O zwycięstwie decydują większe bataliony – jak mawiał Napoleon, czyli kilka informacji.

Mam przyjemność podzielić się z Wami kilkoma ostatnimi informacjami, dotyczącymi prac nad systemem:

1. W najbliższą sobotę rozegramy kolejną bitwę, oczywiście będzie też fotorelacja. Właściwie ostatnie testy pokazały, że mechanika jest już praktycznie zamknięta, chociaż cały czas pojawia się sporo drobnych szczegółów, np. przechodzenie przez strumienie itp.

2. Informacja, która ucieszy wiele osób interesujących się naszym systemem. Rozpoczęły się prace nad batalionową wersją gry, która zostanie wydana jednocześnie z brygadową. W tej mniejszej wersji, jeden cm planszy to będzie 33 metry terenu, a jedna tura to 10 minut. Większa część mechaniki zostanie wprost przeniesiona z wersji brygadowej, ale z pewnymi zmianami. Opracowałem ostatnio modyfikację zasad walki i chciałbym w najbliższym czasie ją wypróbować. Najważniejsza różnica jest taka, że w wersji batalionowej, w miarę strat będą zdejmowane podstawki! W wersji brygadowej są tylko znaczniki, a tutaj będzie także zdejmowanie podstawek – rozbitych batalionów. W jaki sposób będzie to funkcjonowało i czy sprawdzi się „w praniu” to wykażą dopiero testy.
Zmienią się również zasięgi dowodzenia, reszta pozostanie bez większych zmian. Co najważniejsze jednak, w tej skali będzie można użyć modeli terenu!
Poniżej wklejam kilka zdjęć z dawnych testów, które przebiegały w tej skali. Większość modeli była jeszcze wtedy niepomalowana, więc wybaczcie ich wygląd:

Dwie brygady rosyjskiej piechoty. Na pierwszym planie licząca 6 batalionów brygada w szyku kolumnowym (tzw. kolumnie dywizyjnej), na drugim planie brygada jegrów, również licząca 6 batalionów w formacji linii (podwójnej). Same formacje będą jeszcze nieco zmienione i „uhistorycznione”.
Francuzi w całej krasie. Licząca 9 batalionów brygada piechoty (będzie można wystawiać też takie!) i obok brygada 6 batalionowa. Skrajnie po lewej trzy baterie artylerii. W tej wersji jedna podstawka będzie przedstawiała jedną baterię artylerii: 8 – 12 dział. Te stojące za oddziałami karteczki to pamiątka po dawnych rozkazach – zignorujcie je 🙂
Fragment bitwy w całej okazałości. Na dole prezentowane wcześniej siły francuskie, u góry Rosjanie. Widać wyraźnie brygadę stojącą w czworoboku na lewo od wzgórza. W tej wersji systemu 1 podstawka piechoty będzie symbolizować 1 batalion, czyli około 600 ludzi, a jedna podstawka jazdy będzie symbolizować 2 szwadrony kawalerii, koło 300 żołnierzy. Dla wszystkich, którzy wolą starcia wielkości Raszyna, będzie to idealna skala. Za jakiś czas pokażemy zdjęcia nie sprzed roku z dawnych testów, ale pierwsze, świeże fotki tej skali. Odwiedzajcie zatem naszego bloga 🙂

3. Właśnie dotarła informacja, że zamówienie na Austriaków jest gotowe do wysłania, zatem wkrótce na polach bitew pojawią się kirasjerzy, szwoleżerowie, grenzerzy i artyleria Ferdynanda I 🙂

Dodaj komentarz