie dodatkowe pytania mundurowo – figurkowe prosimy zadawać w podlinkowanym na górze temacie na Forum Strategie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Poligon

1-2 maja 2014

%d blogerów lubi to: