Wielka Brytania 1815

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii:

wojska torgil-127 (1280x857)
Zdjęcie Łukasz Montygierd – Łoyba „Monejer”, malowanie figurek Mateusz Kaziów http://hjaalstudio.eu/

„Przyszły książę Wellington zamiast atakować, wolał oczekiwać na nadejście nieprzyjaciela, zwłaszcza gdy udało mu się zmusić wrogie wojska do przemarszu przez obszary zniszczone już wcześniej przez jego żołnierzy i pozbawione zasobów żywności. Wzmocnione szyki obronne umieszczał w terenie, który dawał jego żołnierzom maksymalną ochronę przed ogniem artyleryjskim i utrudniał nie przyjacielowi rozwinięcie natarcia. Odpowiednio rozlokowani żołnierze mogli w każdej chwili poderwać się do ataku w celu przełamania natarcia przeciwnika lub zepchnięcia jego oddziałów na najsilniej broniony odcinek własnych linii obronnych”.[1]

Silne strony: Dobre umiejętności strzeleckie piechoty, szrapnele, doborowa lekka piechota (zielone kurtki).
Słabe strony: Brak ciężkiej jazdy, zła organizacja kawalerii, brak armat 12f.

Brytyjczycy to wymagająca w dowodzeniu armia, która potrafi odwdzięczyć się za dobre kierowanie. Z jednej strony dysponują wieloma rodzajami piechoty, która posiada najlepszą w grze siłę ognia. Z drugiej ich system dowodzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kawalerię, mocno utrudnia szybkie operowanie jednostkami, zwłaszcza w większych bitwach. Dodatkowo brytyjska artyleria nie należy do najmocniejszych, brakuje również ciężkiej jazdy. Zwycięstwo trzeba wywalczyć dzięki doskonałemu wykorzystaniu piechoty i przede wszystkim terenu. Armia wyspiarzy nie będzie liczna, ale dosyć elitarna, zwłaszcza w mniejszych starciach, typu awangardy.
Swoje ulubione jednostki znajdą sympatycy grających na dudach Szkotów, a także fani serii o przygodach majora Sharpe’a z pamiętną rolą Seana Beanna. Jeśli nie oglądaliście tego serialu, to zanim zaczniecie dowodzić Brytyjczykami, musicie to zrobić. Polecamy również tę serię w wersji książkowej.

Warto dodać, że brytyjscy generałowie reprezentują bardzo wysoki poziom dowodzenia, a niektórzy z nich dodatkowo wspomagają jeszcze siłę ognia własnych oddziałów.

FIGURKI:

Polecane figurki dla armii brytyjskiej są opisane tutaj:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=251&t=14292

 

Brytyjska awangarda jest jedną z najciekawszych w grze, głównie z powodu faktu, iż w ramach jednej armii można mieć kilka różnych awangard; brytyjską, brunszwicką, czy holendersko – belgijską. W ramach tych awangard występują też jednostki z Nassau, z Hanoweru itd. Słowem niezwykle barwna i zróżnicowana w graniu armia. W tym miejscu przedstawimy przede wszystkim Brytyjczyków. Czerwone kurtki to także jedna z najładniejszych wizualnie awangard. Typowe siły na 30 pkt to dywizja piechoty wsparta brygadą jazdy. Rdzeń dywizji piechoty będzie stanowiła piechota liniowa, lekka, szkocka (górale) i zielone kurtki. Do tego piechota hanowerska i KGL.

Polecamy wpis Schtrasnego na blogu Borsuka, który bardzo dobrze omawia figurki do piechoty brytyjskiej: http://psbwar.blogspot.com/2016/02/o-figurkach-piechoty-brytyjskiej-sow.html#more

Fotki figurek wykonał Łukasz Montygierd – Łoyba „Monejer”, oprócz fotek 95 regimentu, które wykonał Fromhold.

Prezentowane na zdjęciach figurki zostały pomalowane przez kilka osób: Pryzmka (blog histofigsy), Mkaza (hjaalstudio.eu), Liissa, Fromholda (blog jaktonawojence) i Schtrasnego.

Proszę kliknąć na zdjęciu, aby je powiększyć.

Piechota brytyjska i szkoccy górale. Italeri.

 

Artyleria 9f piesza i konna (w hełmach typu tarleton). Italeri i A call to arms.

Kawaleria – lekcy dragoni (Italeri).

Kawaleria – huzarzy (ESCI).

Generalicja. Zdjęcia przedstawiają zwykłego generała, a na podstawce z kilkoma figurkami – Wellingtona z trudno dostępnego zestawu firmy Strelets. Figurki generalicji brytyjskiej można dodać także od Italeri, a także piękne metalowe zestawy od Waterloo 1815 (to limitowana seria, ale czasem można je dostać w Instytucie Gier), jak również plastikowy zestaw napoleońskich oficerów również od Waterloo 1815. Zestaw oficerów wypuścił również HaT, ale jest on trudno dostępny. Prezentujemy także figurki firmy Waterloo 1815 – piękny zestaw plastikowych dowódców (dostępny w sklepie Instytut Gier). Malowanie figurek wykonał Jarek w ramach przygotowań do bitwy pod Quatre Bras. Figurki przedstawiają księcia Orańskiego, generała Pictona (z parasolką) i adiutantów.

Coś dla większych armii – piechota gwardii. Piękne malowanie w wykonaniu Liissa. Figurki Italeri.

Piechota hanowerska – niezbędna część każdej brytyjskiej awangardy na 1815 rok, a także Królewski Legion Niemiecki (Kings German Legion – KGL). Malowanie Schtrasny.

Jednostki z Nassau (w tym brygada von Kruse) – malowanie Schtrasny.

dainipponteikoku

Bolt Action Empire of Japan

%d blogerów lubi to: