Prace nad erratą 4.0!

W zeszłym roku opublikowana została errata w wersji 3.0, do której dołączono nowe tabele do grania i statystyki jednostek – wszystko można pobrać ze strony BW-N (zobacz sekcja pliki).
Wraz ze zwiększającą się liczbą graczy i praktyką bitewną, okazało się – mimo naszych wcześniejszych założeń – że errata 3.0 nie usunęła wszystkich sytuacji konfliktowych w grze. Wraz z pojawianiem się coraz większej ilości informacji na temat takich sytuacji, postanowiliśmy (po dyskusji w gronie najbliższych testerów) rozpocząć prace nad erratą w wersji 4.0, a także współgrającymi z nimi statystykami jednostek i tabelami.
Opiszemy dwie przykładowe sytuacje, które wymagają poprawienia, a które będą ujęte w erracie:
1. Piechota nie ma prawa atakować kawalerii, chyba, że jazda stoi w lesie lub w TZ. Ponieważ jednak kawaleria może chronić artylerię, więc teoretycznie bateria artylerii, która jest ochraniana przez kawalerię, nie może być zaatakowana przez piechotę.
2. Czworoboki powinny być wrażliwe na ogień artylerii. Jednakże z uwagi na przepisy dot. odbijania się kuli, czworobok, który znajdzie się w terenie trudnym, nie dość, że nie otrzyma dodatkowych obrażeń, to strzelanie do niego będzie podlegało modyfikatorowi -1, w związku z terenem trudnym.

Przykładów tego typu sytuacji jest więcej i muszą być one poprawione. Stąd też, mimo początkowej niechęci, uznaliśmy, że trzeba rozpocząć prace nad erratą 4.0. Jest to też o tyle istotne, bowiem chcielibyśmy wyeliminować te luki przed Mistrzostwami Polski.

Terminy: Mamy już gotowe i poprawione statystyki jednostek w wersji 4.0. W tej chwili pracujemy nad erratą i tabelami. Wszystko musi się ukazać jeszcze przed wakacjami, tak aby można było zapoznać się z nowymi przepisami na długo przed MP.

Co jest ważne – zmieni się układ graficzny erraty. Wklejane będą całe zmienione podrozdziały, a nie tylko ich zmodyfikowane fragmenty. Tekst będzie zapisany w dwóch kolumnach. Ułatwi to odczytywanie odpowiednich przepisów, ale także – dla wszystkich chcących – np. przeklejenie nowego tekstu do podręcznika.
Elementem erraty będzie też zapowiadany od dawna index, nad którym prace wstrzymaliśmy z uwagi na właśnie erratę 4.0

Myślę, że sami możecie mieć jeszcze sporo spostrzeżeń co do niektórych przepisów – teraz jest czas, aby się nimi dzielić.

Co do statystyk – poprawki będą niewielkie. Niektóre oddziały otrzymają ciekawe umiejętności, niektóre statystyki i składy dywizji ulegną lekkiej zmianie. Najwięcej będzie zmian u generałów, gdzie pojawi się sporo ciekawych cech charakteru, które wyspecjalizują nieco poszczególne armie. Np. w armii Księstwa pojawią się generałowie z cechą „partyzant”, która da bonusy do strzelania w lesie dla piechoty Księstwa.

W tabelach zajdą niewielkie zmiany ułatwiające zapamiętywanie poszczególnych modyfikatorów.

Serdeczne podziękowania dla Pawła Kuklińskiego, Rafała Piątka i Michała Dardzińskiego za duży wkład w wyławianie luk w przepisach i prace nad statystykami i erratą.

gm_boardgames

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s