Pole walki gotowe do sobotniej bitwy

Dzisiaj przygotowaliśmy pole walki na jutrzejszą wielką „drugą bitwę pod Iławą Pruską”. Teren okazał się bardzo trudny, będzie prawdziwym koszmarem dla jazdy i niełatwy dla artylerii. Jednocześnie dużo terenów zabudowanych sprawi, że powinno często dochodzić do walki na bagnety. Wygląda na to, że każdy metr ziemi zostanie okupiony solidną daniną krwi. Czy Napoleon ostatecznie zrewanżuje się za porażkę z 1813 roku, czy może koalicja przejdzie do kontrofensywy?

Na początek ustawiliśmy wszystkie wzgórza, posiłkując się czasami korkiem, tudzież nawet książkami.

20150220_164902-002
Tak wyglądał blat po ustawieniu wszystkich wzgórz. Jak widać na polu bitwy będzie czuwał duch Fryderyka Wielkiego 😉 Malutkie wzgórze u góry po lewej to to samo, z którego Napoleon dowodził w trakcie prawdziwej bitwy pod Iławą z 1807 roku. Na tych wzgórzach umieściliśmy dwa solidne i grube koce, które przykryliśmy jeszcze jednym, tym razem cienkim i dopiero na to powędrowała mata oraz pozostałe elementy terenu.
20150220_174216-003
Teren pola bitwy w całej okazałości. Stół ma wymiary 250×125 cm.
polebitwy-004
Ten sam teren z objaśnieniem. Widok od południowego wschodu. Siły napoleońskie zaczną bitwę po lewej stronie, koalicja po prawej. Drzewa to oczywiście lasy – jest ich bardzo mało. Zielone i bordowe plamy, a także pola zboża to tereny trudne. Dwie białoniebieskie „nitki” to strumienie. Pierwszy zaczyna się w Bekarten i płynie przez Lampasch na północ, drugi przepływa przez Neuken i łączy się z pierwszym pośród lasów. Wszystkie paski piaskowego koloru (papier ścierny) to zagłębienia. Jest ich bardzo dużo i będą dobrym schronieniem dla piechoty przed artylerią. Zresztą artyleria też będzie mogła tam się chronić. W zasadzie jazda będzie miała więcej miejsca po zachodniej stronie pola bitwy – bliżej Iławy.

A już jutro relacja „na żywo” z bitwy. W tym temacie: http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=243&t=14163 na Forum Strategie będziemy wrzucać informacje z rozwoju walki. Rozstawienie oddziałów skończymy około godziny 13-tej, więc o tej porze pojawią się pierwsze wpisy, a także fotki.

Zapraszamy do kibicowania! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s